מריחואנה רפואית, רויטרס

קנס במקום הליך פלילי: אושר להצבעה חוק אי הפללת משתמשי קנאביס

המתווה החדש שלפיו החזקה ושימוש בסם לצריכה עצמית לא ייחשב כעבירה פלילית, אם ייאכף במשך 3 פעמים, אושר לקריאה שנייה ושלישית ע"י ועדת העבודה. "תפנית משמעותית"

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום (שני) פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית, לפיה החזקה ושימוש בקנאביס לצריכה עצמית לא ייחשבו כעבירה פלילית, אם ייאכף במשך 3 פעמים.

לפי הצעת החוק, המשטרה תאכוף את עבירת השימוש באמצעות הטלת קנסות של אלף שקלים בפעם הראשונה, אלפיים שקלים בפעם השנייה (רק אם נתפס בתוך חמש שנים ממועד ביצוע העבירה הראשונה), ו"הסדר מותנה" בפעם השלישית, כלומר הודאה וענישה כמו תשלום קנס או עבודות לשירות הציבור, בתמורה לאי הגשת כתב אישום.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

תיעוד: אם הסיעה שמונה ילדים ברכב פרטי - ונעצרה ע"י המשטרה

לאחר הפרסום: האם שתועדה עם ארבעת ילדיה בכלא הוטסה לניגריה

למרות האיסור החמור - מפעלים בסין משתמשים בחומר הפוגע באוזון

 שתילי מריחואנה
 

שתילי מריחואנה (דוברות משרד הביטחון)

 

עוד עולה מהצעת החוק כי לנקנס תהיה אפשרות לשלם את הקנס או לבקש להישפט. אם יישפט ויורשע, ישלם קנס שלא יפחת מפי שלושה מגובה הקנס המקורי. הצעת החוק לא תחול על קטינים, חיילים ואסירים, וכן על מי שביצע פשע נוסף, והיא מוצעת כהוראת שעה לשלוש שנים, על מנת לבחון את יישומה והשלכותיה. 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס לאישור ההצעה, וכתב בטוויטר כי הוא "מקווה ומאמין שהחוק ימנע הפללה מיותרת של אזרחים אך גם יתרום לצמצום השימוש בהם ובפרט אצל בני הנוער שלנו". יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הסתייג מאי מתן שיקול דעת לבית המשפט במקרה של הרשעה. "אני חושש שבשל גובה הקנס וחוסר האפשרות להטיל שיקול דעת, יחליטו השופטים לא להרשיע כלל את הנאשם", אמר. בנוסף, הדגיש כי לדעתו "הקנאביס הוא סם מסוכן".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו), התייחסה לאישור המתווה בוועדה: "מדובר בצעד ראשון וחשוב שהכנסת פועלת בצורה גלויה וחיובית בנושא. אני בהחלט מקווה שהכסף מהקנסות יוקצה למען הקמת קרן לחינוך, הסברה, טיפול ושיקום של מכורים במקום לקחת את הכספים לקופת המדינה. עשינו היום מהלך שמהווה תפנית משמעותית בתפיסה הציבורית בכל הנוגע לשימוש בקנאביס. יש עוד דרך לעשות, אך אין ספק שאנחנו בכיוון הנכון".