טלטלה פוליטית בבריטניה: שר החוץ בוריס ג'ונסון התפטר מתפקידו

בתוך יממה: שני שרים הודיעו על עזיבתם ברקע המחלוקות בנוגע ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי. "חלום הברקזיט גוסס", כתב ג'ונסון במכתב ההתפטרות. מיי: "מעט הופתעתי"

משבר בממשלת בריטניה: שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, התפטר היום (השני) מתפקידו. זאת, ברקע המחלוקות בנוגע ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי. מוקדם יותר היום, ג'ונסון ביטל את פגישותיו בנוגע למשבר והסתגר בביתו שבמרכז לונדון. ג'ונסון הצטרף לשר לענייני ברקזיט, דייויד דייויס, שהודיע הלילה על סיום תפקידו.

"חלום הברקזיט גוסס, נחנק על ידי ספק עצמי מיותר", כתב ג'ונסון במכתב ההתפטרות שלו. עוד כתב ג'ונסון: "אני לא יכול, במצפון שקט, להיות זה שיקדם את הברקזיט בגרסת מיי". מיי, מצדה, כתבה לו במכתב כי "מעט הופתעה" לקבל את ההודעה על התפטרותו.

"אחר הצהריים, קיבלה ראשת הממשלה את התפטרותו של בוריס ג'ונסון מתפקיד שר החוץ", מסרה ראשת הממשלה, תרזה מיי, "מחליפו יוכרז בקרוב. אני מודה לבוריס על עבודתו". בתוך כך, מינתה מיי את דומיניק ראב למחליפו של דיוויס. בהמשך מונה שר הבריאות ג'רמי האנט למחליפו של ג'ונסון. שתי ההתפטרויות מעמידות את מיי בעמדת חולשה בנוגע להמשך הליך העזיבה. חרף ההתנגדות העזה, הודיעה מיי כי לא יתבצע משאל עם חדש. בעקבות ההתפחויות האחרונות, ביום חמישי עשוי להתפרסם מסמך עמדה ממשלתי חדש.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
סגן ראש עיריית ת"א זמיר יתמודד מול חולדאי על ראשות העירייה

דוח המבקר: לחצי מהאוכלוסייה הערבית בארץ אין מיגון לשעת חירום

"פוליגמים יחשבו פעמיים": דיון סוער בוועדה לקידום מעמד האישה

 תרזה מיי
 

תרזה מיי (רויטרס)

 

בעקבות הכישלון הפוליטי, גורמים במפלגת מיי עשויים לדרוש את התפטרותה. בבריטניה מפלגה יכולה להדיח ראש ממשלה מכהן במידה ורוב חברי המפלגה תומכים בכך. אם אכן תיערך הצבעה על כך, ולא יושג הרוב הדרוש, מיי תבטיח את הישארותה בתפקיד למשך שנה.

"עברו יותר משנתיים מאז משאל העם, שנתיים של נאומים, חוסר החלטיות וכינוסים של הקבינט", אמר ג'רמי קורבין, יו"ר האופוזיציה בפרלמנט הבריטי. "שיאן של שנתיים אלה היה סדרה של הזדמנויות שהוחמצו בעוד יותר ויותר אנשים מאבדים את אמונם בכך שממשלה זו מסוגלת לבצע עסקת ברקזיט טובה".

כאמור, השר הבריטי לענייני ברקזיט, דייויד דייויס, הודיע הלילה על התפטרותו, והכריז במכתב שהעביר לראשת הממשלה תרזה מיי כי הוא לא מוכן להיות "מגויס בעל כורחו" למתווה שלה לעזיבת האיחוד האירופי. ההתפטרות, שעוררה משבר בממשלה בלונדון, זכתה לשבחים דווקא מקרב מפלגת השלטון השמרנית, שרבים מחבריה חששו מפני תוכניתה של מיי לקדם יחסי סחר קרובים ככל הניתן עם האיחוד האירופי.

"כיוון המדיניות הכללי יותיר אותנו, במקרה הטוב ביותר, בעמדה חלשה במשא ומתן", כתב דייויס. הוא הביע ביקורת על החלטתה של מיי לשמור על מרבית תקנות האיחוד כפי שהן, וטען כי "לאיחוד תהיה שליטה על חלקים נרחבים בכלכלה שלנו, והדבר בהחלט לא משיב לנו את השליטה על חוקינו".

לדבריו, "נראה שהאינטרס הלאומי דורש שהשר בתפקידי יהיה מאמין נלהב בגישתך". מיי השיבה למכתב ההתפטרות של דייויס והודתה לו על עבודתו. עם זאת, היא מסרה כי היא "לא מסכימה עם האופן שבו תיארת את המדיניות שעליה הסכמנו בקבינט".

בשנה שעברה נערך משאל עם ובו החליטו אזרחי בריטניה את האיחוד האירופי. העזיבה צפויה להתרחש בחודש מארס 2019, מיי מנסה לרכך את משמעות הפרישה וחלק משרי הממשלה מתנגדים לעמדת מיי בנושא. בין היתר, מיי תומכת במעבר חופשי בין מדינות אירופה, אולם המתנגדים לה סוברים כי על בריטניה לשמור לעצמה את הזכות לסרב להכניס אזרחים אירופים ממדינות שונות.

בין אם בריטניה והאיחוד האירופי יגיעו להסכם עזיבה ובין אם לא, ב-29 במארס 2019 יתבצע הברקזיט בפועל ובריטניה תפרוש מהאיחוד. תקופת המעבר שאחרי ההסכם תסתיים ביום האחרון של שנת 2020.