לראשונה: הסנאט באירלנד הצביע בעד חוק להחרמת ההתנחלויות

הבית העליון אישר הצעת החוק, שיאושר סופית לאחר הצבעה בבית התחתון, בו הוא צפוי לקבל רוב. פקיד ישראלי בכיר: שגרירת אירלנד בישראל תזומן מחר לשיחת נזיפה

הסנאט של אירלנד הצביע היום (רביעי) בעד הצעת החוק להחרמת מוצרים מההתנחלויות. עשרים וחמישה סנאטורים הצביעו בעד, אל מול עשרים סנאטורים שהצביעו נגד. פקיד ישראלי בכיר מסר כי שגרירת אירלנד בישראל תזומן מחר לשיחת נזיפה במשרד החוץ בירושלים.

הסנאט הוא הבית העליון בבית המחוקקים האירי, ודרוש גם אישור של הבית התחתון של הפרלמנט, לפני שייכנס לתוקף. גם שם הוא צפוי לקבל רוב ולהיות מאושר.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תיעוד: מתפרעים בתל שבע תקפו שוטרים באבנים וניגחו ניידת

ניסיון חדירה בגבול הרצועה; כלי טיס תקף סמוך לחוליית מחבלים

השתלה תמורת עשרות אלפי דולרים: שניים הורשעו בסחר באיברים

אירלנד היא המדינה הראשונה באיחוד האירופי שמעבירה חוק להחרמת מוצרים מההתנחלויות. הצעת החוק שאומצה על ידי הסנאט אוסרת על יבוא של מוצרים מההתנחלויות לאירלנד וכן אוסרת על השקעות בהתנחלויות, או רכש שירותים מההתנחלויות.

ממשרד החוץ נמסר כי "הסנאט של אירלנד נתן ידו ליוזמת חרם אנטי-ישראלית פופוליסטית, מסוכנת וקיצונית הפוגעת בסיכויים לדיאלוג בין ישראל לפלסטינים. היוזמה תגרום נזק לתהליך המדיני במזרח התיכון"

"האבסורד במהלך של הסנאט האירי, הוא שהחרם יפגע בפרנסתם של פלסטינים רבים העובדים באזורי התעשייה הישראליים שיושפעו מהחרם" אמרו במשרד החוץ. "ישראל תשקול את צעדיה בהתאם להתפתחויות בחקיקה זאת".

הדיפלומט והפוליטיקאי הפלסטיני סאיב עריקאת בירך על הצעת החוק. "בשם העם הפלסטיני וההנהגה הפלסטינית, אני מודה מעומק הלב לסנאט האירי על שעמד איתן למען עיקרון הצדק בכך שאישר את הצעת החוק ההיסטורית", אמר. "מי שצורך מוצרים מההתנחלויות משתף פעולה בהכחשה השיטתית של זכות העם הפלסטיני להגדרה עצמית".