נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, במסיבת עיתונאים, רויטרס

טראמפ: "בשלב מסוים איראן תתקשר אליי לבקש עסקה – ואסכים"

הנשיא האמריקני אמר בפסגת נאט"ו כי טהראן מכבדת את ארה"ב הרבה יותר מבעבר. כמו כן, התייחס לפגישתו בשבוע הבא עם פוטין: "רוצים לגלות מה קורה בסוריה"

טראמפ מנמיך את הלהבות מול איראן? נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שפרש במאי האחרון מהסכם הגרעין מול איראן, אמר היום (חמישי) במסיבת עיתונאים בפסגת נאט"ו בבריסל: "בשלב מסוים איראן תתקשר אליי לבקש עסקה, ואז אנחנו נעשה עסקה". הנשיא האמריקני ציין עוד כי טהראן מתייחסת לוושינגטון "עם הרבה יותר כבוד מבעבר". 

טראמפ התייחס גם לפגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בשבוע הבא במוסקבה, ואמר כי היא תהיה "הקלה ביותר במסעי לאירופה". הנשיא האמריקני נשאל אם פוטן הוא איום, וענה: "אני לא רוצה שיהיה כזה, וזו הסיבה לקיומה של נאט"ו". בהמשך הרחיב טראמפ לגבי יחסיו עם מקבילו הרוסי: "פוטין לא אויב שלי, הוא מתחרה. אני מקווה שיום אחד הוא יהיה חבר. אני עדיין לא מכיר אותו כל כך טוב". 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

זינק באוויר ותקף: קטוע ידיים מואשם שדקר תייר בעזרת רגליו

"החוקרת אמרה לי: 'מפחדת מבעלך? שימי לו שולחן בראש'"

אב מירושלים נעצר בחשד שהתעלל במשך שנים בחמשת ילדיו

"אנחנו רוצים לגלות בפגישה עם פוטין מה קורה בסוריה", אמר טראמפ, "אשוחח עמו על מעורבות בעניינים של מדינות, על אוקראינה ועל ההפרות של רוסיה של הסכם INF (הסכם פירוק נשק גרעיני לטווח בינוני)".

 ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיינוס השקט
 

ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ (רויטרס)

 

הנשיא האמריקני גם הכחיש את הדיווחים שהתפרסמו הבוקר ועוררו סערה, לפיהם איים לפרוש מברית נאט"ו. טראמפ אמר כי ארה"ב מחויבת לברית, וכי הוועידה הייתה "פנטסטית". נשיא צרפת, עמנואל מקרון, תמך בגרסת מקבילו, וטען כי "טראמפ אף פעם לא איים לפרוש מנאט"ו - לא בפומבי ולא בשיחות פרטיות". 

טראמפ, שיבקר בעוד כמה שעות בבריטניה, התייחס גם להתפתחויות בסוגיית הברקזיט במדינה - שהגיעו לשיאן עם התפטרותם ביום שני של שני שרים ממשלת תרזה מיי, השר לענייני ברקזיט דייויד דיוויס ושר החוץ בוריס ג'ונסון. "זהו זמן קריטי עבור בריטניה", אמר, "אך זה לא מענייני לומר מה אני חושב על הברקזיט". הוא הוסיף כי היה רוצה לראות את הסוגייה נפתרת במהרה.