במקביל לביקור נתניהו: יועץ בכיר של חמינאי יבקר במוסקבה

הטלוויזיה האיראנית דיווחה כי יועץ המנהיג העליון יגיע מחר לרוסיה להעביר מסר לפוטין - שיצפה עם רה"מ בחצי גמר המונדיאל בערב. לפי הדיווח, השניים ידונו בהסכם הגרעין

ביקור ישראלי-איראני במקביל: יועץ בכיר של המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי יגיע מחר (רביעי) למוסקבה כדי להעביר מסר לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כך דיווחה הטלוויזיה האיראנית. זאת במקביל להגעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעיר הבירה הרוסית. נתניהו נענה להזמנתו של פוטין לצפות לצידו ולצד מנהיגים אחרים במשחק חצי גמר המונדיאל בין קרואטיה לאנגליה.

ביקורו של היועץ, עלי אכבר וליאטי, הוא חלק ממאמציה של איראן להבהיר את עמדתה בנוגע לנסיגתה של ארצות הברית מהסכם הגרעין, כך צוטט דובר משרד החוץ האיראני בטלוויזיה במדינה. הפגישות במוסקבה נערכות בצל ההכנות לפגישת פוטין וטראמפ בהלסינקי בשבוע הבא. שני המנהיגים צפויים לדון בעסקה בסוריה שבמסגרתה אסד יישאר בשלטון וכוחות איראן יעזבו את המדינה.

כאמור, במקביל להגעת היועץ האיראני למוסקבה, גם נתניהו ישהה בעיר. היום, לקראת פגישתו עם פוטין, נועד נתניהו עם שליחו המיוחד של נשיא רוסיה לענייני סוריה, אלכסנדר לברנטייב, ועם סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ורשינין, ודן עמם בהתפתחויות באזור. בפגישה מחר עם נשיא רוסיה, יבהיר רה"מ כי ישראל לא תסבול התבססות צבאית של איראן או גרורותיה בשום חלק של סוריה, וכן כי על סוריה לשמור בקפדנות על הסכם ההפרדה מ-1974.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

תיעוד מי-ם: התעמת עם "קבצן" שגנב מילד - והחזיר לו את הטלפון

בפתח הדיון: יועמ"ש הכנסת נגד חוק הלאום; דיכטר: החוק לא מפלה

מינויה נפסל ע"י אקוניס: "אבסורד - שר המדע משבש ועדה מקצועית"

ביקור רה"מ במוסקבה מגיע על רקע התקיפה האווירית של שדה התעופה האיראני T4 בסוריה, שאירעה בשבת ויוחסה לצה"ל. על פי הדיווח בתקשורת הסורית, מערך ההגנה האווירית של צבא אסד בלם תקיפה של צה"ל, הפיל מספר טילים שנושו לעבר T4 ופוגע במטוס אחד. כלי תקשורת של המורדים דיווחו כי תשעה מחיילי המשטר נהרגו בתקיפה, ולפי ארגון המעקב הסורי לזכויות אדם, חלק מההרוגים הם לוחמים המזוהים עם איראן, וייתכן גם פעילים של משמרות המהפכה האיראניים.

  דיווח: זה הוא שדה התעופה אותו תקפה ישראל בסוריה
 

דיווח: זה הוא שדה התעופה אותו תקפה ישראל בסוריה (רשתות חברתיות)

 

היועץ המדיני של חמינאי אמר שלשום כי נוכחות היועצים הצבאיים האיראנים בסוריה תימשך, זאת במטרה לבלום את הטרור במדינה - כך דווח בסוכנות "פארס" האיראנית. יועצו של חמינאי הוסיף כי היועצים האיראנים יישארו בסוריה גם משום שישראל מנסה להשיג שליטה על המדינה אחרי תבוסת דאע"ש. מנגד, שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר אתמול כי ישראל לא תאפשר לאיראן להתבסס בסוריה. "לא נאפשר להפוך את אדמת סוריה למוצב קדמי כנגד מדינת ישראל", אמר ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו.

בתוך כך, שר החוץ האמריקני מייק פומפאו התייחס היום במהלך ביקורו באיחוד האמירויות לסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן. "הסנקציות לא מכוונות כנגד העם האיראני", אמר, "יש להן מטרה יחידה – לשכנע את המשטר האיראני שהתנהגותו המרושעת היא בלתי מקובלת". פומפאו הוסיף כי ארה"ב תשקול בקשות של מספר מדינות להקלה בסנקציות האמריקניות הנוגעות לאיסור קניית נפט מטהראן.

אתמול אמר סגן נשיא איראן אסחאק ג'האנגירי כי "זו טעות לחשוב כי לסנקציות לא תהיה שום השפעה עלינו". עם זאת, ביום שישי, אמר שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב כי נציגי המדינות שנותרו בהסכם הגרעין עם איראן לאחר פרישת ארצות הברית הסכימו למצוא דרכים לסחור עם איראן - חרף "הגחמה", להגדרתו, של הממשל האמריקני תחת הנשיא דונלד טראמפ. הוא הוסיף כי הטלת הסנקציות המחודשת מצד ארה"ב אינה חוקית, והבהיר כי מוסקבה סומכת על איראן שלא תפרוש מההסכם בעתיד.