בעקבות אסון השיטפון: המכינות הקדם צבאיות יפוקחו ע"י הממשלה

פרסום ראשון: מסקנות הוועדה הממשלתית לבחינת האירוע צפויות לקבוע המלצות לפיהן הטיולים יהיו בפיקוח משרד החינוך ואילו ההכנה לצבא - תחת משרד הביטחון

פרסום ראשון: הוועדה הממשלתית שהוקמה לאחר אסון השיטפון בערבה, שבו נהרגו תשע נערות ונער, צפויה לקבוע במסקנותיה, שיפורסמו ככל הנראה בימים הקרובים, כי המכינות הקדם-צבאיות ייכנסו לראשונה לפיקוח ממשלתי במסגרת חקיקה מסודרת.

לחדשות עשר נודע כי בין היתר, הוועדה תמליץ שטיולי המכינות יהיו בפיקוח משרד החינוך, וכי ההכנה לצבא תיעשה תחת משרד הביטחון. מכינה שתעבור על ההנחיות צפויה להיענש בחומרה. משרד החינוך מסר בתגובה כי "הוועדה טרם השלימה עבודתה. כשיגובשו מסקנות סופיות הן יפורסמו באופן מסודר".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
"החביא סכין - והתחזה לאדם אחר": פלסטיני נעצר במחסום ליד י-ם

הצפון רועד: רעידת אדמה בעוצמה 3.2 הורגשה באזור טבריה

"התייחס לבת ה-15 כאל רכושו - וכלא אותה": אישום נגד נער מיפו

  הרוגי האסון השיטפון בערבה
 

הרוגי האסון השיטפון בערבה (חדשות עשר)

 

הבוקר (שני), חודשיים וחצי אחרי האסון בנחל צפית ופחות מחודש אחרי שהוחלט שלא לפתוח את שנת הלימודים הבאה במכינה, כינסו ההורים השכולים מסיבת עיתונאים, ובמהלכה קראו לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להקים ועדת חקירה בלתי תלויה בראשות שופט בדימוס.

במהלך מסיבת העיתונאים עלו בזה אחר זו מספר הורים שאיבדו את ילדיהם באסון וחזרו על המשפט: "לא נשקוט עד שנוודא שאסון כזה לא יחזור עוד לעולם". איציק אור, אביה של אלה אור, פנה לרה"מ נתניהו: "היום ישלחו לך מכתבים מכל משפחה שיושבת כאן, במסגרתם נספר לך על בנותינו ובננו. אנו מבקשים שתיפגש איתנו ותיאתר לבקשתינו להקים ועדת חקירה". 

 דורית ברהום, אמה של מעיין ברהום, התייחסה לוועדת הבדיקה שהקים משרד החינוך לאחר האסון: "איך יכול להיות שהוועדה עומדת להגיש את המלצותיה מבלי שאף אחד מההורים השכולים לא נקרא כדי למסור את עדותו". עוד הוסיפה כי "עד היום לא קיבלנו התנצלות מאף גורם - הדבר היחיד שקיבלנו הם מכתבים תבניתיים עם טקסט דומה כשרק שם המשפחה שונה".

יעל כהן, אמה של רומי כהן, שהייתה הראשונה מבין ההורים במסיבת העיתונים שקראה להקמת ועדת חקירה, אמרה: "אנחנו דורשים בכל תוקף לחקור את האסון ואת מכלול הסיבות שהובילו אליו. אנחנו מבינים שיש מכלול רחב מאוד למה שקרה". כהן תהתה "איפה המדינה? איפה משרד החינוך? איפה משרד הביטחון? מי אחראי על הילדים שלנו שגידלנו באהבה במשך כמעט 18 שנים?". עוד הוסיפה כי "כל אחד מהגורמים המעורבים מגלגל את האחריות ממנו והלאה", והדגישה כי ההורים השכולים "לא יסכימו שזה יימשך".

עו"ד אלי זוהר, המייצג את המשפחות השכולות, אמר במהלך מסיבת העיתונאים כי "המדינה הזדעזעה מהאסון, אך הזעזוע נמשך יומיים ואז המדינה עברה לסדר היום. לא הייתה עבודת בדיקה או חקירה. גילינו שפרט לביקורי תנחומים ואמירות בנאליות לא נעשה דבר כדי להניח את דעת המשפחות". עוד הוסיף כי "האסון חשף את הדברים הבסיסיים ביותר של חוסר הפיקוח והאחריות. החוק מחייב את משרדי החינוך והביטחון לפקח על המכינות. לפקח זה לא רק להוציא אישורים לבעלי תפקידים, זה לפקח על האירועים, לחייב אותם ללכת לחדר המצב ולדווח על כל טיול, ואכן היו מכינות שביטלו טיולים דומים".

בחודש שעבר החליטה מועצת המכינות הקדם צבאיות שיש לסגור לשנה את מכינת "בני ציון". "אנו סבורים שאין לפתוח את המכינה לפני השלמת תהליך בנייה מחדש", נכתב בהודעת הוועד המנהל של המועצה. ברוב גדול הצביעו חברי הוועד כי יש לסגור את המכינה, זאת כדי להתארגן מחדש כאמור, להחליף את הצוות החברתי והמקצועי, ולהפיק לקחים. בהודעתה נמסר כי "המועצה רואה ערך גדול בהמשך קיומה של מכינת בני ציון כחלק ממפעל המכינות".