"השוטרים פוחדים": המשבר עם המשטרה שמגביר את הפשע במגזר הערבי

תושבי כפר קאסם ואום אל-פחם טוענים כי המשטרה בקושי מורגשת בעריהם ופשעים אינם מפוענחים. האם ניתן לפתור את משבר האמון בין הצדדים? • "ערי מלחמה" - הפרק השני בסדרה

הפשע הבלתי פוסק בכפר קאסם ובאום אל-פחם נוצר בעקבות משבר אמון חריף הקיים כבר שנים רבות בין ערביי ישראל לכוחות המשטרה, שלטענת התושבים כמעט לא מורגשים באזורם. אחת הסיבות למשבר היא ההאשמות ההדדיות בין הצדדים על הסיבות לכך שמרבית החיסולים במגזר אינם מפוענחים.

"אני לא יודע מי רצח עד היום את הבן שלי. לא את הבן שלי, ולא את מאות הבנים שלנו", אמר כמאל ריאן, מייסד ויו"ר מרכז "אמאן" נגד אלימות שבנו נרצח ב-2009. התושבים מספרים כי כל הילדים באום אל-פחם בקיאים באמצעי הלחימה הקיימים. לדבריהם, הם אמנם לא רוצים להחזיק בנשק, אך "אם המשטרה לא יכולה להגן על הבית שלי ועל העסק שלי, אז אני אגן על הבית שלי ועל העסק שלי", כפי שהגדיר זאת אחד התושבים.

תושב נוסף באום אל-פחם טען כי השוטרים בעיר לא עושים את עבודתם: "אני רוצה לראות חוקרים שעובדים על תיקים ומגישים כתבי אישום. אתה שומע שמישהו יורה, והם לא מתקרבים. הם מפחדים מזה", ציין.

עוד בחדשות עשר:

הפולנים באים: ענקית הבגדים שתנסה לכבוש את השוק הישראלי

סגירת מעבר כרם שלום היא צעד חריג - אך יעילותו מוטלת בספק

הלחץ עבד: הלוביסטים הצליחו להפיל את החוק הנאבק בעישון

 תחנת המשטרה בכפר קאסם
 

תחנת המשטרה בכפר קאסם (חדשות עשר )

 

סימן למשבר בין הצדדים ניתן לאות בהצתת תחנת המשטרה בכפר קאסם לפני כשנה. התחנה תיפתח בקרוב במתכונת רחבה יותר במסגרת הפרויקט הלאומי שבראשו עומד הניצב המוסלמי הראשון, ג'מאל חכרוש. "משבר האמון קיים", הודה חכרוש. "המצב יותר טוב ממקודם, אבל אנחנו עדיין צריכים לעבוד עליו".

עו"ד רסול סעדה, מנהל מיזם קהילות בטוחות ב"יוזמון קרן אברהם", סיפר כי "תחנת המשטרה נותנת מסר של מתקן צבאי, לא של שירות לאזרחים, ועד עכשיו המשטרה תפקדה בישובים הערביים כגורם של משילות". בלב העיר נחנכה לאחרונה אנדרטה לזכרו של מוחמד טהא שנהרג בידי מאבטח של תחנת משטרה, שממוקמת בסמוך לעירייה ולתחנת המשטרה. "באנדרטה יש מסר - תקום תחנת משטרה, אבל תזכרו שלא ככה אתם צריכים לפעול", הוסיף עו"ד סעדה.