כיבוש סמל המרד – לקראת ניצחון מהיר של אסד בגולן הסורי

כוחות המשטר הסורי הניפו את דגל הלאום במעוז המורדים שבו החלה ההתקוממות – ומכאן הדרך לכיבוש קוניטרה סלולה. החשש בישראל: חיזבאללה ואיראן יתצפתו על הגבול • פרשנות

צבא אסד כבש היום (חמישי) את העיר דרעא בדרום סוריה, סמל המרד הסורי. השלב הבא ככל הנראה הוא כיבוש מהיר של מחוז קוניטרה, כלומר הצד הסורי של רמת הגולן.

במערכת הביטחון מודאגים מההתפתחות וחוששים שלאחר הכיבוש יגיעו לגבול גורמי חיזבאללה וכוחות פרו-איראניים שיתצפתו על הנעשה מעבר לגבול.

 ג'יפ ברמת הגולן
 

ג'יפ ברמת הגולן(חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חשש מפלישה כלכלית: נתניהו בוחן מנגנון פיקוח על השקעות סיניות

טראמפ פרסם מכתב שקיבל מקים: "הפגישה עמך הייתה תחילתו של מסע"

ברקע ההתנגדות לרחצת נשים: בריכה טבעית ליד י-ם רוקנה ממים

כאמור, צבא סוריה נכנס לאזור שהיה כבוש בידי המורדים בעיר דרעא שבדרום המדינה – ערש מלחמת האזרחים שמשתוללת במדינה זה שבע שנים.

לפי הטלוויזיה הממלכתית, דגל הלאום הסורי הונף בסמוך לסניף הדואר המקומי – המבנה הממשלתי היחיד באזור של העיר שהיה בידי המורדים מאז תחילת המלחמה ב-2011.

לאחר שכיבוש המחוז שבדרום סוריה מידי המורדים כמעט הושלם, והצבא הסורי השתלט על אזור הגבול עם ירדן, בשבועות הקרובים אסד צפוי כאמור לכבוש גם את אזור קוניטרה והגולן הסורי. על פי ההערכות, אסד ינסה להשתלט על האזור באמצעות משא ומתן. זאת, כדי לא להגיע לחיכוך עם ישראל.

במסגרת זו, אלפי פליטים סונים צפויים להגיע לגבול עם ישראל, ולהצטרף לאלפים שכבר שם. בד בבד, הפגינו פליטים סמוך לגבול, וקראו לאו"ם להתערב בלחימה. "הרוסים טובחים בבני העם שלנו", אמר פליט סורי מדרעא, "אם כוחות אסד ייכנסו ליישובים האלה בלי ערבות בין לאומית - הם לא ישאירו אף אחד בחיים".

 עקורים במחוז דרעא שבדרום סוריה
 

עקורים במחוז דרעא שבדרום סוריה( רויטרס)

 

צבא אסד מונה כ-30 אלף לוחמים, רובם ככולם סורים, וכמעט שאין נוכחות איראנית בקרב הכוחות. זאת, הודות למאמצי השכנוע של ישראל וההידברות עם הרוסים. אולם, בקרב הכוחות ישנם יועצים וקצינים של חיזבאללה.

מורדים שלא קיבלו את ההסכם שגובש עם צבא אסד החלו את ההכנות ביום שבת לעזוב את בתיהם כדי לנוע לצפון המדינה, לאזור אידליב, שם עדיין שולטים המורדים. צבא אסד מתכונן כעת למערכה הגדולה במחוז קוניטרה, סמוך לגבול עם ישראל, שם הרוסים פועלים גם כדי ליישם הסכמי כניעה והפסקת אש כדי להימנע ממערכה גדולה, עקובה מדם.

קרבת אסד לגבול עלולה להוות לישראל שתי בעיות. הראשונה היא ריבוי זליגות ירי לשטח ישראל, בעקבות הלחימה במורדים, דבר שיגרור תגובה של צה"ל. נוסף על כך, ישראל חוששת כי אל צבא אסד יצטרפו "יועצים" איראנים שיחזקו את כוחם