סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן , ללא קרדיט

הצעה לשינוי משמעותי בחוק הגיוס: "יש עתיד תסיר תמיכתה"

לפי ההצעה, מטרת החוק שהגדיר משרד הביטחון - "צמצום אי השוויון", תשונה ל"עיגון בחוק של הסדר לדחיית שירות". ח"כ פורר מישראל ביתנו: "השינוי לא מקובל עלינו"

ועדת הגיוס דנה הבוקר (רביעי) בשינוי נוסח של סעיף עיקרי בחוק שגיבשה ועדה מיוחדת במשרד הביטחון. לפי ההצעה, יימחק הסעיף הקובע כי מטרת החוק היא "צמצום אי השוויון בגיוס תוך הכרה בחשיבות לימוד התורה", ובמקומו ייכתב כי המטרה היא "לעגן בחוק הסדר לדחיית שירות לתלמידי ישיבות אשר תורתם אומנותם, תוך הכרה בערך לימוד התורה".

הסעיף המוצע אף קובע כי תהיה חתירה מתמדת להגברת השתלבותם של החרדים בשירות סדיר, "וכל זאת בתהליך הדרגתי ומדוד על יסוד הסכמה רחבה". ח"כ אלעזר שטרן ממפלגת יש עתיד הודיע בוועדה כי אם יוחלט לשנות את נוסח המטרה של החוק, מפלגתו לא תמשיך לתמוך בחקיקה כבעבר. ח״כ עודד פורר מישראל ביתנו הבהיר גם הוא כי ״השינויים שלכאורה בוצעו בחוק הגיוס אינם מקובלים על ישראל ביתנו, כפי שהבהרנו גם בדיוני הוועדה. לפיכך הפרסומים כאילו ישנה הסכמה על שינויים כאלה ואחרים אינם נכונים״.

עוד בחדשות עשר:

רצח אופירה חיים: החתן מצא את הקבר, הגרוש הוא החשוד המרכזי

דוח משרד החינוך: יותר זכאים לבגרות - פחות מעידים שהחומר חשוב

עירוי קטלני: אחות יפנית חשודה שהרעילה למוות עשרות מטופלים

 שר הביטחון אביגדור ליברמן בריאיון לחדשות עשר
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן (חדשות עשר)

 

יש לציין כי השינוי שהוצע רעיוני בלבד ואינו מתייחס למכסות או לדרכי עידוד הגיוס. עם זאת, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הבטיח לפני ימים אחדים כי הוא אינו מוכן "לשום שינוי של מילה, אות או פסיק בחוק". בכל מקרה, לעת עתה נראה כי צפויה בקשת דחייה ארוכה מבג"ץ בנוגע להכרעה בסוגיית הגיוס הרגישה.

בשבוע שעבר אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את החוק שמוביל ליברמן. 63 ח"כים תמכו בחוק ו-39 הצביעו נגד. הקואליציה בסיוע מפלגת יש עתיד מהאופוזיציה הצביעה בעד חוק, ואילו מפלגות החרדים (יהדות התורה וש"ס) התנגדו. חברי הרשימה המשותפת לא נכחו במליאה. הח"כים החרדים לא הצביעו בסיבוב הראשון ורק לאחר שוידאו כי אכן יש רוב מוצק להצעת החוק - הצביעו נגד. בתום ההצבעה התחבקו חברי סיעת יש עתיד.