"חוק אכזרי": אושר התיקון ל"חוק הפונדקאות" - שלא כולל להט"בים

יותר נשים יוכלו לבצע פונדקאות, אולם החוק שאושר בוועדת העבודה ולא יכלול זוגות חד-מיניים, עורר סערה פוליטית. ח"כ איציק שמולי: "אני רוצה להיות אבא - אבל לא יכול"

בווידאו: כתבה על זוג חד-מיני שמתנגד לתיקון הצעת חוק הפונדקאות

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות תיקנה היום (שני) את הצעת חוק הפונדקאות, לפיה יורחב מעגל הנשים הזכאיות לבצע פונדקאות בישראל גם לנשים שאינן נמצאות בזוגיות, שסובלות מבעיה רפואית שלא מאפשרת להן להיכנס להיריון. שמונה חברי כנסת תמכו בהצעת התיקון, כשארבעה התנגדו.

לדרישת יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), מי שנזקק לטיפולי פונדקאות יוגבלו לחמישה ילדים במשפחה, ולא לשניים בלבד, כפי שקיים כיום. בנוסף, נושאת ההיריון תהיה לכל הפחות בגיל 22. עם זאת, שונה הגיל המקסימלי מ-38 ל-39.  

עוד כתבות בחדשות עשר >>

יומו השני של מבצע החילוץ בתאילנד: לפחות ילד אחד הוצא מהמערה

"את לא תצפרי בחיים": כתב אישום הוגש נגד תוקף הנהגת בעפולה

לאחר הפרסום: האם שתועדה עם ארבעת ילדיה בכלא הוטסה לניגריה

 שקד קאופמן ויוני אוחיון
 

שקד קאופמן ויוני אוחיון - זוג חד-מיני המתנגד לחוק הפונדקאות (חדשות עשר)

 

עוד נקבע בהצעת החוק כי פונדקאית תוכל לבצע עד חמש לידות, כולל ילדיה הפרטיים. זאת במקום מגבלה של עד ארבע לידות, כפי שכתוב היום בחוק. עם זאת, אם נושאת יכולה להיות מעורבת בשני תהליכי פונדקאות מקסימום.

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), שנכח בוועדה, הציע הסתייגות לפיה ההליך יאושר גם לזוגות חד מיניים, אך היא נדחתה. במהלך הדיון אמר אוחנה כי "כשאני ובן זוגי רצינו להקים משפחה, נאלצנו להרחיק אלפי קילומטרים למדינה אחרת. התאומים נולדו לפני הזמן המתוכנן ולא היינו שם לצידם. הפכתי עולמות כדי למצוא יהודי שלא הכיר אותי, שגר בקרבת מקום, על מנת שיהיה לצידם. אני לא מתריס נגד הרבנות ונגד הדת. רק מבקש קצת אנושיות".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), אמר: "אני רוצה להיות אבא ואני לא יכול להיות אבא. כדי לעשות זאת, עלי לפנות למדינה זרה מעבר לים, לשלם 140 אלף דולר ולקוות שיהיה בסדר. חיי מלאים וגדושים, אבל תמיד יש את המרכיב החסר, שמלווה אותי לכל מקום. אנחנו מספיק טובים כדי לשרת את המדינה, אבל לא כדי להיות הורים. זה עלבון שאני לא יכול לתאר אותו. זה מצב שהוא פשוט מפלה וכואב ומלא בעלבון ולא הגון. זה לא בסדר".

חבר הכנסת אילן גילאון
 

חבר הכנסת אילן גילאון (חדשות עשר)

 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ‎‎), יו"ר השדולה הגאה, אמרה בדיון על החוק הפונדקאות, כי "תיקון חוק הפונדקאות אינו שוויוני, לא יתכן שחוק במדינת ישראל יפלה באופן חריג את קהילת הלהט"ב. השינוי של החוק יועיל למספר מועט מאוד של נשים בשנה, ויפגע בקהילה גדולה מאוד. הזכות להורות היא זכות בסיסית כמו דיור, ומזון, ואם אנחנו לא נותנים אותה לכל אדם אנחנו עושים עוול".

חברה למפלגה, ח"כ אילן גילאון, התייחס אף הוא להצעת החוק בוועדה, ואמר כי מדובר ב"חוק גזעני, מפלה, להט"בופובי, לא אוניברסלי ובעיקר מיותר". עוד הוסיף כי "החוק אכזרי ומונע מאנשים ובני אדם לממש את זכותם להורות. האפליה היא בסיסית כל כך בחוק: אישה יחידנית זכאית לפונדקאות, אך ברגע שהיא תתחתן עם אישה אחרת, המדינה מכירה בנישואיה הלסביים רק כדי לפגוע בה והיא מאבדת מיידית את זכותה להורות. זאת אפליה ברורה ולכן החוק הזה פסול בעיניי".  

״צריך להפסיק את השקר שנקרא חוק הפונדקאות. זה חוק נגד משפחות גאות, ונגד הזכות הבסיסית להקים משפחה", אמר עודד פריד מהאגודה למען הלהט"ב. "בזמן שהציבור הישראלי קובע שוב ושוב שהוא בעד הזכות של להט״ב לשוויון, להינשא ולהקים משפחה, כנסת ישראל לוקחת את המאבק הגאה שנים אחורה. אם החוק הזה יעבור בשבוע הבא הוא יהיה אות קלון במשך שנים לכל מי שיצביע בעד החוק״.