מרואן ברגותי לחדשות 10: "אם הכיבוש יימשך - תפרוץ אינתיפאדה שלישית"

בשיחה ראשונה עם עיתונאי ישראלי בשש השנים האחרונות, בכיר הפת"ח לשעבר, הכלוא בישראל, מתכונן לתפקידו הבא כנשיא פלסטין. "אבו מאזן הוא הפרטנר הכי נוח שיכול להיות לכם", מתח ביקורת על יו"ר הרשות. "ישראל הוכיחה שהיא לא רוצה שלום", קבע והוסיף כי "הטילים של חמאס הם דבר טוב"

(5:41 דקות)

בכיר הפת"ח לשעבר, מרואן ברגותי, שנכלא לפני עשר שנים, מדבר לראשונה מזה שש שנים עם עיתונאי ישראלי. למי שנחשב לנשיא פלסטין הבא, ופופולרי יותר מיו"ר הרשות, אבו מאזן, יש הרבה דברים מעניינים לומר לנו, הישראלים. "אם הכיבוש יימשך, אז אינתיפאדה שלישית, לא חמושה - עממית, תתרחש", הוא מזהיר.

 

"אבו מאזן הוא הפרטנר הכי נוח שיכול להיות לכם", הוא מנתח בתאו. "הוא אמר שהוא מוותר על צפת. זו דעתו האישית, זו לא דעתי. אני לא הייתי מוותר וטוען שזכות השיבה היא זכות מקודשת לפלסטינים. אם אבו מאזן לא היה הולך לאו"ם, הוא היה הולך הביתה. לא הייתה לו שום ברירה. אתם קוראים סקרים ומבינים שאני המחליף של אבו מאזן".

 

"ישראל הוכיחה שהיא לא רוצה שלום", קבע ראש התנזים לשעבר. "עשינו טעויות באינתיפאדה השנייה אבל אתם מבינים שהאביב הערבי לא ייפסח עלינו. כשאני אהיה נשיא וישראל תסכים לפתרון שתי מדינות על בסיס גבולות 67 ובירת פלסטין תהיה ירושלים המזרחית, אני אדאג שחמאס לא יבצע פיגועים. הם כבר הסכימו לכך ואף ניסחנו הסכם כאן בכלא".

 

אמור לסיים את חייו בכלא, משוכנע שישתחרר

הריאיון הנדיר עם ברגותי נערך בשלהי מבצע "עמוד ענן". במערכת הביטחון לא אישרו לשדר את הריאיון במלואו ואף החרימו את הקלטות, למרות שאישרו לקיים אותו. כנראה שעוד מוקדם להם מדי לתת לברגותי לדבר.

 

"הטילים תרמו לחמאס והטילים הם דבר טוב", אמר כשנשאל האם הוא בעד ירי טילים גם מהגדה לשטח ישראל. "אבל אני לא יכול לומר שבכל מצב ובכל זמן השימוש בהם הוא נכון, כמו שעשה חמאס. מכל מבצע עמוד ענן חמאס התחזק. אתם חיסלתם את ג'עברי אבל הטילים הפתיעו אתכם ולבסוף חיזקתם את חמאס. אתם הישראלים מבינים רק כוח".

 

לברגותי נותרו חמישה מאסרי עולם ועוד 30 שנה מצטברים. על פי החוק, ברגותי יסיים את חייו בכלא, אבל מי שבא לבקר אותו - משפחתו, עורכי דינו וחבריו הישראלים - אומרים לו תמיד שהוא ישתחרר הרבה קודם. הוא לא מנהיג אסירים שמתעסק בחיי הכלא ומייצג אותם מול ההנהלה. הוא חי חיים של נשיא פלסטין הבא. לא מתחכך, לא מנהיג מרד, אלא מחכה לרגע שייצא למגרש אותו הכיר בעבר, הזירה הפוליטית הפלסטינית.