בשיא עונת הרחצה: פטריוט יירט מעל הכינרת כטב"ם שחדר מסוריה

שובלי עשן נצפו בשמי הצפון ואזעקות נשמעו ברמת הגולן ובעמק הירדן • מצה"ל נמסר כי כלי הטיס לא היה חמוש וככל הנראה התקרב לגבול בשוגג • צפו בתיעוד היירוט

כלי טיס בלתי מאויש סורי יורט היום (רביעי) כעשרה ק"מ מעל הכינרת על ידי טיל פטריוט של צה"ל בשעה 15:20. כתוצאה מכך נצפו שובלי עשן בשמי הצפון ואזעקות נשמעו ברמת הגולן ובעמק הירדן. על פי הערכה בצה"ל, כלי הטיס התקרב בשוגג לגבול עם ישראל. הכטב"ם זוהה עוד בטרם חדר לישראל, ואחרי שבצה"ל הבינו שלא מדובר במטוס רוסי, שוגר לעברו טיל אחד שהפיל אותו מדרום לכנרת. 

במועצות האזוריות בגולן ובעמק הירדן הנחו את התושבים לחזור לשגרה. המשטרה ביקשה מכל כלי השיט הנמצאים באגם הכינרת לצאת מהמים בשל פעילות מבצעית. "ציבור הימאים מתבקש להישמע להוראות כוחות הביטחון", נמסר.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בעקבות רעידות האדמה: הרשות הלאומית לחירום קיימה כנס מיוחד

תמונות ראשונות: הנערים שחולצו מהמערה בתאילנד - בבית החולים

"אל תכסי את הפנים": דיון סוער בעונש המטפלת המתעללת מחיפה

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר כי מערכות חיל האוויר עקבו אחר כלי הטיס. הוקפצו ארבעה מטוסי קרב ושני מסוקי קרב. האזעקות נבעו מהיירוט של הכטב"ם. מדובר במל"ט סורי למטרות איסוף מודיעין, ככל הנראה לא חמוש. נבדק האם נכנס לשטח ישראל בשוגג או אם הייתה חדירה מכוונת".

"לא נאפשר את הפרת הסכמי 1974", אמר מנליס. "נמשיך לפעול נגד זליגות ונגד כלים אוויריים שיחדרו. אנחנו ממשיכים גם לסייע הומניטארית. הכטב"ם חדר 9.6 ק"מ לתוך שטח ישראל. הכל יילמד ויתוחקר. המלט ביצע משימה לפני שהוא חדר לישראל. ניתן להעריך שזו לא פעולה מכוונת. אנחנו יודעים מה הדגם של המל"ט, שעבר גם בירדן. מרבית חלקיו נמצאו באזור מדרום לכינרת. היה שיח מול הרוסים למניעת חיכוך".

ראש המועצה האזורית עידן גרינבאום מסר לתושבי עמק הירדן: "אנו מבקשים ליידע כי לפני כארבעים דקות התרחש אירוע ביטחוני מעל שמי הכינרת. גורמי צה"ל ופיקוד העורף בכללם נמצאין בתמונה. מסוקי חיל האוויר שמבצעים פעילות בשמי האזור הם עדות לכך שצה"ל נמצא בתמונה ופועל ככל הנדרש. אנו יודעים מעדויות כי נפלו חלקים מכלי הטיס שיורט באזור המזרחי של הכינרת. אני מאוד מבקש שאיש לא ייגע בשום דבר שנראה חשוד או שנראה נופל מן השמיים. יש להתרחק, לדווח למשטרה או לרכזי הבטחון על מה שמצאתם ולא להפריע לכוחות הבטחון שיגיעו למקום".

סרן אור נעמן, מפקדת סוללת פטריוט של גדוד 138, שפיקדה על יירוט הכטב"ם: ״פעלנו בצורה מקצועית, בלי הססנות וההצלחה הייתה מלאה. היינו במגע רציף כל הזמן על המטרה. אני גאה מאוד בחיילי הסוללה".

מדברי מפקד ההגנה האווירית, תת-אלוף צביקה חיימוביץ': ״לאחר תחקיר שקיימתי ניתן לקבוע כי מפקדי ולוחמי הסוללה פעלו באופן מקצועי, תוך חתירה למגע והביאו לתוצאה מבצעית איכותית. מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר ערוך לכל אורך גבולות המדינה ואירוע זה מצטרף לאירועים בשבועות האחרונים בהם לוחמי כיפת ברזל יירטו איומים תלולי מסלול בדרום הארץ. בעת הזאת אנו נדרשים לשמר דריכות ומוכנות לכל תרחיש, בכל זירה".

אתמול התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן בסיור שערך ברמת הגולן למתיחות הביטחונית בצפון, ואמר כי "מבחינת ישראל כל חייל סורי שיימצא באזור החיץ מסכן את נפשו". עוד הוסיף כי "נקפיד על קוצו של יוד על הרכב והיקף הכוחות בהתאם להסכם משנת 1974".

