קיש: הדיון בנושא ריטמן נדחה, אקים ועדת חקירה ממלכתית

יו"ר ועדת הפנים זעם לאחר שהיועמ"ש הודיע ליו"ר הכנסת שנציגי אכיפת החוק לא יגיעו לדיון שיזם בוועדת הפנים בשל חשש לפגיעה בטוהר החקירות המתנהלות נגד נתניהו

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש, הודיע כי החליט לדחות את הדיון שיזם ואשר תוכנן להיערך היום (חמישי) בנוגע לטענות על ניגוד העניינים בחקירותיו של מפקד להב 433 לשעבר, ניצב רוני ריטמן. ההחלטה לדחות את הדיון התקבלה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע כי נציגי הפרקליטות, המשטרה ומח"ש לא יתייצבו לדיון. זאת, לאחר שאתמול קרא מנדלבליט לבטל את הדיון, שכותרתו היא "החשש לניגוד עניינים בעקבות הפרסום בעיתון הארץ ומעריב על טענות ניצב ריטמן בהקשר התלונות כנגדו והשפעתן על חקירת נתניהו".

גורמים משפטיים אמרו לחדשות עשר כי זו הפעם הראשונה שבכנסת לא מכבדים את הבקשה של היועמ"ש לא לקיים דיון מחשש לשיבוש הליכי משפט - ועל רקע זה הגיעה ההוראה הנוכחית של מנדלבליט.  לדבריהים, החשש משיבוש חמור יותר מנוהל הפרוצדורה של הכנסת. במקביל, יש לציין כי ריטמן כמעט לא ליווה את פרשת המעונות, ובפרשות ראש הממשלה מעורבותו קטנה יותר משל קצינים אחרים באגף החקירות.

"אפעל כבר בתחילת השבוע להקמת ועדת חקירה ממלכתית בלתי תלויה לבחינת זיהום החקירות ראש הממשלה ורעייתו. נושא ניגוד העניינים של ריטמן חייב להיבדק", אמר ח"כ קיש בהצהרה שמסר. "מעבר לכך, האם אפשר לטעון שזה המקרה היחידי? מה עם מקרה רות דוד, מה עם רונאל פישר, מה עם ברונו שטיין? מה קורה במח"ש? אני רוצה תשובות לשאלות האלה ומי שלא רצה דיון בוועדת הפנים יקבל ועדת חקירה ממלכתית. רק ועדה בלתי תלויה שתגיע לחקר האמת תוכיח לציבור האם אכן ידיהם של גורמי האכיפה נקיות מכל משוא פנים ואינטרסים ואם לא, היא תפעל להעניש את מי שסרח וזיהם את החקירה. עקב כך, הדיון היום יידחה אבל לפגיעה בכבוד הכנסת יש משמעות וכדי לסיים את הביזיון הזה שפקידים בכירים ברשות המבצעת לא מגיעים לדיונים בכנסת כשבא להם. אקדם ואגיש את החקיקה שקובעת עונשים פרסונליים על מי שלא מתייצב לוועדות הכנסת, כפי שעשיתי בעבר, הפעם אני בטוח שאף שר לא יעצור אותה", סיים.

הבוקר, במכתב ששלח ליושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, הודיע מנדלבליט כי אי התייצבות נציגי מערכת אכיפת החוק נובעת מהחשש לפגיעה בחקירות נגד נתניהו. כמו כן, לטענת היועמ"ש, הבאת הטענות נגד ריטמן לדיון בכנסת בנקודת הזמן הנוכחית, בזמן שהחקירות הנוגעות לרה"מ עדיין מתנהלות, פוגעת בעצמאות מערכת אכיפת החוק: "מדובר בחדירה בוטה לשדה הפלילי, שבו מתחייבת עצמאות מוחלטת לגורמי החקירה והתביעה".

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

זינק באוויר ותקף: קטוע ידיים מואשם שדקר תייר בעזרת רגליו

"החוקרת אמרה לי: 'מפחדת מבעלך? שימי לו שולחן בראש'"

אב מירושלים נעצר בחשד שהתעלל במשך שנים בחמשת ילדיו

נוסף על כך, טען מנדלבליט: "מדובר בדיון שייערך בכנסת ישראל בנוגע לתיק חקירה ספציפי של נבחר ציבור מחברי בית המחוקקים, ההחלטה לקיימו חמורה". היועמ"ש ציין עוד כי הטענות כי סניגורי נתניהו פנו אליו לצורך בירור הטענות נגד ריטמן, וכי יערוך בירור בנושא זה.

בסוף המכתב לאדלשטיין, כתב מנדלבליט: "לאחר מאמצים רבים שנעשו על מנת למנוע את המצב אליו נקלענו, הגעתי למסקנה שאין מנוס מההחלטה שנציגי רשויות החוק לא יתייצבו לדיון. אני מודע היטב למשמעות ההחלטה, שעומדת בניגוד מוחלט לאופן ההתנהלות המקובל והרגיל של גופי אכיפת החוק ביחסי העבודה עם הכנסת".

חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד), הגיב להודעת מנדלבליט, ואיים בטוויטר כי "לאי התייצבות של גורמי ממשלה בכנסת תהיה משמעות פרלמנטרית". ח"כית רויטל סויד (המחנה הציוני), צייצה כי סיעתה תחרים את הדיון ותקפה את קיש. "יו״ר ועדה לא אמור לשמש כשכיר חרב של ראש ממשלה חשוד בפלילים ולנצל את כוחו הפרלמנטרי לשיבוש מהלכי חקירה והטיית משפט. זה תקדים מסוכן של התערבות בחקירה פלילית שמתנהלת נגד גורם פוליטי ולא בכדי היועמ״ש לממשלה ולכנסת מתנגדים לו נחרצות".

