שיירת ניידות משמר הגבול בלוד, חדשות עשר

מצלמות, ניידות ואבטחה פרטית: כך ממגרים את הפשיעה בעיר גדולה

לוד נחשבה לבירת הפשע של ישראל, אך בשנים האחרונות חל שינוי משמעותי: ה"כספומטים" המפורסמים נעלמו ומעשי הרצח פחתו. כיצד מנקים עיר מפשיעה? • הפרק האחרון בסדרה

לוד נלחמת בתדמית השלילית שדבקה בה לאחר שנים של פשע שהתרחש ברחובותיה. בתחילת שנות האלפיים היא נחשבה לבירת הפשע של מדינת ישראל - "כספומטים" למכירת סמים הופיעו במקומות רבים, מעשי רצח היו לעניין שבשגרה וחמולות פשע שלטו ברחובות. כיום, לאחר שנים של השקעה, ניתן לראות מגמת שינוי שהובילה לצמצום הפשע בצורה ניכרת. גם בבת ים נרשם תהליך דומה, ונשאלת השאלה - כיצד מנקים עיר פשע?

ישנם שלושה גורמים שמסייעים במיגור הפשיעה בעיר גדולה. ראשית, לא ניתן לעשות זאת ללא המשטרה. "מה שהיה בשנים עברו, של ה'כספומטים', כבר לא קיים היום", סיפר רב פקד גיא בכר, קצין אג"ם בתחנת לוד, על תוצאות המהלכים שביצעה המשטרה בעיר. "אין מתחמים מבוצרים שלא ניתן להיכנס אליהם".

עוד בחדשות עשר:

חשד לחטיפת בן שבע במשולש: סריקות נרחבות באזור

במקביל לביקור נתניהו: יועץ בכיר של חמינאי יבקר במוסקבה

החילוץ בתאילנד הושלם: לאחר 17 ימים - כל הלכודים הוצאו מהמערה

 שיירת ניידות משמר הגבול בלוד
 

שיירת ניידות משמר הגבול בלוד (חדשות עשר)

 

גורם נוסף שחייב להיות מעורב בתהליך טיהור העיר מפשיעה הוא העירייה. יאיר רביבו, ראש העיר לוד, הציג את מערך התצפיות במוקד העירוני, שבו יש 260 מצלמות הפועלות 24 שעות ביממה. "כל מצלמה זה עוד פקח שיש לי בשטח", הסביר. "מתשע רציחות בשנת 2010, ירדנו לשלוש בשנה שזה פחות מהממוצע הארצי". כמו כן, הוא ציין כי הוקם מתנ"ס שנותן מענה לילדים אחר הצהריים - דבר שלטענתו יסייע בצמצום הפשיעה בקרב צעירים.

הגורם האחרון שתורם לתהליך מיגור הפשע הוא חברות האבטחה הפרטיות. שמוליק רזון, מנכ"ל "צוות 3 אבטחה", הסביר: "הפורצים שרואים את הניידות שלנו מגיעות לאזורים לא מתעמתים איתנו ופשוט בורחים".