יעל אמיתי חוקרת המוח שמינויה נפסל על ידי השר אקוניס, חדשות עשר

מינויה נפסל ע"י אקוניס: "אבסורד - שר המדע משבש ועדה מקצועית"

פרופ' יעל אמיתי, החוקרת שמינויה לוועדה מדעית ישראלית-גרמנית נפסל, בגלל שחתמה על עצומת תמיכה בסרבנות: "מעמיד בסיכון את פעילות המחקר. ברור שהוא לא חשב על ההשלכות"

חוקרת מדעי המוח, פרופ' יעל אמיתי, שמינויה לוועדה מדעית ישראלית-גרמנית נפסל ע"י שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס, בגלל שחתמה ב-2005 על עצומת תמיכה בחיילים המסרבים לשרת מעבר לקו הירוק, התייחסה לנושא הבוקר (שלישי) בתוכנית "בוקר אור": "מדובר באבסורד. צריך לשאול את הציבור הישראלי מה לדעתם פטריוטי יותר? לקחת מדען ולשלוף לו עצומה מ-2005 שנשכחה ואף אחד לא חושב עליה או המעשה של אקוניס?".

פרופ' אמיתי התייחסה לפרסום ההחלטה של השר שנחשפה בתחילת השבוע ב"הארץ" ואמרה כי "מהבוקר גיליתי שאני שמאל רדיקלי וגם שרמוטה". עוד הוסיפה כי "אני לא קוראת לסרבנות לשירות בצה"ל. אני חושב שזה תלוי נסיבות. צה"ל למד להתמודד עם אנשי הימין שסירבו לפנות מאחזים וחשבתי שניתן למצוא גם פתרונות לאנשי השמאל".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

ריבלין על חוק הלאום: "בשם החזון הציוני מוכנים לתת יד להדרה?"

"חשבון פשוט": מעל ל-6,000 גברים בישראל נשואים ל-2 נשים ויותר

"השוטרים פוחדים": המשבר עם המשטרה שמגביר את הפשע במגזר הערבי

 אופיר אקוניס
 

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס (חדשות עשר)

 

החוקרת הבכירה התייחסה להחלטתה לחתום על העצומה, ואמרה: "אני לא מצטערת", והסבירה על ההשלכות של החלטת השר לטענתה: "מדובר בשיבוש פעולה של ועדה מקצועית שישבה בירושלים, כשהאיש המרכזי שהיה אמור לדון בה לא היה שם, והעמיד בסיכון את כל הפעילות של הקרן לשיתוף פעולה מדעי ישראל-גרמניה. אנחנו לא יודעים עדיין מה תהיה התגובה הגרמנית. ברור לגמרי שכל זה ממש לא עניין את שר המדע כשעשה את מה שעשה".

אתמול נפתחה עצומה נגד אי-אישור מנויה של הפרופסור בשל עמדותיה הפוליטיות לכאורה, ועד כה חתמו עליה כאלף חברות וחברי סגל במוסדות להשכלה גבוהה בישראל. "השיתוף הבין-לאומי מתקיים בהצלחה מאז ומתמיד במנותק מהפוליטיקה", לשון העצומה. "מצב שבו פסילתה של פרופ' אמיתי מלשמש בתפקיד מדעי על בסיס פעילותה הפוליטית היא תקדים חמור המאיים על עוצמתו של המדע הישראלי ועל מעמדה של ישראל בעולם, ונותן נשק בידיהם של הקוראים לחרם אקדמי על ישראל". העצומה אף קוראת לפרופסורים המכהנים בוועדה להשעות את השתתפותם בה עד למינויה, וכן מאיימים להפסיק את שיתוף הפעולה עם משרד המדע.

מיועץ התקשורת של השר אקוניס נמסר כי "שר המדע לא יחתום על אף מינוי של מי שקורא ומעודד סרבנות לשירות בצה"ל".