סגירת מעבר כרם שלום היא צעד חריג - אך יעילותו מוטלת בספק

קק”ל הודיעה כי בשלושת החודשים האחרונים נשרפו למעלה מ-9,000 דונם ביערותיה • פרשנות: ישראל מאותתת לחמאס - לא נאפשר את המשך טרור העפיפונים והבלונים

סגירת מעבר כרם שלום אתמול (שני) בידי המדינה היא איתות לחמאס כי ישראל אינה מוכנה לחיות בשלום עם טרור העפיפונים והבלונים שמתרחש למעלה מ-100 ימים ושגרם עד כה לשריפת כ-28 אלף דונם בעוטף עזה.

חרף העובדה כי ישראל מעוניינת בהטבה הומניטרית לתושבי עזה, התקבלה ההחלטה לסגור את הברז המרכזי לרצועה. זאת, עקב חוסר ההצלחה להתמודד עם העפיפונים. אולם, כיוון שמדובר במהלך משמעותי שפוגע קולקטיבית בכל תושבי עזה, הוא ככל הנראה לא יימשך לתקופה ארוכה.

בכל מקרה, צה"ל בוחן בימים אלה קודם כל את המתרחש בגבול הצפון, בין השאר הלחימה בסוריה וניסיונות התבססות איראן באזור. התקיפה שדווח כי אירעה שלשום בסוריה מוכיח זאת.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
התקיפה בסוריה - איתות לרוסים: ישראל תמשיך לפעול להוצאת איראן

הדרמה בבריטניה: האם זהו סופה של ממשלת מיי?

חשד להתעללות: תינוק בן חצי שנה הובא לביה"ח עם שברים בגופו

 שריפה במועצה האזורית שדות נגב
 

שריפה במועצה האזורית שדות נגב (רפי בביאן)

 

בד בבד, הקרן הקיימת לישראל פרסמה אתמול את הנתונים משריפות שהתרחשו ביערות קק"ל בשלושת החודשים האחרונים. לפי הודעת הארגון, 678 שריפות שפרצו ביערות גרמו לשריפת 9,160 דונם.

רוב השריפות אירעו ביערות בארי וכיסופים. ביער בארי נשרפו 3186 דונם ב-320 שריפות, וביער כיסופים עלו באש 4697 דונם ב-244 מקרי שריפה שונים.

 נתוני השריפות ביערות הקרן הקיימת לישראל

נתוני השריפות ביערות הקרן הקיימת לישראל( קק"ל)

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אתמול בישיבת סיעת הליכוד כי "בעצה אחת עם שר הביטחון - אנחנו נכביד ידינו על שלטון החמאס ברצועה באופן מיידי. אנחנו נסגור היום את מעבר כרם שלום". נוסף על כך, הכריז נתניהו כי "יהיו צעדים נוספים, שאיני מפרט אותם".

בד בבד, גם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס למצב בדרום הארץ בישיבת סיעת ישראל ביתנו. "אני רוצה להבהיר לראשי חמאס ברצועת עזה - אף אחד לא נרתע מהסלמה או מעימות רחב", אמר ליברמן. "אנחנו לא מחפשים עימותים או הרפתקאות צבאיות, אבל בדרך שבה חמאס מתנהל הוא עלול לשלם את כל המחיר, מחיר הרבה יותר כבד מאשר ב'צוק איתן'".