לאור המבצע של צבא אסד: הכטב"ם שחדר לישראל - לא יהיה האחרון

בצה"ל עקבו אחר כלי הטיס עוד כשהיה בשטח סוריה ובדקו שלא מדובר בחדירה מכוונת, אלא בטעות. חיל האוויר וידא עם רוסיה שהמטוס לא שייך לה - ואז הוחלט להפילו • פרשנות

כלי הטיס הבלתי מאויש הסורי שחדר היום (רביעי) בשוגג לתוך ישראל לא היה הראשון, וסביר להניח שיהיו עוד זליגות דומות בהמשך, בין אם בטעות או שלא, לאור המבצע של משטר אסד לכיבוש דרום רמת הגולן מידי המורדים.

התחושה בצה"ל היא שהעובדה שחיכו לכך שכלי הטיס יחדור לישראל לא היוותה סיכון בלתי סביר כלפי התושבים. המטוס היה תחת מעקב עוד כשטס מעל שמי סוריה. פרופיל הטיסה שלו זוהה כשל מטוס שתועה בדרך, שכן הוא נכנס ויצא גם משטח ירדן.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ממשלת קטאר מימנה - קציני צה"ל ופקידי ממשלה טסו להרצאות בחו"ל

לראשונה: הסנאט באירלנד הצביע בעד חוק להחרמת ההתנחלויות

תוך שניות: כך נחטף הילד בן ה-7 מקלנסווה • תיעוד

לישראל היה חשוב לוודא שלא מדובר במטוס רוסי, ערב פגישת נתניהו-פוטין. הקו החם עם המטה הרוסי בסוריה עבד כדי לוודא שזה לא מטוס רוסי. כשהובן שמדובר במטוס סורי התקבלה ההחלטה להפיל אותו.

כאמור, כלי טיס בלתי מאויש סורי יורט היום כעשרה ק"מ מעל הכינרת על ידי טיל פטריוט של צה"ל בשעה 15:20. כתוצאה מכך נצפו שובלי עשן בשמי הצפון ואזעקות נשמעו ברמת הגולן ובעמק הירדן. על פי הערכה בצה"ל, כלי הטיס התקרב בשוגג לגבול עם ישראל. הכטב"ם זוהה עוד בטרם חדר לישראל, ואחרי שבצה"ל הבינו שלא מדובר במטוס רוסי, שוגר לעברו טיל אחד שהפיל אותו מדרום לכנרת. 

  יירוט מעל שמי רמת הגולן
 

יירוט מעל שמי רמת הגולן( חדשות עשר)

 

במועצות האזוריות בגולן ובעמק הירדן הנחו את התושבים לחזור לשגרה. המשטרה ביקשה מכל כלי השיט הנמצאים באגם הכינרת לצאת מהמים בשל פעילות מבצעית. "ציבור הימאים מתבקש להישמע להוראות כוחות הביטחון", נמסר.

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר כי מערכות חיל האוויר עקבו אחר כלי הטיס. הוקפצו ארבעה מטוסי קרב ושני מסוקי קרב. האזעקות נבעו מהיירוט של הכטב"ם. מדובר במל"ט סורי למטרות איסוף מודיעין, ככל הנראה לא חמוש. נבדק האם נכנס לשטח ישראל בשוגג או אם הייתה חדירה מכוונת".

"לא נאפשר את הפרת הסכמי 1974", אמר מנליס. "נמשיך לפעול נגד זליגות ונגד כלים אוויריים שיחדרו. אנחנו ממשיכים גם לסייע הומניטארית. הכטב"ם חדר 9.6 ק"מ לתוך שטח ישראל. הכל יילמד ויתוחקר. המלט ביצע משימה לפני שהוא חדר לישראל. ניתן להעריך שזו לא פעולה מכוונת. אנחנו יודעים מה הדגם של המל"ט, שעבר גם בירדן. מרבית חלקיו נמצאו באזור מדרום לכינרת. היה שיח מול הרוסים למניעת חיכוך".

 ליברמן מבקר בתל סאקי ברמת הגולן
 

ליברמן מבקר בתל סאקי ברמת הגולן(חדשות עשר )

 

ראש המועצה האזורית עידן גרינבאום מסר לתושבי עמק הירדן: "אנו מבקשים ליידע כי לפני כארבעים דקות התרחש אירוע ביטחוני מעל שמי הכינרת. גורמי צה"ל ופיקוד העורף בכללם נמצאין בתמונה. מסוקי חיל האוויר שמבצעים פעילות בשמי האזור הם עדות לכך שצה"ל נמצא בתמונה ופועל ככל הנדרש. אנו יודעים מעדויות כי נפלו חלקים מכלי הטיס שיורט באזור המזרחי של הכינרת. אני מאוד מבקש שאיש לא ייגע בשום דבר שנראה חשוד או שנראה נופל מן השמיים. יש להתרחק, לדווח למשטרה או לרכזי הבטחון על מה שמצאתם ולא להפריע לכוחות הבטחון שיגיעו למקום".

אתמול התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן בסיור שערך ברמת הגולן למתיחות הביטחונית בצפון, ואמר כי "מבחינת ישראל כל חייל סורי שיימצא באזור החיץ מסכן את נפשו". עוד הוסיף כי "נקפיד על קוצו של יוד על הרכב והיקף הכוחות בהתאם להסכם משנת 1974".

 כוחות צבא אסד במחוז דרעא
 

כוחות צבא אסד במחוז דרעא(חדשות עשר )

 

ליברמן אמר כי "ישראל מוכנה להעניק כל סיוע הומניטארי לפליטים הסורים, אך לא נהיה מוכנים לקבל שום פליט בשטחנו". שר הביטחון הוסיף כי "התרשם ממוכנותו של צה"ל", ואמר כי "צה"ל מזהה את המאמץ שגורמים המזוהים עם כוחות הציר להקמת תשתית טרור בחסות המשטר. מבחינתנו זה דבר בלתי מתקבל על הדעת ואנחנו נפעל בעוצמה מול כל תשתית טרור שאנחנו נראה פה באזור".

שר הביטחון הוסיף כי "מבחינתנו המשטר הסורי הוא אחראי לאירועים והוא גם ישא באחריות וישלם מחיר כבד על עצם שיתוף פעולה עם גורמי הציר והמאמץ שלהם להקים פה תשתיות טרור". על הדיווחים כי האיראנים נסוגו מסוריה, אמר ליברמן כי "עצם הנוכחות האיראנית בסוריה היא דבר בלתי סביר. אנחנו לא מוכנים לקבל נוכחות איראנים בסוריה בשום מקום. כל עוד לא מדובר בנסיגה מלאה נמשיך לפעול נגד כל התבססות איראנית בסוריה".