תקיפת חיל האוויר בסוריה, דובר צה"ל

בתגובה לחדירת הכטב"ם לשטח ישראל - צה"ל תקף מטרות בסוריה

מספר שעות לאחר שטיל פטריוט יירט את המל"ט הסורי, דו"צ אישר כי חיל האוויר תקף 3 עמדות צבאיות באזור קוניטרה שבדרום רמת הגולן. משטר אסד טען כי הצליח ליירט את הטילים

  • פורסם ב:
  • 12/07/2018 00:44
  • |
  • עודכן ב:
  • 12/07/2018 02:00
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

צה"ל תקף במהלך הלילה (חמישי) שלוש עמדות צבאיות בסוריה. מדובר צה"ל נמסר כי "התקיפה בוצעה בתגובה לחציית כלי טיס סורי בלתי מאויש שיירט צה"ל אתמול". לפני ההודעה של דו"צ דיווחו כלי תקשורת בסוריה כי חיל האוויר הישראלי תקף עמדות של צבא אסד באזור קוניטרה שבדרום רמת הגולן. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א דיווחה דקות לאחר מכן שהצבא הסורי הצליח ליירט את התקיפה הישראלית באמצעות ירי נ"מ. על פי הדיווחים, אין נפגעים בתקיפה, אך נגרם נזק. 

מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל ימשיך לפעול באופן תקיף ונחוש כנגד ניסיונות הפרת הריבונות של מדינת ישראל ויפעל כנגד כל ניסיון לפגיעה באזרחיה. בנוסף, צה"ל רואה במשטר הסורי האחראי לנעשה בשטחו ומזהיר אותו מלפעול כנגד כוחותינו". כמו כן, נמסר כי "צה"ל נמצא במוכנות גבוהה למגוון תרחישים וימשיך לפעול כל שיידרש למען ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

3 פצועים בתאונה בין צומת סוסיא לעשהאל; פצועה קשה בעפולה

היסטוריה: קרואטיה ניצחה את אנגליה ועלתה לגמר הגביע העולמי

"רוצה לחבק אותה": א' תגורש מהארץ במהלך המאבק לקשר עם בתה?

 תקיפת חיל האוויר בסוריה
 

תקיפת חיל האוויר בסוריה (דובר צה"ל)

 

התקיפה הישראלית מגיעה כתשע שעות לאחר שכלי טיס בלתי מאויש סורי יורט כעשרה ק"מ מעל הכינרת על ידי טיל פטריוט של צה"ל. כתוצאה מהיירוט נצפו שובלי עשן בשמי הצפון ואזעקות נשמעו ברמת הגולן ובעמק הירדן. על פי הערכה בצה"ל, כלי הטיס התקרב בשוגג לגבול עם ישראל. הכטב"ם זוהה עוד בטרם חדר לישראל, ואחרי שבצה"ל הבינו שלא מדובר במטוס רוסי, שוגר לעברו טיל אחד שהפיל אותו מדרום לכנרת. 

במועצות האזוריות בגולן ובעמק הירדן הנחו את התושבים לחזור לשגרה אתמול בשעות הערב. מיד לאחר האירוע המשטרה ביקשה מכל כלי השיט הנמצאים באגם הכינרת לצאת מהמים בשל פעילות מבצעית. "ציבור הימאים מתבקש להישמע להוראות כוחות הביטחון", נמסר.

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר כי מערכות חיל האוויר עקבו אחר כלי הטיס. הוקפצו ארבעה מטוסי קרב ושני מסוקי קרב. האזעקות נבעו מהיירוט של הכטב"ם. מדובר במל"ט סורי למטרות איסוף מודיעין, ככל הנראה לא חמוש. נבדק האם נכנס לשטח ישראל בשוגג או אם הייתה חדירה מכוונת".

 יירוט פטריוט מעל שמי צפת
 

יירוט פטריוט מעל שמי צפת (חדשות עשר)

 

"לא נאפשר את הפרת הסכמי 1974", אמר מנליס. "נמשיך לפעול נגד זליגות ונגד כלים אוויריים שיחדרו. אנחנו ממשיכים גם לסייע הומניטארית. הכטב"ם חדר 9.6 ק"מ לתוך שטח ישראל. הכל יילמד ויתוחקר. המלט ביצע משימה לפני שהוא חדר לישראל. ניתן להעריך שזו לא פעולה מכוונת. אנחנו יודעים מה הדגם של המל"ט, שעבר גם בירדן. מרבית חלקיו נמצאו באזור מדרום לכינרת. היה שיח מול הרוסים למניעת חיכוך".

ראש המועצה האזורית עידן גרינבאום מסר אתמול לתושבי עמק הירדן: "אנו מבקשים ליידע כי לפני כארבעים דקות התרחש אירוע ביטחוני מעל שמי הכינרת. גורמי צה"ל ופיקוד העורף בכללם נמצאין בתמונה. מסוקי חיל האוויר שמבצעים פעילות בשמי האזור הם עדות לכך שצה"ל נמצא בתמונה ופועל ככל הנדרש. אנו יודעים מעדויות כי נפלו חלקים מכלי הטיס שיורט באזור המזרחי של הכינרת. אני מאוד מבקש שאיש לא ייגע בשום דבר שנראה חשוד או שנראה נופל מן השמיים. יש להתרחק, לדווח למשטרה או לרכזי הבטחון על מה שמצאתם ולא להפריע לכוחות הבטחון שיגיעו למקום".

  ליברמן מבקר בתל סאקי ברמת הגולן
 

ליברמן מבקר בתל סאקי ברמת הגולן( חדשות עשר)

 

ביום שלישי התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן בסיור שערך ברמת הגולן למתיחות הביטחונית בצפון, ואמר כי "מבחינת ישראל כל חייל סורי שיימצא באזור החיץ מסכן את נפשו". עוד הוסיף כי "נקפיד על קוצו של יוד על הרכב והיקף הכוחות בהתאם להסכם משנת 1974".

ליברמן אמר כי "ישראל מוכנה להעניק כל סיוע הומניטארי לפליטים הסורים, אך לא נהיה מוכנים לקבל שום פליט בשטחנו". שר הביטחון הוסיף כי "התרשם ממוכנותו של צה"ל", ואמר כי "צה"ל מזהה את המאמץ שגורמים המזוהים עם כוחות הציר להקמת תשתית טרור בחסות המשטר. מבחינתנו זה דבר בלתי מתקבל על הדעת ואנחנו נפעל בעוצמה מול כל תשתית טרור שאנחנו נראה פה באזור".

שר הביטחון הוסיף כי "מבחינתנו המשטר הסורי הוא אחראי לאירועים והוא גם ישא באחריות וישלם מחיר כבד על עצם שיתוף פעולה עם גורמי הציר והמאמץ שלהם להקים פה תשתיות טרור". על הדיווחים כי האיראנים נסוגו מסוריה, אמר ליברמן כי "עצם הנוכחות האיראנית בסוריה היא דבר בלתי סביר. אנחנו לא מוכנים לקבל נוכחות איראנים בסוריה בשום מקום. כל עוד לא מדובר בנסיגה מלאה נמשיך לפעול נגד כל התבססות איראנית בסוריה".

מוקדם יותר השבוע דיווחה התקשורת הסורית כי ההגנה האווירית של צבא סוריה בלמה תקיפה של צה"ל, הפילה מספר טילים שנורו לעבר שדה התעופה T4 ופגעה במטוס אחד. לפי ההודעה, שאר המטוסים עזבו את השטח האווירי של סוריה עקב כך. אין דיווח על נפגעים בשלב הזה.