בית משפחת דוואבשה שהוצת בדומא, רויטרס

משפט דומא: הנאשם ישוחרר למעצר בית - הפרקליטות צפויה לערער

בית המשפט קיבל את בקשת משפחתו של מי שהיה קטין בעת ביצוע המעשים לכאורה. ח"כ סמוטריץ' בדיון: "תן לקטין לדבר באולם ולספר מה הוא עבר בכל התקופה הזו״

משפט דומא: בית המשפט המחוזי קיבל היום (חמישי) את בקשת משפחת אחד הנאשמים לשחררו למעצר בית בתנאים מגבילים, הפרקליטות ביקשה לעכב את ביצוע ההחלטה עד יום ראשון הקרוב, וצפויה לערער עליה.

במהלך הדיון שבו קיבל השופט עמי קובו את בקשת משפחתו של הנאשם, שהיה קטין בעת ביצוע המעשים לכאורה ובזמן חקירתו בשב"כ, נרשמה תקרית חריגה יחסית כאשר קרובת משפחה של משפחת דוואבשה צעקה על הורי הנאשם ונתבקשה על ידי השופט לצאת מאולם בית המשפט. חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' ממפלגת הבית היהודי נכח אף הוא בדיון, ופנה במהלכו בפניה לשופט: ״תן לקטין לדבר באולם ולספר מה הוא עבר בכל התקופה הזו״.

"אנחנו לא נפסיק, אנחנו נלך עד לבית המשפט העליון", אמר בתום הדיון חוסיין דוואבשה, סב המשפחה שהוצתה למוות. "היום הזה הזכיר לי את אותו יום שבו הוא שרף לי את המשפחה, אבקש מהשופט שיהיה צדק במשפט", הוסיף.

בווידאו: סב המשפחה, חוסיין דוואבשה, בתום הדיון שנערך היום (חמישי) בבית המשפט

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

זינק באוויר ותקף: קטוע ידיים מואשם שדקר תייר בעזרת רגליו

"החוקרת אמרה לי: 'מפחדת מבעלך? שימי לו שולחן בראש'"

אב מירושלים נעצר בחשד שהתעלל במשך שנים בחמשת ילדיו

עו"ד ציון אמיר, שמייצג את הנאשם שהיה קטין, מסר בתגובה: "תחושה של סיפוק מעצם ההחלטה, שבסופו של דבר מאפשרת את שחרורו של הקטין לתנאים מגבילים, אבל לבית. מה שיותר חשוב בעניינו זה האמירות של בית המשפט שניתח את חומר החקירה ודיבר על הפגיעה בזכויותיו הבסיסיות והחוקתיות של הקטין במהלך חקירתו ואלה דברים חשובים בעניינו. כנגזרת מכך, האמירה הברורה של בימ"ש שהתשתית הראייתית ביחס למעורבות שלו באישומים החמורים התכרסמה לחלוטין ובזה יש בשורה גדולה. עמדת המדינה גם ברגע הזה, גם אחרי החלטה ארוכה ומנומקת, גם לאחר מעצר חסר תקדים של קרוב ל-3 שנים של קטין שלא הורשע, היא עמדה בלתי צודקת וקשה מאד בעניינו. אנו מאמינים ומעריכים שההחלטה תישאר על כנה. אנו בדרך הנכונה כדי שהאמת תצא לאור ושיתברר שהקטין לא פשע ולא חטא", הוסיף.

מטעם פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) נמסר בתגובה להחלטה: "הפרקליטות ביקשה להמשיך את מעצרו של הקטין, לאור העבירות החמורות שיוחסו לו, בין היתר מעורבותו באירוע רצח משפחת דוואבשה בכפר דומא, חברות בארגון טרור ואירועים נוספים שבוצעו ממניע גזעני. בית המשפט קבע בהחלטתו היום כי באשר לאישומים בעניין הרצח בדומא והצתת כנסיית הדורמיציון, חרף כרסום בעוצמת הראיות בעקבות ההחלטה במשפט הזוטא, לא מדובר במהפך ראייתי ועדיין נותרו ראיות לכאורה המקימות סיכוי סביר להרשעה. עוד נקבע כי באשר למרבית האישומים בעניין הקטין, אין בפסילת חלק מהראיות כדי לשנות באופן משמעותי את המצב הראייתי ואת סיכויי ההרשעה בתיק. לאחר בחינת מכלול הנסיבות החליט בית המשפט לשחררו באיזוק אלקטרוני ואנו לומדים את הכרעתו בעניין זה. נדגיש כי המשפט עודנו מתנהל כנגד שני הנאשמים".

כזכור, לפני כחודש פסל בית המשפט המחוזי בלוד את הודאות הנאשמים ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה בכפר הפלסטיני דומא שהתקבלו תחת עינויים. עם זאת, השופטת רות לורך אישרה את הודאות הנאשם המרכזי, עמירם בן אוליאל, שנגבו לאחר הפעלת "האמצעים המיוחדים", פרט לאחת, שנתקבלה מיד לאחריהם.

כל הודאות הנאשם השני בתיק, ששחרורו למעצר בית אושר היום, נפסלו - גם אלו שניתנו תחת עינויים וגם אלו שנתקבלו לאחריהם - פרט לאחת: זאת בה הוא מצביע על בן אוליאל כאחראי לרצח בני משפחת דוואבשה. יש לציין כי הפרקליטות לא חוזרת בה מכתב האישום, לפיו בן אוליאל רצח את שלושת בני מפשחת דוואבשה. כאמור, כתב האישום נסמך במידה רבה על הודאתו של הנאשם השני, המואשם בסיוע לרצח - ההודאה שנתקבלה ע"י ביהמ"ש, בה הוא גם קושר את עצמו לכאורה לרצח.

 קרובת המשפחה שהוצאה מהדיון
 

קרובת המשפחה שהוצאה מהדיון(חדשות עשר )

 

ביציאה מהדיון הקודם בפרשה נשמעו קריאות מפי פעילי ימין אל עבר חוסיין דוואבשה, סב המשפחה שהוצתה למוות. הפעילים המתינו מחוץ לאולם בית המשפט וקראו לעבר דוואבשה "עלי על הגריל, על האש, עלי מת" בראיון ל"חמש עם רפי רשף" אמר חבר הכנסת אחמד טיבי כי הסב שמע את הדברים ו"בהתחלה הוא היה המום, אחר כך ראיתי שזלגו דמעות מעיניו, ואז הדוד נאסר פנה אל המפגינים ואמר 'אבל עלי רק ילד', ואז הם שוב קראו 'עלי נשרף' בריקודים ושמחה. זה היה נורא".