"נתניהו ביקש מפוטין לפעול למען הוצאת איראן מסוריה"

ראש הממשלה אמר לנשיא הרוסי בפתח פגישתם: "אנחנו מתמקדים במה שקורה בסוריה ובאיראן" והוסיף כי ישראל תפעל לסיכול כל ניסיון חדירה לשטחה

פגישה במוסקבה: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הערב (רביעי) לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כי ישראל תפעל נגד כל ניסיון חדירה לשטחה - בין אם מדובר בניסיון חדירה אווירי או קרקעי. עוד אמר נתניהו כי ישראל מתמקדת במה שקורה בסוריה ובאיראן. נשיא רוסיה, מצדו, אמר כי הקשרים הכלכליים והצבאיים בין המדינות מתפתחים בצורה חיובית.

"דעתנו ידועה שאיראן צריכה לעזוב את סוריה, זה לא דבר חדש עבורך", אמר ראש הממשלה, "לפני כמה שעות כלי טיס סורי חדר לשטח האווירי של ישראל. אנחנו יירטנו אותו ואנחנו נמשיך לפעול בתקיפות נגד כל זליגה וכל חדירה לשטחה האווירי או הקרקעי של ישראל. אנחנו מצפים שכולם יכבדו את הריבונות הזאת ושסוריה תשמור בקפדנות על הסכמי ההפרדה". פקיד ישראלי אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" שנתניהו אמר לפוטין בפגישה כי ישראל איננה מתכוונת לאיים על מעמד אסד בסוריה. עוד אמר הפקיד כי נתניהו ביקש מפוטין לפעול להוצאת איראן מסוריה. "לא ננקוט בפעולות נגד משטר אסד ואתה תפעל להוצאת האיראנים", ציטט הפקיד את נתניהו.

כאמור, דברי נתניהו נאמרו שעות ספורות לאחר שכלי טיס בלתי מאויש סורי יורט כעשרה ק"מ מעל הכינרת על ידי טיל פטריוט.  נתניהו עודכן על התקרית בצפון במטוסו בדרך למוסקבה. במקביל לביקור נתניהו, עלי אכבר וליאטי, יועץ בכיר למנהיג העליון האיראני חמינאי, מבקר גם הוא בעיר. ביקורו של וליאטי הוא חלק ממאמציה של איראן להבהיר את עמדתה בנוגע לנסיגתה של ארצות הברית מהסכם הגרעין, כך צוטט דובר משרד החוץ האיראני בטלוויזיה במדינה. הפגישות במוסקבה נערכות בצל ההכנות לפגישת פוטין וטראמפ בהלסינקי בשבוע הבא. שני המנהיגים צפויים לדון בעסקה בסוריה שבמסגרתה אסד יישאר בשלטון וכוחות איראן יעזבו את המדינה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

לראשונה: הסנאט באירלנד הצביע בעד חוק להחרמת ההתנחלויות

ניסיון חדירה בגבול הרצועה; כלי טיס תקף סמוך לחוליית מחבלים

השתלה תמורת עשרות אלפי דולרים: שניים הורשעו בסחר באיברים

בטרם המריא למוסקבה, אמר נתניהו: "אני יוצא עכשיו למוסקבה לפגישה חשובה מאוד עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. אנחנו נדון על סוריה, נדון על איראן, נדון על צרכי הביטחון של ישראל. אני מאוד מעריך את הקשר הישיר, הבלתי אמצעי, המצוין שיש לי עם נשיא רוסיה. זה מאוד חשוב לביטחון הלאומי של מדינת ישראל". 

ביקור רה"מ במוסקבה מגיע בצל התקיפה האווירית של שדה התעופה האיראני T4 בסוריה, שאירעה בשבת ויוחסה לצה"ל. על פי הדיווח בתקשורת הסורית, מערך ההגנה האווירית של צבא אסד בלם תקיפה של צה"ל, הפיל מספר טילים שנושו לעבר T4 ופוגע במטוס אחד. כלי תקשורת של המורדים דיווחו כי תשעה מחיילי המשטר נהרגו בתקיפה, ולפי ארגון המעקב הסורי לזכויות אדם, חלק מההרוגים הם לוחמים המזוהים עם איראן, וייתכן גם פעילים של משמרות המהפכה האיראניים.