המוסד לביטוח לאומי, חדשות עשר

מחלה אחת, שתי אבחנות: כך סכום הקצבה נקבע לפי זהות הרופא

כיצד קורה שוועדה בסניף אחד של ביטוח לאומי מזכה חולי פיברומיאלגיה בקצבה, בעוד בעיר אחרת הם מסורבים מקבלת המענק? "ישנה חוסר אחידות והרופאים הם שקובעים" • אנליסט

אלפי נכים ונפגעים מתאונות מגיעים לביטוח הלאומי ומצפים ליחס שווה שיקבע את הסכום המגיע להם על בסיס קריטריונים ברורים, אך לחולי פיברומיאלגיה, דאבת השרירים, לא קיימות הגדרות מוסכמות. הנכים, הנדרשים להוכיח את זכאותם לקבלת קצבה, ניצבים מול רופאים שמולם אין קריטריונים ברשימות המיושנות של המוסד. דבר זה מוביל סניפי ביטוח שונים לאבחן באופן שונה את החולים, כך שחלק מקבלים קצבה - וחלק לא.

"אתה סובל מכאבי מוות, אתה לא ישן בלילות. זה מרגיש כמו נפש צעירה בגוף זקן", סיפר א', שסורב על ידי הביטוח הלאומי להכרה כחולה פיברומיאלגיה. המחלה התפרצה אצלו לאחר שעבר תאונת דרכים בדרך לעבודתו. לכן, לפי החוק הוא זכאי לפיצוי מהמדינה על חלק מההפסדים בגין נכות מעבודה. עם זאת, כאמור, הוא סורב. 

פרופ' דן בוסקילה המתמחה בפיברומיאלגיה בבית החולים סורוקה הסביר ש"המחלה הזאת מסוגלת לשבש בצורה רצינית את התפקוד של החולים". גם הרופא הראשי של המוסד לביטוח לאומי, ד"ר ישי אוסטפלד, מציין כי המחלה צריכה לזכות את החולים באחוזי נכות: "יש אלפי חולים שהכרנו להם במחלה ומקבלים את התגמולים שמגיעים להם".

עוד בחדשות עשר:

ממשל טראמפ: כל הילדים מתחת לגיל חמש אוחדו עם הוריהם

חשש מפלישה כלכלית: נתניהו בוחן מנגנון פיקוח על השקעות סיניות

ברקע ההתנגדות לרחצת נשים: בריכה טבעית ליד י-ם רוקנה ממים

 המוסד לביטוח לאומי
 

ועדות רפואיות שונות, החלטות שונות. המוסד לביטוח לאומי (חדשות עשר)

 

למרות טענות אלה, ועדות רפואיות בהשתתפות פרופ' מריו שטרן סירבו להכיר בנכותם של חולים בדאבת השרירים. זאת, לאחר שציטטו מאמר מ-2014 שלפיו "נשלל קשר סיבתי בין תאונה לכאבים אפילו אם יופיעו בעתיד סימנים". עם זאת, הספרייה הלאומית לרפואה קבעה חד משמעית ש"טראומה פיזית או נפשית היא גורם אפשרי לדאבת" והתנגדה למסמך.

מקרה של חולה שסורבה לא ויתרה על זכאותה ונבדקה על ידי ועדה בהרכב אחר, שבה לא השתתף פרופ' שטרן, שם הסיקו כי תקבל 20% נכות בעקבות דאבת השרירים. נצגיה של הביטוח הלאומי העידה כי "ישנם מקרים של חוסר אחידות כשביטוח לא נותן הנחיות, והרופאים הם אלו שקובעים". פרופ' מריו שטרן לא היה מעוניין להגיב לדברים.