"לא המקרה הראשון": דיון בכנסת על תיעוד הילדים בכלא

לאחר הפרסום בחדשות עשר, הוועדה לזכויות הילד דנה בכליאת מועמדות לגירוש: "ילדים קטנים בכלא - לא סביר, יש חלופות" • שתי ילדות עדיין בכלא: "עד מחר יימצא פתרון"

הוועדה המיוחדת לזכויות הילד עורכת היום (שלישי) דיון בנושא "כליאת שוהות בלתי חוקיות עם ילדיהן הקטינים בבית הסוהר". זאת, לאחר שבחדשות עשר פורסם תיעוד של ילדים קטנים המתגוררים עם אמם בבית הכלא גבעון, לפני גירושם מהמדינה. 

בפתח הדיון, אמרה יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא ביטון, כי "הכנסת ילדים קטנים לכלא זה דבר בלתי סביר בעליל. למדינה יש חלופות". מנהל יחידת האכיפה ברשות ההגירה והאוכלוסין, יוסי אדלשטיין, תקף את השב"ס בעקבות ריאיון שהעניקו סוהרות לחדשות עשר, ואמר כי ״מוזר לי שסוהרות מביעות עמדה בצורה כזאת נגד המדינה".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
בפתח הדיון: יועמ"ש הכנסת נגד חוק הלאום; דיכטר: החוק לא מפלה

מינויה נפסל ע"י אקוניס: "אבסורד - שר המדע משבש ועדה מקצועית"

הקטל בדרכים: הולכת רגל בת 65 נדרסה למוות בחיפה ע"י אוטובוס

הדיון בוועדה לזכויות הילד בראשות חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון
 

הדיון בוועדה לזכויות הילד בראשות חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון (חדשות עשר)

 

סגנית מפקד בית הסוהר גבעון, ורד רפאלי, אמרה בדיון כי המקרה שתועד לא היה היחיד. "זאת לא פעם ראשונה שזה קורה, היו מקרים נוספים", הבהירה רפאלי, "כשאני ראיתי את הילדים האלה קיבלתי הלם - ילדים לא צריכים להיות במקום הזה. אנחנו לא יכולים לטפל במקרים האלו". דובר שירות בתי הסוהר, אסף ליברטי, אמר כי "שב"ס לא ערוך לקליטת משפחות וילדים בתוך בית כלא, זה לא מקום לילדים".

"לא יכול להיות שבמדינת ישראל לא נמצאה חלופה להחזיק את הילדים האלה מחוץ לכלא", אמרה ח"כ מיכל רוזין, "גם אם האימא היא זו שמביאה את המצב הזה ומסרבת לצאת". נוסף על כך, תקפה את נציגי רשות ההגירה והאוכלוסין: "למה אין לכם תכנית מסודרת?, אתם עושים את זה 'חפל״פ'".

אירנה ברמן סגנית מנהלת שירות ילד ונוער במשרד הרווחה: "לכליאת ילדים יש השפעות פסיכולוגיות אדירות, ילד לא רגיל לזה שמגיע בבוקר מישהו במדים ושולף אותו מהמיטה". נוסף על כך, לשאלתה של ח"כ שאשא ביטון, הוסיפה ברמן כי "זה לא נעשה בהסכמה שלנו, אנחנו לא מתערבים במדיניות הזאת. ניסינו לעשות הכול מסביב - אבל לא אפשרו לנו״.

נציגת משרד המשפטים עו״ד הילה טנא גלעד אמרה כי ״החוק במקרה הזה הוא משנת 1952. יש כאן אפשרות להקנות מתקן כליאה אבל אני מברכת את הנושא שעלה ואנחנו נכנס ישיבה בהקדם וננסה למצוא פתרון, כמה שיותר מהר״.

בסיכום הדיון, ח"כ שאשא ביטון הבהירה כי שתי ילדות נוספות עוד נמצאות בכלא. "עד מחר יימצא להן פיתרון. דבר נוסף, יש למצוא באופן מיידי למצוא חלופות למקרים כאלה - ילדים לא יהיו בכלא, המציאות הזאת הולכת להשתנות ולא יהיה מקרה כזה שוב". מנהל לשכת ההגירה עזב את הדיון בכעס, וקרא: "זה לא סמכות הוועדה לבקש את הדברים האלה".

 שישה ילדים שנמצאים בכלא לצד אמם המועמדת לגירוש
 

שישה ילדים שנמצאים בכלא לצד אמם המועמדת לגירוש (חדשות עשר)

 

בדיון נכחו נציגי משרד המשפטים, משרד המשפטים, משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, המשרד לביטחון פנים, רשות האוכלוסין, המועצה הלאומית לשלום הילד, "מוקד סיוע לעובדים זרים", "המוקד לפליטים ולמהגרים", "רופאים לזכויות אדם", "המשמר החברתי", אנשי חינוך, עורכי דין וגורמים נוספים.

כזכור, בתיעוד מיוחד של חדשות שער נראו חייהם של שישה ילדים בני שנתיים עד שבע מאחורי הגדרות, בתוך כלא "גבעון" שברמלה, כשמסביבם נושאים את עונשם עבריינים כבדים. הם נולדו בישראל, גדלו בארץ ומדברים עברית, אבל כיוון שאימא שלהם ממתינה לגירושה מישראל - הם נכלאו איתה, מאחורי סורג ובריח.

אתמול, המריאה האם מרסי, שתועדה עם ארבעת ילדיה, בחזרה למולדתה ניגריה. זאת, שלושה ימים לאחר שרשות ההגירה והאוכלוסין הודיעה כי למרות התנגדותה הראשונית, הסכימה האם למהלך. בעקבות התיעוד בחדשות עשר, שגרר ביקורות קשות, פנה שר הפנים אריה דרעי לשגרירות ניגריה בישראל, ששכנעה את האם.

ביום שישי נמסר מרשות ההגירה והאוכלוסין כי "לבקשת שר הפנים אריה דרעי, החלו כבר הבוקר צעדים אינטנסיביים למציאת פתרון להטסת האם מניגריה וילדיה לניגריה. ואכן, בשעות האחרונות פעלה רשות האוכלוסין וההגירה מול שגרירות ניגריה להשלמת הצעדים להטסתה מישראל, בליווי נציג ניגרי במימון מדינת ישראל, שיסייע לאם עם ילדיה".