חרף מקרי המוות הרבים באתרי בנייה - הפועלים מסתובבים ללא קסדה

מתחילת השנה נהרגו בישראל 20 פועלים. עם זאת, מנהלי העבודה עדיין לא מקפידים על בטיחות. אירינה איליושונוק שאביה נהרג: "הקבלנים תאבי בצע וזה פוגע בפועל הפשוט"

כמות ההרוגים באתרי בנייה הפכה כבר מזמן למכת מדינה. מתחילת השנה נהרגו 20 פועלי בניין וישראל ניצבת במקום השני בעולם מבחינת כמות ההרוגים ל-100 אלף תושבים, שנייה רק לפורטוגל. למרות הסיכון הברור, מנהלי העבודה לא מקפידים על בטיחות ואסון הבא כבר מעבר לפינה.

כחלק מהמעקב אחר התופעה יצאנו לבחון שלושה אתרי בנייה שאירעו בהם אסונות בחודשים האחרונים כדי לבחון אם השתנו נהלי העבודה. בדרך יצחק רבין בפתח תקווה נפצעו שלושה פועלים לאחר שנפלו לפיר מעלית בחודש שעבר, בדרך מנחם בגין בתל אביב נהרג ליאור גומז בן 32 מרמלה לאחר שנפל מפיגום בקומה ה-20 וברחוב מבצע הדקל בפתח תקווה נהרג בתחילת השנה קאסם עת'אמלה מנפילת חפץ כבד. בשלושת האתרים גילינו שאין הקפדה על קסדות, אין שילוט מתאים ואין התייחסות לנושא הבטיחות.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

בהוראת שופט - ילדי מהגרים בגילאי חמש ומטה יתאחדו עם הוריהם

בתגובה לחדירת הכטב"ם לשטח ישראל - צה"ל תקף מטרות בסוריה

הקטל בכבישים: 2 צעירים נהרגו בגליל; פצוע אנוש בתאונה נוספת

אתר הבנייה בקרית אתא בו נהרג פועל לאחר שנפל מגובה
 

אתר הבנייה בקרית אתא בו נהרג פועל לאחר שנפל מגובה (אלון קוצי, תיעוד מבצעי מד"א)

 

אחת הבעיות הגדולות של שוק הבנייה נובעת מכך שנתח הרווחים של הקבלנים נמוך מאוד, כיוון שהם מתמודדים בפרויקטים תחרותיים דוגמת מחיר למשתכן. הם לא יחסכו בחומרי הבנייה כיוון שאז לא יגיעו לקוחות, לכן הם מחליטים לחסוך בבטיחות ומסכנים חיי אדם. בישראל יש רק 22 פקחי בנייה בכל הארץ ולא ניתן לאכוף בצורה הגיונית את כל הפרות הבטיחות באתרים השונים.

בסין, למרות ריבוי הפרויקטים, כמות ההרוגים באתרי הבנייה נמוכה מאוד. יגאל חבי, ישראלי שעובד בעיר אי-יו, סייר באתרי הבנייה כדי לבחון את מימד הבטיחות: "בסין הם לא מתחילים את הליך הבנייה לפני שהם מגדרים את המקום ובונים חומה שמפרידה בין הרחוב לאתר. בנוסף, כל הפיגומים מכוסים ברשתות כדי למנוע נפילת חפצים כבדים או נפילת הפועלים עצמם. כמו כן, יש רשתות הלוכדות כל פועל שנופל ומונעות ממנו פציעה משמעותית", סיפר. עוד הוסיף כי "אני נמצא כאן עשר שנים ולא נתקלתי בעגורן אחד שנפל. כוח ההרתעה חזק מאוד וכל מנהל עבודה יודע שהוא ישלם מחיר כבד על רשלנות".

אירנה איליושנוק, שאביה נהרג באתר בנייה, סיפרה בתוכנית "אורלי וגיא" על המאבק נגד מדיניות הממשלה בנושא: "עד שלא יתחילו לשלול היתרי עבודה קבועים שום דבר לא ישתנה. הממשלה לא עושה מספיק כדי להתמודד עם התופעה ומדי יום נהרגים פועלים – מדובר במצב מחפיר". איליושנוק סיפרה על מותו הטראגי והמיותר של אביה: "אבא שלי הלך לעבודה בסולל בונה. תפקידו היה למתוח סרט בכביש שבהם נעשו עבודות. באחד הלילות הוא כרע ברך כדי לסמן את הכביש ומשאית שנסעה לאחור, ללא מכוון וללא תאורה מתאימה, דרסה אותו".

עוד הוסיפה איליונשוק כי "מאז המקרה אני במאבק נגד התופעה. אבא שלי ניסה להילחם אף הוא במחדלים והיה חוזר בכל יום עצבני. מנהלי העבודה והקבלנים מתייחסים לפועלים ככוח עבודה זול ואין להם ערך לחיי אדם. הסיבה לכך נובעת מתאבת בצע של המנהלים. כסף זה הדבר היחיד שמעניין אותם. אבא שלי תמיד אמר שחוקים נכתבים בדם, אבל במקרה שלו המוות לא שינה דבר. אנשים ממשיכים למות בכל יום".

מקבוצת בסט נמסר בתגובה: "אנו מודים למערכת של אורלי וגיא שהפנו את תשומת לבנו לאירוע שבאתר הבנייה בפתח תקווה. אנו נערוך בירור מעמיק לגבי המקרה ונסיק את המסקנות בהתאם. החברה מעסיקה ממונה בטיחות במשרה מלאה, ובאתרים גדולים מועסק ממונה בטיחות נוסף על אף שהחוק איננו מחייב זאת. בעקבות פנייתכם, הפסקנו את העבודות באתר לצורך חידוד נהלי הבטיחות".