כאמור, מנדלבליט קרא אתמול לבטל את הדיון. "מנושא הישיבה, כמו גם מהדברים שהובאו מפיו של ח"כ קיש בהודעת הדוברות שפרסם, עולה כי הישיבה המתוכננת עלולה - על פניה - להוות חציה, ולו גם שלא במתכוון, של תחום עבודת מערכת אכיפת החוק", כתב היועמ"ש, "נראה כי היא עלולה אף לפגום בחקירות מתנהלות, באופו שיכול להתפרש חלילה, כניסיון להטות משפט".

בתגובה, אמר חבר הכנסת כי הדיון יערך כמתוכנן. "אני מבקש להזכיר ליועץ המשפטי לממשלה כי במסגרת הפרדת הרשויות במדינה, לכנסת יש עצמאות מוחלטת לדון ולפקח בענייני הממשלה ושלוחותיה, גם בענייני משטרת ישראל", אמר. "אין ולא היתה לי כוונה ואין לי שום רצון או עניין להיכנס או להשפיע בפרטי החקירות נגד ראש הממשלה".

"אני מחוייב לציין כי ניסיונך או בקשתך לעצור דיון זה או להשפיע על מי מהמזומנים אליו להגיע או חלילה להכפיש נבחרי ציבור בהתנהגות לא נאותה היא חמורה במיוחד", הוסיף קיש. "אעמוד על זכותו של הציבור לדעת שרשויות אכיפת החוק שאדוני עומד בראשן מתנהלות כראוי".

 ביבי מנדלבליט
 

ביבי מנדלבליט( צילום מסך)

 


"החשדות העולים מהתחקירים שפורסמו בעיתון הארץ ובעיתון מעריב מעלים שאלות קשות של ניגוד עניינים ויחס מפלה כלפי צ'", אמר קיש. "נבדוק כיצד מתנהלת החקירה של ראש הממשלה, כאשר החוקר האחראי מאמין שנתניהו מנהל נגדו קמפיין תלונות להטרדה מינית. הנושא יתברר בדיון הוועדה. אזמן את כל הגורמים הרלוונטיים ואת ריטמן עצמו, אני מקווה שיופיע".

בתחקירים פורסמו טענות לפיהן בכירי משטרת ישראל "התגייסו כדי לשבש את חקירתו של ניצב ריטמן, החשוד בתקיפה מינית, ולריסוקם של רפ"ק צ', שהעזה לספר כיצד תקף אותה מינית, ושל מפקדה, שבעקבות תלונתו נפתחה החקירה". כאמור, שלשום פנו עורכי הדין של נתניהו, יוסי כהן ויעקב וינרוט, במכתב ליועמ"ש, וביקשו ממנו שיבדוק פעם נוספת את החקירות שניהל ניצב ריטמן בעניין המשפחה.

"התברר שניצב רוני ריטמן, מי שעמד בראש חקירות ראש ממשלת ישראל ורעייתו, היה נגוע במשוא פנים, משום שהאמין שמשפחת נתניהו יזמה את התלונה שהגישה כנגדו פקודתו בגין הטרדה מינית", נכתב במכתב, בהתייחס לחשיפת חדשות עשר מיוני 2016. "דבר זה מטיל צל כבד על החקירות שנוהלו בראשותו כנגד משפחת נתניהו, וכל עניין שנבדק על ידי היחידה בראשותו ביחס לבני הזוג נתניהו, מוטל בספק. לכן אנו מבקשים שתבדוק מחדש את החקירות הנ"ל".

 ניצב רוני ריטמן, לשעבר מפקד להב 433 במשטרה
 

ניצב רוני ריטמן, לשעבר מפקד להב 433 במשטרה( דוברות המשטרה)

 

לפני כשנתיים, נחשף בחדשות עשר כי ניצב ריטמן השיב בחקירתו במח"ש לשאלה מי העליל עליו, את התשובה הבאה: "יכולים להיות הרבה. יורם הלוי (מפקד מחוז ירושלים), גיא ניר (הקצין במשטרה), ויכול להיות שהעלילו עליי בגלל שאני מטפל בחקירות ראש הממשלה". גורמים בחקירה טענו אז כי ריטמן לא הציג הוכחות לטענותיו, דבר ש"לא נאה ולא יאה" לדבריהם.

זו אינה הפעם הראשונה שבה משפחת נתניהו יוצאת נגד ריטמן. בחודש פברואר השנה, העלה ראש הממשלה סטטוס לעמוד הפייסבוק שלו שבו רמז כי טוהר החקירות בעניינו בסכנה. "כשחוקרי המשטרה מאמינים בטענות כל כך הזויות ושקריות שראש הממשלה פעל נגדם באופן אישי ושלח חוקרים נגדם, איך הם יכולים לחקור אותו ולהגיש המלצות נגדו באופן אובייקטיבי? אנו נדהמים לגלות שזה בדיוק מה שקרה בחקירות ראש הממשלה", כתב נתניהו.

"ראשית נחשפנו למכתב מטעמו של ראש היחידה החוקרת ריטמן ליועמ״ש וינשטיין, שבו רמזו עורכי דינו של ריטמן שראש הממשלה שלח את הקצינה שהתלוננה נגדו על הטרדה מינית. באותו רגע ריטמן היה צריך להשעות את עצמו מחקירות ראש הממשלה. כעת אנו מגלים שהחוקרים עצמם האמינו גם בתיאוריית קונספירציה נוספת ולא פחות הזויה - שראש הממשלה הפעיל נגדם חוקרים פרטיים. תחליטו אתם: מה זה אומר על טוהר החקירה ומה זה אומר על טיב ההמלצות", הוסיף.