הלחץ עבד: הלוביסטים הצליחו להפיל את החוק הנאבק בעישון

הצעת החוק שאמורה להגביל פרסום ושיווק מוצרי הטבק לא הועלתה להכרעה, ונראה שהגורמים שמשקיעים את כל מרצם בסיכול יוזמות שיפחיתו את התמכרות הציבור שוב רשמו הצלחה

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה אתמול (ראשון) את ההכרעה בנוגע להצעת החוק להגבלת פרסום ושיווק מוצרי טבק למועד מאוחר יותר. החוק, שהיה אמור להקשות על רווחיהם של יצרני הסיגריות והיבואנים, נדחה בטענה כי ההצעה לא בשלה וכי בסוגיה זו ניתן להעלות חוק טוב יותר. עם זאת, ניתן לשער כי מאחורי החלטה זו עומדים לוביסטים (שדלנים) שמשקיעים את מיטב מאמציהם כדי לסכל יוזמות מסוג זה, שיזיקו לשוק הטבק. 

החוק עוסק באיסור פרסום והצגה של מוצרי טבק, ונוגע בין היתר בפלטפורמה האינטרנטית הנצרכת בעיקר על ידי אוכלוסיות פגיעות, בהן נמצאים אנשים צעירים שעדיין לא התמכרו לסיגריות. נכון להיום, מותר לפרסם ללא הגבלה ברשת, ובנוסף אין הגבלה על פרסום סמוי או קידומי מכירות. היוזמה האחרונה הייתה אמורה למנוע את פרצות אלו, אך כאמור לא עברה.

לחוק היו מספר מתנגדים, ובראשם עמדה התאחדות בתי הקולנוע בישראל. ההתאחדות טענה לפגיעה בחופש היצירה של האמנים באיסור הצגת מוצרי עישון - דבר הניתן לתיקון כיוון שלא זאת כוונת החוק. ככל הנראה מאחורי הפנייה של התאחדות בתי הקולנוע, כמו גם של גורמים נוספים המתנגדים לחוק ולחוצים על חברי הכנסת, נמצאים לוביסטים מטעם חברות הסיגריות, שהפעם הצליחו במטרתם.

עוד בחדשות עשר:

הצפון רועד: רעידת אדמה בעוצמה 3.2 הורגשה באזור טבריה

דוח המבקר: לחצי מהאוכלוסייה הערבית בארץ אין מיגון לשעת חירום

טלטלה פוליטית בבריטניה: שר החוץ בוריס ג'ונסון התפטר מתפקידו

אדם מעשן (אילוסטרציה)
 

אדם מעשן (אילוסטרציה)( אימג' בנק / Getty Images)

 

בשנים האחרונות נראה שפעם אחר פעם משרדי הממשלה נכשלים בהגנה על הציבור מפני נזקי העישון. משרד הבריאות, למשל, ריכך תחילה את הרגולציה על הסיגריה האלקטרונית על אף שהוכרה כמוצר עישון רגיל. כמו כן, משרד האוצר טרם השווה את המס המוטל על הסיגריות לגלגול - טבק ונייר, למס המוטל על הסיגריות. זאת, על אף שכל הגורמים המקצועיים קוראים לפעולה זו.

בתוך כך, הירידה במספר המעשנים בישראל שאפיינה את העשור האחרון נבלמה, והמעשנים החדשים צעירים יותר מתמיד. לפי נתוני ה-OECD, ישראל ממוקמת בשליש העליון, 2% מעל הממוצע. על פי הערכות, הנזק שנגרם מעישון עולה למעלה 20 מיליארד שקלים בשנה לקופת המדינה, בין היתר בעקבות אובדן ימי עבודה ואשפוזים.