ליברמן אמר כי "ישראל מוכנה להעניק כל סיוע הומניטארי לפליטים הסורים, אך לא נהיה מוכנים לקבל שום פליט בשטחנו". שר הביטחון הוסיף כי "התרשם ממוכנותו של צה"ל", ואמר כי "צה"ל מזהה את המאמץ שגורמים המזוהים עם כוחות הציר להקמת תשתית טרור בחסות המשטר. מבחינתנו זה דבר בלתי מתקבל על הדעת ואנחנו נפעל בעוצמה מול כל תשתית טרור שאנחנו נראה פה באזור".

שר הביטחון הוסיף כי "מבחינתנו המשטר הסורי הוא אחראי לאירועים והוא גם ישא באחריות וישלם מחיר כבד על עצם שיתוף פעולה עם גורמי הציר והמאמץ שלהם להקים פה תשתיות טרור". על הדיווחים כי האיראנים נסוגו מסוריה, אמר ליברמן כי "עצם הנוכחות האיראנית בסוריה היא דבר בלתי סביר. אנחנו לא מוכנים לקבל נוכחות איראנים בסוריה בשום מקום. כל עוד לא מדובר בנסיגה מלאה נמשיך לפעול נגד כל התבססות איראנית בסוריה".

ביום ראשון התקשורת הסורית דיווחה כי ההגנה האווירית של צבא סוריה בלמה תקיפה של צה"ל, הפילה מספר טילים שנורו לעבר שדה התעופה T4 ופגעה במטוס אחד. לפי ההודעה, שאר המטוסים עזבו את השטח האווירי של סוריה עקב כך. אין דיווח על נפגעים בשלב הזה.

 יירוט מעל שמי רמת הגולן
 

יירוט מעל שמי רמת הגולן(אלימלך גרסטל)

 

"ישראל וארה"ב מסייעות לארגוני הטרור ומנסות לפגוע ברוח הניצחון של צבא סוריה על הטרור בדרעא ובמקומות נוספים", נאמר ברשת הטלוויזיה של המשטר. מגורמי האופוזיציה הסורים התקבלו דיווחים סותרים. בהתחלה נטען כי "הדיווחים של המשטר הסורי אינם מדויקים, ייתכן שהם מנופחים ואף מומצאים". אולם, לאחר מכן כלי תקשורת של המורדים דיווח כי תשעה מחיילי המשטר נהרגו בתקיפה.

ארגון המעקב הסורי לזכויות אדם, שמושבו בבריטניה, דיווח כי התקיפה כוונה נגד כוחות איראניים המרוכזים באזור זה. לפי הדיווח, שמידת אמינותו אינה ברורה, לפחות שני טילים פגעו בכוחות האלה וגרמו להרוגים מקרב הלוחמים המזוהים עם איראן, וייתכן כי בין ההרוגים גם פעילים של משמרות המהפכה האיראניים.

בשבוע שעבר פורסם בחדשות עשר כי כוח פקחי האו"ם ברמת הגולן, אונדו"ף, פנה לפני כמה חודשים לישראל ולסוריה וביקש להכניס לשימוש באזור החיץ בגבול מערכות טכנולוגיות חדשות להתרעה מוקדמת - כמו מכ"ם קרקעי שנועד לזהות הסתננות של גורמים לא מורשים וכן מערכות שמזהות ומזהירות מפני מטעני חבלה.

לפי הסכם הפרדת הכוחות משנת 1974 במסגרתו הוקם כוח פקחים האו"ם ברמת הגולן חייב האו"ם לקבל את אישור ישראל וסוריה לציוד שהוא מכניס לבסיסיו בצד הישראלי והסורי של רמת הגולן ולעמדותיו באזור החיץ בגבול בין המדינות. פקידים בכירים באו"ם וגורמי ביטחון ישראלים אמרו שישראל נתנה את הסכמתה לבקשת כוח אונדו"ף, אך סוריה דחתה את הבקשה על הסף.

בישראל מעריכים שהסיבה לעמדה הסורית היא חשש מכך שפקחי האו"ם יוכלו להשתמש במכ"מים כדי לעקוב אחרי פעילות הצבא הסורי כשזה יחזור לשלוט באזור הגבול או לעקוב אחרי פעילות של גורמים אחרים שמזוהים עם משטר אסד באזור הגבול. 

 פליטים בדרום סוריה
 

פליטים בדרום סוריה(חדשות עשר )

 

על רקע חזרת הצבא הסורי לגבול כחלק מהמבצע שהוא מנהל נגד המורדים, ישראל דורשת יישום מלא של הסכם הפרדת הכוחות מ-1974 כולל איוש מלא של עמדות פקחי האו"ם. במהלך מלחמת האזרחים פונו רוב הפקחים מאזור הגבול מסיבות ביטחוניות. האו"ם דורש לצייד את אנשיו באמצעי ההגנה החדשים כדי שאלה יחזרו לעמדות באופן מלא. בעוד שישראל סבורה כי חזרת הפקחים משרתת את האינטרס הביטחוני שלה, הסורים אינם ששים לחזק מחדש את כוח פקחי האו"ם.