טראמפ וקים, רויטרס

טראמפ פרסם מכתב שקיבל מקים: "הפגישה עמך הייתה תחילתו של מסע"

בשבוע שעבר התקבל המכתב ממנהיג קוריאה הצפונית, שהדגיש כי הוא מעריך את מעשי הנשיא ומצפה לפגישתם הבאה • במקביל, ארה"ב האשימה את הקוריאנים בהפרת הסנקציות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ פרסם היום (חמישי) מכתב שקיבל ממנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און ב-6 ביולי, בו הוא מתייחס לפגישה ביניהם בחודש שעבר, לה הוא קרא "פגישה משמעותית". המכתב נשלח טרם ביקורו של שר החוץ האמריקני בקוריאה הצפונית, ולפני הביקורת שבאה לאחריו מצד בכירים במדינה המבודדת.

"הפגישה הראשונה עמך וההצהרה המשותפת עליה חתמנו בסינגפור הייתה תחילתו של מסע משמעותי", כתב קים. "אני מעריך מאוד את המאמצים הגדולים שעשית לשיפור היחסים בין שתי המדינות ואת יישום ההצהרה המשותפת".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

במשטרה הודפים את הביקורת: "פועלים לאיתור הילד החטוף"

סמל המרד בידי אסד: הצבא הסורי כבש את העיר דרעא

קיבל 300,000 שקל תמורת חייה, ורצח אותה: אישום נגד ניבי זגורי

"אני מאמין שהרצון טוב, המאמצים הכנים והגישה הייחודית של שנינו יביאו עתיד חדש עבור קוריאה הצפונית וארה"ב", המשיך. "אני מקווה שהאמון והביטחון בך יתחזק בהמשך התהליך, כשיינקטו צעדים מעשיים. אני מאמין שהתהליך החשוב של קידום יחסי ארה"ב-קוריאה הצפונית יוביל לפגישתנו הבאה".

בתוך כך, ארה"ב האשימה את קוריאה הצפונית בהפרת הסנקציות של האו"ם בכך שייבאה כמויות גדולות של נפט מזוקק. האמריקנים דרשו לשים לכך קץ באופן מיידי. ארה"ב הגישה תלונה רשמית למועצת הביטחון של האו"ם.

בשבוע שעבר נרשמו מסרים סותרים מוושינגטון ופיונגיאנג בנוגע לשיחות רמות הדרג שנערכו במדינה המבודדת. טרם עזיבתו את פיונגיאנג, אמר שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, כי שיחותיו עם הבכיר הצפון-קוריאני קים יונג צ'ול היו "פרודקטיביות" ונערכו באווירה טובה ועם "אמון". עוד אמר פומפאו כי נעשתה "התקדמות רבה" בתחומים שונים. בתוך כך, משרד החוץ האמריקני אמר כי וושינגטון ופיונגיאנג הקימו קבוצות עבודה משותפות שיעסקו בסוגיות המהותיות, בהן תיקוף המאמצים להשגת פירוז גרעיני בחצי האי הקוריאני.

מייק פומפאו וקים יונג צ'ול
 

מייק פומפאו וקים יונג צ'ול(רויטרס )

 

מנגד, ממשרד החוץ הצפון-קוריאני נמסר כי השיחות עם פומפאו היו "מצערות" וכי השיחות פוגעות בנחישות הקוריאנית להתפרק מנשק גרעיני. במשרד החוץ של המדינה המבודדת האשימו את ארה"ב בהצבת דרישות חד-צדדיות וטענו כי הדרישה לפירוק גרעיני היא "גנגסטרית". במהלך הדיונים, עזב פומפאו את החדר על מנת לשוחח בטלפון עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ולעדכנו בתוכן השיחות.

פומפאו הגיע ביום שישי לפיונגיאנג לשיחות עם פקידים בנוגע לפירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני. פקידים אמריקנים מסרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי נוסף לדיונים בנוגע למתקני הגרעין של קוריאה הצפונית, מטרת ביקורו של פומפאו היא לדאוג להשבת גופותיהם של 200 חיילים אמריקנים שנעדרים מאז המלחמה בקוריאה. השיחות בין פומפאו ומקבילו קים יונג צ'ול היו השיחות הישירות הראשונות בדרג גבוה מאז הפסגה שנערכה בסינגפור ב-12 ביוני. במקביל, אתמול דווח כי לפי גורמים בקוריאה הדרומית, משטרו של קים מפתח צוללת שתהיה מסוגלת לשגר טילים בליסטיים גרעיניים. כמו כן, אתמול אמר טראמפ כי הוא "מאמין שקים ג'ונג און רואה עתיד אחר לארצו", במהלך תדרוך לעיתונאים על מדרגות המטוס הנשיאותי, בטרם המריא למונטנה. "אני גם כן מאמין שלקוריאה הצפונית צפוי עתיד אחר. אני מקווה שזה נכון", הוסיף.

כאמור, ב-12 ביוני טראמפ וקים חתמו על מסמך משותף בפסגה ההיסטורית בסינגפור. לדברי טראמפ, שרמז כי מדובר במסמך הקשור לתוכנית הגרעין של פיונגיאנג, מדובר ב"מסמך חשוב ומקיף מאוד". הוא הוסיף כי "יש הרבה רצון טוב", והבהיר: "אנחנו מאוד גאים במה שקרה היום. היחסים שלנו עם קוריאה הולכים להשתנות".

 דונלד טראמפ וקים ז'ונג און
 

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און(רויטרס )

 

טראמפ עוד ציין כי "אנחנו רוצים לעשות משהו, נעשה משהו, פיתחנו קשר מאוד מיוחד. אנשים מאוד יתרשמו, אנשים יהיו שמחים". לדבריו, "נטפל בבעיה מאוד מסוכנת לעולם". הוא הוסיף: "אני רוצה להודות לקים, העברנו הרבה זמן היום יחד. זה היה יותר טוב ממה שהיינו יכולים לצפות, ממה שמישהו היה יכול להעריך. זה יוביל לעוד".

"היום הייתה לנו פגישה היסטורית, והחלטנו להשאיר את העבר מאחור", הוסיף קים, שכינה את המסמך "היסטורי". לדבריו, "העולם יראה שינוי מהותי". כמו כן, הוא הודה לנשיא טראמפ, שהזמין אותו לביקור בבית הלבן