ועדה בכנסת (אילוסטרציה), ערוץ הכנסת

"פוליגמים יחשבו פעמיים": דיון סוער בוועדה לקידום מעמד האישה

מנכ"לית משרד המשפטים הציגה את דוח הוועדה להתמודדות עם פוליגמיה; ראש הממשלה הגיב בטוויטר: "יש פה פגיעה במעמד האישה וניצול נשים - זה לא מקובל עליי"

הפוליגמיה בישראל: דיון סוער נערך הבוקר (שני) בוועדה לקידום מעמד האישה בעקבות דוח הוועדה הבין-משרדית להתמודדות עם תופעת הפוליגמיה שכלל גם היתרים לנשיאת אישה שנייה במקרים חריגים.

המלצות הוועדה בראשות מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, כוללות יצירת שינוי תודעה בקרב החברה הבדואית על ידי הסברה מטעם אנשי דת נגד הפוליגמיה, וכאמור, גם גיבוש כללים שיאפשרו באופן זמני נשיאת אישה שנייה במקרים חריגים. בין התנאים שיאפשרו מתן היתר מיוחד: נשיאת אישה שנייה לגברים הנשואים לאישה עקרה, לגברים הנשואים לאישה הסובלת ממחלה קשה, מקרי נישואין לאלמנת אח, ומקרים של פירוד ממושך בין בני זוג במקרה של גירושים מורכבים ובעלי השלכות קשות על האישה והילדים.

 הכנסת
 

הכנסת (חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

"עידן חדש של שלום": מנהיגי אתיופיה ואריתריאה חתמו על הסכם

לאחר הפרסום: האם שתועדה עם ארבעת ילדיה בכלא הוטסה לניגריה

יומו השני של מבצע החילוץ בתאילנד: לפחות ילד אחד הוצא מהמערה

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת, אמרה בדיון: "המדינה בחרה להזניח את האוכלוסייה הערבית והבדואית במשך 70 שנה עד היום. הדו"ח אומנם חיובי אך מרחיב את ההיתרים שניתנים לגברים לשאת אישה שניה; אדרוש מוועדת שרים שלא לתמוך בדו"ח במתכונתו".

יו"ר הוועדה הבין משרדית להתמודדות עם פוליגמיה, אמי פלמור, אמרה: "הממשלה התחילה את האכיפה בנושא, וגברים פוליגמיים שלא לקחו אחריות עד היום על משפחותיהם - יחשבו פעמיים לפני שיישאו אישה נוספת; לא מדובר ב'זבנג וגמרנו'. אנו מכוונים לטיפול ב- 95% מהתופעה".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בחשבון הטוויטר שלו לדיון וכתב: "אני לא מוכן לקבל שום מצב של פוליגמיה במדינת ישראל - וזאת ההנחיה שלי לוועדת השרים שדנה בנושא. יש פה פגיעה במעמד האישה, ניצול נשים, ובנוסף ערעור האיזון הדמוגרפי בישראל על ידי ייבוא נשים. זה לא מקובל עליי. לצד חיזוק השכבות החלשות במגזר הבדואי, יש להבטיח אכיפה חזקה בנושא".

בהמשך, שרת המשפטים שקד התראיינה לרדיו 103fm ואמרה: "למרות שהשרים התנגדו, דוח פלמור יאפשר במקרי קצה נישואים שניים, מתוך הבנה שמדובר בתופעה חברתית וכלכלית". מטעם הליכוד נמסר בתגובה: "פוליגמיה איננה 'תופעה חברתית וכלכלית' - היא בראש ובראשונה לא חוקית. היא מהווה ניצול נשים, פגיעה במעמד האישה, ובנוסף ערעור האיזון הדמוגרפי בישראל על ידי ייבוא נשים. ראש הממשלה נתניהו הבהיר לשרת המשפטים שהוא מתנגד לחלוטין לכל החלטה שתקבל פוליגמיה כתופעה לגיטימית במדינת ישראל".