אם שנמצאת בכלא עם ששת ילדיה, חדשות עשר

לאחר הפרסום: האם שתועדה עם ארבעת ילדיה בכלא הוטסה לניגריה

התיעוד מכלא גבעון הוביל את שר הפנים אריה דרעי לפנות לשגרירות ניגריה בישראל, ששכנעה את מרסי לחזור למולדתה. נציג ניגרי במימון המדינה מלווה את המשפחה

האם מרסי, שתועדה עם ארבעת ילדיה בכלא גבעון שברמלה, המריאה היום (שני) בחזרה למולדתה ניגריה. זאת שלושה ימים לאחר שרשות ההגירה והאוכלוסין הודיעה כי למרות התנגדותה הראשונית, הסכימה האם למהלך. בעקבות התיעוד בחדשות עשר, שגרר ביקורות קשות, פנה שר הפנים אריה דרעי לשגרירות ניגריה בישראל, ששכנעה את האם.

ביום שישי נמסר מרשות ההגירה והאוכלוסין כי "לבקשת שר הפנים אריה דרעי, החלו כבר הבוקר צעדים אינטנסיביים למציאת פתרון להטסת האם מניגריה וילדיה לניגריה. ואכן, בשעות האחרונות פעלה רשות האוכלוסין וההגירה מול שגרירות ניגריה להשלמת הצעדים להטסתה מישראל, בליווי נציג ניגרי במימון מדינת ישראל, שיסייע לאם עם ילדיה".

"השהות ארוכת הימים של האם וילדיה במעצר נעשתה ביוזמת האם, שיכולה הייתה לטוס לפני ימים רבים לניגריה", הוסיפו ברשות ההגירה. "האם העדיפה לא לשתף פעולה ולהישאר יחד עם ילדיה בכלא במטרה להפעיל לחצים שיגברו על החלטות בתי משפט בישראל".

אם שנמצאת בכלא עם ששת ילדיה
 

אם שנמצאת בכלא עם ששת ילדיה (חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

חשד להונאת הביטוח הלאומי: רופאה בכירה בבית חולים בצפון נעצרה

משבר בממשלה הבריטית: התפטר השר לענייני עזיבת האיחוד האירופי

בעקבות ריבוי רעידות האדמה: משרד הביטחון יערוך כנס היערכות

התיעוד המיוחד שנחשף בחדשות עשר עורר תגובות רבות. ניצול השואה מרסל סטאל סיפר ביום שישי לחדשות עשר על הזעזוע שחש כשצפה בתיעוד: "זה מחזיר אותי 75 שנים אחורה, כשהנאצים לקחו את הוריי ואת שאר משפחתי למחנה ההשמדה סוביבור ונאלצתי להסתתר יחד עם אחי הקטן במרתף חשוך ולח בעיירה קטנה".

סטאל, בן ה-79 יליד אמסטרדם שגדל בבית יתומים, סיפר על תרומתו למדינה מרגע שעלה לישראל: "שירתי בגולני בסדיר ובמילואים. לקחתי חלק בשלוש מלחמות – ששת הימים, יום הכיפורים ולבנון הראשונה". עוד הוסיף כי "אני ציוני ואוהב מאוד את המדינה. אפילו נשארתי במילואים מעבר לגיל הנדרש". בסיום דבריו אמר כי "התיעוד זעזע אותי מאוד ואני מוכן לוותר על החופש ולהיכנס לכלא יחד המשפחה כדי לתת להם גיבוי".

הסיפור נחשף על ידי הכתב יניר קוזין במעריב, ובתיעוד מיוחד של חדשות עשר, ניתן להבין את המצב הלא פשוט שבו הילדים נמצאים. האם מניגריה מעוניינת לעזוב את ישראל, אבל רוצה לחכות עד שיסיימו את הטיפול הרפואי בבנה בן השבע הסובל ממחלת לב ולחכות פה מספר חודשים.

 שישה ילדים שנמצאים בכלא לצד אמם המועמדת לגירוש
 

שישה ילדים שנמצאים בכלא לצד אמם המועמדת לגירוש (חדשות עשר)

 

אפילו הסוהרים והסוהרות של הכלא מתקשים להבין כיצד ילדים שאמורים להיות בגן עם החברים או בכיתות א' וב', הגיעו אליהם לאגף והפכו לאסירים. "אני מתגעגע לכך שמישהו ישחק איתי כדורגל", אומר אחד הילדים.

כלאי מירב יפת, מפקדת אגף בכלא, אמרה אתמול כי "מדובר במצב לא שגרתי, שלי בתור אמא קשה מאוד להתמודד איתו. לא עברתי הכשרה מקצועית בשביל לטפל בהם, אבל אני פועלת מתוך אינטואיציה אמהית". כלאי ורד לוי הוסיפה: "מדובר במצב שהוא לא נתפס, אנחנו מביאים להם מהבית צעצועים. יש פה סגל שהביא להם נעליים. יש להם חסך, כי הם לא יוצאים החוצה".