תזהם את הסביבה או לא תזיק כלל? המאבק על אסדת הגז לא שוכך

בשבועות האחרונים החריפו מובילי המחאה על הקמת האסדה מול חוף דור את צעדיהם - אך משרדי הממשלה ממשיכים להתעקש כי המיקום שנבחר הוא אידיאלי. מי ינצח בקרב על הים?

צילום וידאו: באדיבות שומרי הבית

עיר אוהלים ומעגל גולשים הם רק חלק מהדרכים היצירתיות שבהן בחרו פעילים להביע את מחאתם על הקמת אסדת גז באזור חוף דור - והם לא מתכוונים להפסיק בכך. מובילי המאבק ממשיכים לחפש דרכים יצירתיות כדי להביא לכך שהאסדה לא תמוקם עשרה קילומטרים מהחוף, ומבטלים כל טענה של משרדי הממשלה השונים לפיה מיקום האסדה המתוכנן לא יגרום לנזק. 

"המטרה שלנו היא להרחיק את האסדה ולמקם אותה במקום שבו נמצאת באר הקדיחה, כפי שנהוג מ-2010 ברחבי העולם, ב-98% מהמקרים", אמר לחדשות עשר משה ברק, אחד ממובילי המאבק, "במקרה שלנו מדובר על מרחק של 120-100 קילומטרים מהחוף".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

חשד להתעללות בצפון: הוארך מעצר אביו של תינוק בן חצי שנה

החילוץ בתאילנד הושלם: לאחר 17 ימים - כל הלכודים הוצאו מהמערה

חשד: פיתה ילדים באמצעות משחקי וידאו וביצע בהם מעשים מגונים

דוד ארנון, פעיל נוסף המשתתף במאבק, הוסיף: "כמעט בכל מקום בעולם מקימים אסדות בלב ים ולא במרחק כזה קצר מהחוף. לפי מה שאנחנו מבינים, נובל אנרג'י רצו לבנות שם, אבל מישהו בישראל רוצה שזה יהיה קרוב לחוף, כנראה מתוך רדיפת בצע. בעיה נוספת היא שהולכים להקים עוד אסדות כאלה בין זכרון יעקב לתל אביב, אבל אנשים לא יודעים את זה".

הדמיית אסדת גז מול חוף דור
 

הדמיית אסדת גז מול חוף דור (חדשות עשר)

 

ב"שותפות לוויתן" טוענים מנגד כי הסוגיה שאליה מתייחסים הפעילים אינה רלוונטית למקרה הנוכחי. "כל מאגר גז נראה שונה ממאגר אחר, זה תלוי בקרקע והרכב וכמות הגז", נמסר מהחברה, "האופציה של לשים את האסדה בלב ים ירדה מהפרק בגלל שיקולים סביבתיים".

בשותפות אף מסבירים את הבעייתיות הקיימת בהזזת האסדה. "למאגר הזה יש חשיבות אסטרטגית ובקביעת המיקום שלו שולבו הרבה גורמים", נטען, "הפעילים מעוניינים להזיז את האסדה מאות קילומטרים לאזור הגבול עם לבנון, אבל אז החוק הישראלי לא יחול על האסדה כי היא לא תהיה במים טריטוריאלים של ישראל. הייתה גם דרישה של משרד הביטחון בנושא זה. לכן החליטו למקם את זה במרחק הגדול ביותר שניתן מהחוף, תוך שהאסדה תישאר בתחומי ישראל".

.  

לפעילים חשוב להבהיר כי הבעייתיות מבחינתם היא לא הכוונה לקדוח במקום, אלא הזיהום שעשוי להיווצר מעצם המיקום של האסדה. "אנחנו לא נגד הגז, אלא בעדו", הדגיש ברק, "לוויתן, בהעדר לקוחות בארץ, יאלצו להפנות את התוצר של האסדה לייצוא ואז נוצר מצב מטורף. אנחנו למעשה הופכים לבור הביבים שלהם, אף על פי שאנחנו לא נהנה מהגז שהם מייצרים. רוצים לנקות את הגז בפרצוף של תושבי ישראל".

הפגנה ול ביתו של שטייניץ נגד הקמת אסדת גז מול חוף דור
 

המחאה נמשכת. הפגנה מול ביתו של שטייניץ נגד הקמת אסדת גז מול חוף דור (ללא קרדיט)

 

במשרד האנרגיה הבהירו כי "במתקנים מסוג זה ברירת המחדל היא למקם את האסדה על גב היבשה ולא בים, ולאחר שהיה דיון בסוגיה זו, כולל בבג"ץ, יישרנו קו. חשוב לזכור שככל שהאסדה קרובה יותר לחוף, יותר קל לפקח עליה ולתקן תקלות במקרה הצורך. לכן, בהתחשב גם בנושאים סביבתיים, המיקום שנבחר בסופו של דבר הוא הרלוונטי ביותר ובמקרה שיהיה זיהום אוויר האסדה תפסיק לפעול. בסופו של דבר יש פה התנגדות למשהו שישפר בסופו של דבר את האוויר של כולנו ויוביל לתשלום תמלוגים למדינה. מדובר במשהו שתושבי ישראל יהנו ממנו".

