חשש מפלישה כלכלית: נתניהו בוחן מנגנון פיקוח על השקעות סיניות

יועצו הכלכלי של רה"מ חשף בדיון בוועדת החוץ והביטחון את רצונו, הנובע מהחשש שחברות סיניות יבצעו רכישות ענק במשק הישראלי ויפגעו בו. "כל העסקאות מוטות לטובתם"

אבי שמחון, יועצו הכלכלי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, חשף בדיון שהתקיים בוועדת החוץ והביטחון ביום שלישי כי לפני כמה חודשים נתניהו הנחה אותו ואת היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת לגבש מנגנון לפיקוח על השקעות סיניות בישראל.

המשתתפים בדיון אמרו כי בשל הרגישות המדינית מול סין, שמחון הקפיד לומר שמדובר בפיקוח על השקעות של מדינות זרות בכלל, ולא רק של סין. שמחון אף הביע תמיכה במלחמת הסחר של טראמפ נגד סין ואמר שזו הדרך היחידה לשנות את כללי המשחק מול הסינים.

 פועל סיני בבניית הרכבת הקלה
 

פועל סיני בבניית הרכבת הקלה(חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ברקע ההתנגדות לרחצת נשים: בריכה טבעית ליד י-ם רוקנה ממים

הבן להורים חירשים שאיבד את ידו בתאונה: "מדבר איתם ביד אחת"

"אין התקדמות במשא ומתן עם חוטפי הילד בן ה-7 מקלנסווה"

משתתפים בישיבה אמרו שנציגת משרד הכלכלה, זיוה איגר, הזהירה כי מנהרת הרכבת הקלה שנחפרת על ידי הסינים עוברת 20 מטר מהקריה. "אין גוף ממשלתי בישראל שמתאם בנוגע להשקעות סיניות", אמרה. "הסינים גם לא מממשים רכש גומלין בישראל. כל העסקאות מוטות לטובתם".

לצד הרצון במשיכת השקעות סיניות, יש חשש בישראל שממשלת סין באמצעות חברות סיניות פרטיות לכאורה תשתלט על חברות ענק במשק הישראלי.

אחד היעדים של נתניהו בשנים האחרונות היו שדרוג העסקים עם סין. ראש הממשלה ביקר כמה פעמים במדינה וחיזר אחר משקיעים סינים. הסינים התלהבו והחלו להיכנס למשק הישראלי. הם קנו את "תנובה", זכו במכרזים להפעלת הנמל החדש בחיפה, לבניית הנמל החדש באשדוד ולחפירת מנהרות הרכבת הקלה בתל אביב. כמו כן, הם כמעט ורכשו את ענקית הביטוח "הפניקס".

המהלכים הללו הדליקו נורות אזהרה במערכת הביטחון. אלה חששו שהשתלטות הממשלה בבייג'ינג באמצעות חברות סיניות על חברות ענק בישראל עלולה להפך לנקודת תורפה למשק בישראלי.

סין היא מעצמה כלכלית עולמית, וישראל מעוניינת להמשיך ולשדרג את היחסים עמה, אך החיזור הלוהט של השנים האחרונות הופך כעת יותר ויותר למדיניות של "כבדהו וחשדהו".