ציפי לבני הוצאה מהדיון בוועדת הכנסת, חדשות עשר

סערה בדיון בכנסת: "מי מוציא על קריאת מגילת העצמאות?"

אמיר אוחנה, יו"ר הוועדה הדנה ב"חוק הלאום" הוציא את לבני. ח"כ סוויד על הביקורת נגד ריבלין, שהתנגד לחוק: "לא להכפיש את הנשיא". יועמ"ש הכנסת הציג את הסתייגויותיו

סערה בכנסת: ח"כ אמיר אוחנה, יו"ר הוועדה המיוחדת של הכנסת לדיון בחוק יסוד הלאום, הוציא במהלך הדיון את ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) לאחר שהקריאה חלקים ממגילת העצמאות. לבני בתגובה אמרה "בושה שמוציאים מדיון בגלל קריאת מגילת העצמאות". הדיון התנהל בוועדה לקראת ההצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. 

בתחילת הדיון התייחס אוחנה לדבריו של נשיא המדינה ראובן ריבלין ולחוות הדעת המשפטית של היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון: "מכבדים את דבריהם, אך קשה שלא לראות את הצביעות. כשאני קורא את דבריו של ריבלין אני לא יודע להבין בין ריבלין הנשיא לריבלין הפוליטיקאי – אם בכלל יש הבדל בין השניים". ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני) השיבה לו: "אל תכפיש את הנשיא".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

הקטל בדרכים: הולכת רגל בת 65 נדרסה למוות בחיפה ע"י אוטובוס

גלנט על רעידות האדמה: אביא לממשלה תוכנית לחיזוק מבנים בצפון

טראמפ הכריז על מועמדו לביהמ"ש העליון: השופט השמרן ברט קוואנו

חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) ביקש מאוחנה "לנהל את הדיון עם מינימום של ממלכתיות אפילו למראית עין". עוד הוסיף כי אוחנה "מנהל את הדיון בצורה מאוד לא עניינית". זחאלקה אמר בנוסף כי "אין חוק כזה בשום מדינה בעולם - אפילו לא בדיקטטורות". בתגובה ענה לו המשנה ליועמ"ש רז ניזרי כי "ברשות הפלסטינית יש הגבלות על מכירת קרקעות ליהודים. אני מניח שאתה מגנה את זה".

חברו של זחאלקה לסיעה, יוסף ג'בארין, אמר כי מדובר ב"דיון הגזעני ביותר שהיה בו בקדנציה הנוכחית. לשמוע חבר כנסת שאומר כי עיר תיפול בגלל שאזרחים ערביים יעברו לגור בה - זה ביזיון וזה מהות הגזענות".

ינון הוסיף כי "ייהוד הגליל אינו דבר פסול כל עוד המשמעות שנותנים לו איננה הדרה גורפת של המיעוטים במדינה. הרצון ליצור סתירה מוחלטת בין ייהוד הגליל לבין חוק ועדות הקבלה לבין גישה מאוזנת יותר בעייתי ביותר". ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר כי "אין ברירה, לצורך ייהוד הגליל צריך ליצור תמריצים. אין עוד מדינה שמתמודדת עם אויב שמבקש להשמידה". בתגובה אמרה לו ח"כ תמר זנדברג "איך זה ימנע מהאויב להשמידה? אתה פסיכי? אתה נורמלי?".

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז ניזרי אמר כי "סעף ועדות הקבלה מכתים את חוק היסוד". עוד הוסיף כי "הצורך לשמור על מדינה יהודית ודמוקרטית הוא לא רק של שמאל או ימין. זה ערך שמחזיק אותנו כאן וחבל שייראה שהמדינה היהודית שייכת רק לימין והדמוקרטית רק לשמאל. לא אמורה להיות סתירה בין השניים. האמונה במדינה יהודית לא אמורה לפגוע בשוויון. טוב היה אם בחוק הייתה התייחסות לזכות לשוויון".

מוקדם יותר היועץ המשפטי של הכנסת, שלח חוות דעת משפטית לקראת הדיון, בה כתב כי הוא "ממליץ לא לאשר את הסעיף ועדות הקבלה בנוסח המוצע". בחוות דעתו כתב ינון כי הוא "סבור שהנוסח המוצע של הסעיף חורג בצורה משמעותית מן האיזונים העדינים הנדרשים בהקשר זה. הסעיף עלול להכתים את חוק היסוד החשוב, המבקש לעגן ברמה החוקתית, לראשונה בצורה מפורטת, את זהותה ואופיה של המדינה כמדינת הלאום של העם היהודי, ואף עלול להביא להתערבות שיפוטית תקדימית בחקיקת יסוד של הכנסת".

עוד הוסיף היועץ המשפטי של הכנסת כי הוא "מציע לשקול אימוץ נוסחים חלופיים המתירים הקמת התיישבות קהילתית נפרדת בעלת ייחוד חברתי-תרבותי, אך כזו שלא ניתן יהיה להדיר ממנה בצורה גורפת אזרחים על בסיס לאומיותם,

דתיותם, נטייתם המינית או מאפיין אחר, ככל שאין בקבלתם כדי לפגוע במרקם החברתי-תרבותי של היישוב".

 ציפי לבני הוצאה מהדיון בוועדת הכנסת
 

ציפי לבני הוצאה מהדיון בוועדת הכנסת (חדשות עשר)

 

הנוסח המוצע לחוק היסוד כולל כמה שינויים מהנוסח שעבר בקריאה ראשונה לפני כחודשיים, בהם ביטול הסעיף המתייחס לסמכות בית המשפט לפרש את החקיקה "לאור עקרונות החירות, הצדק, היושר והשלום של מורשת ישראל", ושינוי הניסוח הסעיף הקובע את מעמדה של השפה הערבית, תוך ביטול הניסוח לפיו "לדובריה זכות נגישות לשונית לשירותי המדינה".

הצעת החוק מעגנת בחוק יסוד את מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ואת זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית במולדתו כזכות ייחודית לעם היהודי, את סמלי המדינה, את ירושלים כבירת ישראל, את השפה העברית כשפה הרשמית, ואת עקרון קיבוץ הגלויות. ההצעה הוגשה על ידי ח"כ אבי דיכטר ושורת ח"כים נוספים מהליכוד, הבית היהודי, ישראל ביתנו וכולנו.

באופן חריג, פנה הנשיא ראובן ריבלין לחברי הוועדה המשותפת, והביע הנשיא חשש כי הסעיף הקובע כי "המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת", עלול לפגוע, לדבריו, בעם היהודי, ביהודים ברחבי העולם ובמדינת ישראל. ריבלין התייחס בדבריו ל"וועדות הקבלה" ביישובים קהילתיים קטנים, וציין כי חוק שעבר בנושא בשנת 2011, תחת כהונתו של ריבלין כיו"ר הכנסת, קובע איסור אפליה מטעמי גזע, דת, מין, לאום, מוגבלות, מעמד אישי, גיל, הורות, נטייה מינית, ארץ מוצא, השקפה או השתייכות מפלגתית-פוליטית.