על מנת למנוע זיהום, טוענים ב"שותפות לוויתן", מתוכננת מערכת מיוחדת שמטפלת בחומרים שנפלטים כאשר מנקים את הגז. "חשוב גם לזכור שאנחנו נמצאים בשטח שנמצא תחת פיקוח של המשרד להגנת הסביבה ושאנחנו חייבים לעמוד בתקנים המחמירים ביותר", הוסיפו בשותפות.

עוד טענו בשותפות כי "ביום עם ריאות טובה יראו נקודה שחורה מטושטשת, אבל ההשפעה של השינוי שיתרחש בפועל יהיה מינימלי. גם ארגונים סביבתיים טוענים את זה. החשש של התושבים ברור, אבל הוא נובע הרבה ממחסור ממידע, לכן אנחנו מנסים להנגיש אותו כמה שיותר. הגז יאפשר לסגור תחנות פחמיות שמייצרות זיהום אוויר מטורף".

 הפגנה על אסדת הגז סמוך לביתו של ראש הממשלה נתניהו
 

הפגנה על אסדת הגז סמוך לביתו של ראש הממשלה נתניהו (ארגון שומרי הבית)

 

ברק ביטל את טענות השותפות, וטען כי לא ברור עד כמה המערכת המדוברת אכן תעזור. "ביקשנו מנובל אנרג'י דוגמא לאופן שבו המערכת שהם מדברים עליה פועלת, אבל לא קיבלנו תשובה במשך חצי שנה", אמר, "נוסף על כך, ישבנו עם מנכ"לי משרדי ממשלה והצענו להקים מערכת לניטור מים מזהמים, אבל בנובל אנרג'י טענו כי לא ניתן לעשות זאת בגלל המקום שזה תופס על האסדה והמשקל שלה".

על פניו, המאבק יתקשה לרשום הישגים שכן הליך הקמת האסדה יצא כבר לפועל. "יש כבר היתר בניה וחלק גדול מהצנרת הונח", אומרים במשרד האנרגיה, "השלד של האסדה למעשה גמור". למרות זאת, הפעילים שומרים על אופטימיות: "אנחנו מקיימות הרצאות הנושא, פעילויות בלב ים ופועלים גם מול בית המשפט", ציין ארנון, "אנחנו חייבים להיות אופטימיים בנוגע להזזת האסדה כי זה הבית שלנו".

ברק הוסיף כי "אני משוכנע שהמאבק יצליח. מדובר באירוע שהוא קו שבר בתולדות מדינת ישראל וההשלכות שלו יכולות להיות נוראיות, כי מדובר בפרויקט ל-60-50 שנים. יש פה לקיחת סיכון מיותרת כי יש אלטרנטיבה שנפוצה בכל העולם. רוצים לעשות לנו תספורת גם על הכסף וגם על הבריאות. אנחנו לא ניתן לאף אחד להרוג אותנו". 

 הדמיית אסדת גז מול חוף דור
 

ההתנגדות גוברת. הדמיית אסדת גז מול חוף דור (חדשות עשר)

 

מהמשרד להגנת הסביבה, שתומך בהקמת האסדה בסמוך לחוף, נמסר: "אסדת הגז תזרים לישראל גז טבעי שישפר את איכות האוויר בארץ כולה, שכן הוא יחליף ויפחית את השימוש בדלקים בעלי פוטנציאל זיהום כבד. במסגרת ההפעלה של אסדת לוויתן, לכשתקום, יידרשו היתרי הזרמה לים, היתר רעלים, היתר פליטה לאוויר ותכנית חירום לטיפול בזיהום ים בשמן כדי לוודא פעילות תקינה של המתקן. המשרד להגנת הסביבה יעמוד על כך שלא תיגרם פגיעה לציבור או לסביבה ומפעיל מערך של הסדרה, פיקוח ואכיפה סביבתי על כלל ההשפעות הסביבתיות מהמתקנים על-פי דרישות מתקדמות ומחמירות.

תכנית המתאר הארצית להובלת הגז מהים נבחנה לעומק ועברה את כלל האישורים הדרושים, ביניהם את אישור המועצה הארצית לתכנון ובנייה, הממשלה ובג"צ. יודגש כי הסמכות לאשר תוכנית, הכוללת את הטכנולוגיה, המיקום ותנאים לאסדה היא של מוסד התכנון, ובמקרה זה המועצה הארצית לתכנון ובנייה שבה יותר מ-30 נציגים.

משהוחלט לקדם את תוכנית המתאר הנוכחית, היא לוותה בתסקיר השפעה על הסביבה שהונחה ונבדק על-ידי המשרד להגנת הסביבה, על מנת לבחון את השפעת התוכנית על הציבור והסביבה, התסקיר בחן בין היתר סוגיות של פליטות לאוויר, לים ולקרקע ותרחישי דליפה של חומרים מסוכנים, ובתוך כך גם אושר מיקום האסדות בתוכנית. המשרד ממשיך ללוות את הביצוע של התוכנית בפועל בשטח, על ידי בדיקת מסמכים סביבתיים ולאחר שבוצעה שורה של הטמעת מנגנונים לצמצום בהנחיית המשרד, כדי לוודא שלא תיגרם פגיעה בציבור ובסביבה כתוצאה מביצועה".