ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, רויטרס

מיי הציגה עמדותיה על ה"ברקזיט": "בריטניה תחליט - לא בריסל"

ראשת הממשלה הבריטית פרסמה מאמר ב"סאן" לקראת חשיפת מסמך העקרונות הממשלתי, ובמהלכו התייחסה לשאלות שמטרידות את הציבור הבריטי ולעסקאות החלופיות שהוצעו למדינה

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, פרסמה היום (חמישי) מאמר בעיתון ה"סאן", שבו חשפה את דעותיה בנוגע להתנתקות הצפויה מהאיחוד האירופי, ועונה על מה שהיא הגדירה כשלוש השאלות הנפוצות ביותר שנשמעות בממלכה לקראת הצגת מסמך העמדות הממשלתי, שייחשף בהמשך היום.

מאמרה של מיי נפתח באמירה לפיה ה"ברקזיט" הפך לעדיפותה הראשונה במעלה לאחר שמשאל העם במדינה הסתיים בניצחון חד-צדדי לטובת תומכי ההיפרדות, ולאחר מכן התייחסה כאמור למספר שאלות שלדבריה עלו בקרב הציבור הבריטי לקראת הצעד הבא בדרך להוצאת המהלך אל הפועל.

ראשית, התייחסה מיי לסיום חופש התנועה ברחבי האיחוד האירופי, ש"אפשר לאנשים להגיע לבריטניה מהצד השני של אירופה בשאיפה שאולי יתמזל מזלם וימצאו אצלנו עבודה", לשון המאמר. מיי הוסיפה כי "תמיד נקדם בברכה אנשי מקצוע מוסמכים שיעזרו למדינתנו לשגשג, אך לראשונה מזה כמה עשורים נוכל לשלוט בגבולותינו באופן מלא. בריטניה, ולא בריסל, תחליט מי יהיה רשאי לגור ולעבוד פה".

 תרזה מיי
 

תרזה מיי (רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

נתניהו: מקובל על רוסיה שנפעל נגד כל גורם שיפעל נגדנו

זינק באוויר ותקף: קטוע ידיים מואשם שדקר תייר בעזרת רגליו

בהוראת שופט - ילדי מהגרים בגילאי חמש ומטה יתאחדו עם הוריהם

השאלה השנייה שראשת הממשלה בחרה לעסוק בה היא האם בריטניה תקבע בעצמה את מדיניות הסחר שלה. גם בנוגע לנושא זה, שעלה לאחרונה לכותרות בעקבות הקרב בין ארצות הברית לסין, השיבה מיי כי הניתוק מהאיחוד האירופי יהיה מוחלט: "תהיה לנו מדיניות סחר עצמאית, עם נציג משלנו בארגון הסחר הבין לאומי, ויכולת לקבוע מכסים על מדינות אחרות לפי ראות עינינו", אמרה, והוסיפה כי "הביקוש לסחורה בריטית הוא גבוה מאוד, ולכן אין פלא שמדינות רבות עומדות בתור כדי לחתום איתנו על עסקאות. אנו מצוים במסע ומתן גם עם ארצות הברית, ונושא זה יידון בפגישתי הקרובה עם טראמפ".

גם בנוגע לסוגיית הסמכות השיפוטית הודיעה מיי כי ההיפרדות המתוכננת מהאיחוד האירופי תהיה חד-משמעית, והדגישה: "שופטים בריטים בבתי משפט בריטיים יקבעו את חוקינו, וחוקים משותפים לנו ולאיחוד האירופי יחויבו באישור הפרלמנט". בסיום דבריה חזרה והדגישה ראש הממשלה כי לדעתה זו גרסת ה"ברקזיט" הטובה ביותר עבור בריטניה, ביחס לחלופות המסתמנות, ביניהן גם האופציות שהציע האיחוד עצמו, שלדבריה: "הראשונה מביניהן תפרק את מדינתנו, והשנייה לא תביא להיפרדות מהאיחוד".  

כזכור, ביום שני התפטרו שני שרים משמעותיים מממשלתה של תרזה מיי. דייויד דיוויס, השר לענייני ברקזיט, ושר החוץ, בוריס ג'ונסון. מדובר בשתיים מהדמויות החזקות ביותר במפלגת השלטון, שכזכור הלכה לבחירות על מנת לאשרר את ההחלטה של העם הבריטי על ה"ברקזיט". לצערה של מיי, השניים השתייכו לאגף הניצי היורוסקפטי במפלגה, זה שדורש "ברקזיט קשה" - התנתקות מוחלטת מהאיחוד האירופי, והיא לעומתם נחשבה עד עתה למי שמבקשת להעביר "ברקזיט רך", כזה שמשאיר פתח לעניינים כמו סחר משותף, מעבר גבול חופשי וכדומה.