ממשלת קטאר מימנה - קציני צה"ל ופקידי ממשלה טסו להרצאות בחו"ל

בדיקת חדשות עשר מעלה כי קצינים ופקידים בכירים טסו על חשבון ארגון הסברה שקיבל מימון מהממשלה הקטארית. צה"ל: "פעולות למול ארגונים אלה נערכות בפיקוח ובאישור"

קצינים בכירים בצה"ל ופקידים בכירים במשרדי הממשלה טסו להרצאות בחו"ל על חשבון ארגון הסברה שקיבל מימון מממשלת קטאר, כך עולה מבדיקת חדשות עשר.

הארגון שארגן ומימן את הטיסות של הקצינים והפקידים הבכירים נקרא "Our soldiers speak". מדובר בארגון הסברה בעל נטייה ימנית שהוקם לפני כמה שנים ע"י בנג'מין אנתוני, עולה חדש מבריטניה שאחרי שירותו הצבאי החליט להקים ארגון שיעסוק בהסברת פעילות צה"ל בקמפוסים במדינות דוברות אנגלית.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ניסיון חדירה בגבול הרצועה; כלי טיס תקף סמוך לחוליית מחבלים

תיעוד: מתפרעים בתל שבע תקפו שוטרים באבנים וניגחו ניידת

בעקבות רעידות האדמה: הרשות הלאומית לחירום קיימה כנס מיוחד

ב-30 באוקטובר 2017 קיבל הארגון  תרומה בסך 100 אלף דולר מאיש עסקים יהודי אמריקני בשם ג'ואי א-לחאם. האחרון היה בעבר הבעלים של רשת מסעדות כשרות בניו-יורק ובשנה האחרונה משמש לוביסט של ממשלת קטאר בארה"ב - במיוחד בקרב הקהילה היהודית.

לפי החוק האמריקני כיוון שא-לחאם עובד עבור ממשלת קטאר הוא צריך להירשם כ"סוכן זר" ולהצהיר בפני משרד המשפטים האמריקני על סכומי הכסף שקיבל מהקטארים ועל השימוש שעשה בהם. ממסמכים שהגיש א-לחאם למשרד המשפטים האמריקני ושנחשפו לראשונה בשבועון האמריקני "Jewish week" עולה כי א-לחאם קיבל כמיליון וחצי דולר מממשלת קטאר לצורך שתדלנות בארה"ב.

במסמכים הצהיר א-לחאם כי ב-30 באוקטובר 2017 העביר תרומה של 100 אלף דולר מכספי ממשלת קטאר לארגונו של בנג'מין אנתוני – "Our soldiers speak". מדובר היה בתרומה משמעותית ביותר עבור הארגון שמהווה כחמישה עשר אחוזים מתקציבו.

בדיקת חדשות עשר מגלה כי מאז קבלת התרומה מהקטארים טסו שני קצינים בכירים בצה"ל על חשבון הארגון לארה"ב – הראשון הוא קצין רפואה ראשי תת-אלוף ד"ר טאריף באדר שטס ללוס-אנג'לס. השני – הוא מפקד מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר תת-אלוף צביקה חיימוביץ' שטס לניו-יורק.

מרצה נוסף באירועים של הארגון בחודשים האחרונים היה אלוף משנה ירון בית און לשעבר מפקד יחידת יהל"ם שנמצא בלימודים בארה"ב ומארלן מזל מנהלת המחלקה ללוחמה בטרור במשרד המשפטים.

דובר צה"ל עובד עם אנתוני וארגונו כבר כמה שנים ובוחר קצינים שיטוסו מטעם Our Soldiers Speak. אולם בדיקת הרקע של הארגון ושל התורמים שלו ע"י דובר צה"ל הייתה שטחית ורופפת במקרה הטוב. בדובר צה"ל למדו השבוע על התרומה שקיבל ארגונו של אנתוני מקטאר רק בעקבות פניית חדשות עשר. קצין בכיר בצה"ל אמר שהנושא ייבדק. אולם מעבר לשאלה מדוע צה"ל מזהה עצמו עם ארגון שמקבל כספים מאותה מדינה שמממנת את המאס, עולה שאלה בסיסית יותר - מדוע בכלל קצינים בצה"ל טסים בתפקיד להרצאות בחו"ל על חשבון ארגונים זרים.

אנתוני לא השיב לשאלות חדשות עשר בנוגע לתרומה מקטאר. בריאיון ל-"Jewish Week" הוא טען כי לא ידע שהתרומה הגיעה מממשלת קטאר, אך באותה נשימה הבהיר שגם לאחר שגילה זאת אין בכוונתו להחזיר את הכסף. אנתוני הבהיר כי הוא מתכוון להשתמש בכסף לפעילות ההסברה של הארגון.

מטעם דובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל פועל לחיזוק הלגיטימציה לפעילותו בזירה הבינלאומית ובכלל זה נמצא גם בשיתוף פעולה עם ארגונים שונים. שיתוף הפעולה עם ארגונים אלו ממוקד בהסברה ממלכתית ובהצגת צה״ל לקהילה הבינלאומית. פעולות למול ארגונים אלה נערכות באופן סדור, בפיקוח ובאישור".