בעקבות רעידות האדמה: הרשות הלאומית לחירום קיימה כנס מיוחד

מנתונים שפורסמו בכינוס עולה כי קיים צורך לשפר את העמידות של עשרות אלפי מבני מגורים בני שלוש קומות ומעלה ואלפי מבני ציבור. "אנו נמצאים בשעת הזהב לשיפור המוכנות"

הרשות הלאומית לחירום קיימה היום (רביעי) כנס מיוחד לכל נציגי ארגוני החירום וההצלה. זאת, במטרה לחזק את שיתוף הפעולה והתאום בין הגופים במקרה של רעידת אדמה. הכנס התקיים בהנחיית משרד הביטחון, בעקבות רעידות האדמה האחרונות שפקדו את צפון הארץ.

ביום העיון הוצגה בין היתר תמונת המצב העדכנית של אירועי רעידות האדמה והערכות הנזקים לאחריהן. כמו כן נידון המענה הנדרש מהגופים השונים במקרה של רעש. מנתונים שהוצגו בכנס עולה כי קיימים בישראל כ-80 אלף מבני מגורים בני שלוש קומות ומעלה וכ-4,600 מבני ציבור, אשר נבנו לפני 1980 וקיים צורך לשיפור עמידותם מפני רעידות אדמה. בפועל חוזקו, או קיבלו היתר לחיזוק, כ-2,000 מבני מגורים ומספר עשרות בודדות של מבני ציבור.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

"אל תכסי את הפנים": דיון סוער בעונש המטפלת המתעללת מחיפה

מאסר עולם למנהיגת כנופיה ניאו-נאצית שניהלה מסע רצח של מהגרים

הצעה לשינוי משמעותי בחוק הגיוס: "יש עתיד תסיר תמיכתה"

בהתייחס לפער הקיים בחיזוק המבנים בצפון הארץ, הוצג בכנס כי בבית שאן, בטבריה, בצפת, בקצרין, בקריית שמונה, בחצור הגלילית, בראש פינה, בעפולה ובמגדל העמק, קיימים 1,871 מבנים אשר נבנו לפני 1980 - שנת כניסתו לתוקף של תקן הבנייה המתחשב בסיכוני רעידות אדמה, שהינם בני 6-3 קומות.

הנזקים מרעידת האדמה בטבריה
 

הנזקים מרעידת האדמה בטבריה (דוברות והסברה עיריית טבריה)

 

המשנה למנכ"ל משרד הביטחון, תא"ל רוני מורנו, אמר בכנס כי "מדינת ישראל עשתה קפיצת מדרגה גדולה בשנים האחרונות במוכנות לחירום. בשנה שעברה קיימנו את תרגיל רעידת האדמה הגדול אי פעם, הפקנו לקחים וגיבשנו תכניות עבודה".

ראש אגף שיטור אבטחה וקהילה במשטרת ישראל, ניצב אלון לבבי, אמר כי "אנו נמצאים בשעת הזהב לשיפור המוכנות לרעידת אדמה. התרגול והפעילות המבצעית עם כוחות החילוץ וההצלה הנוספים מתקיימים במסגרת העבודה השוטפת. שיתוף הפעולה טוב מאד. כ-30,000 שוטרים ולוחמי מג"ב ומספר דומה של מתנדבים פרוסים לאורכה ולרוחבה של הארץ 24/7 בכל ימות השנה ונכונים לתגובה מיידית".

קצין אג"ם בפיקוד העורף, אל"מ שי בלאיש, אמר כי "צה"ל ופיקוד העורף יסייעו למשטרת ישראל באמצעות כל הכוחות והאמצעים העומדים לרשותם במטרה להציל חיים. פיקוד העורף מכשיר יחידות סיוע עצמי ראשוני המורכבות מעובדי רשות ומתנדבים מהרשויות המקומיות אשר יעניקו את המענה הראשוני עד להגעת כוחות החילוץ המקצועיים".