ההורים מאסון השיטפון דורשים ועדת חקירה: "לא קיבלנו התנצלות"

הורי תשע הנערות והנער שנהרגו באסון מסרו הצהרה משותפת וטענו כי לא הוזמנו כלל לוועדת הבדיקה שהקים משרד החינוך. "לא נשקוט עד שנוודא שאסון כזה לא יחזור עוד לעולם"

אסון השיטפון בערבה: חודשיים וחצי אחרי שעשרה נערים ונערות, שהיו מיועדים ללמוד בשנה הבאה במכינה הקדם צבאית "בני ציון", נספו באסון בנחל צפית ופחות מחודש אחרי שהוחלט שלא לפתוח את שנת הלימודים הבאה במכינה, כינסו הבוקר (שני) ההורים השכולים מסיבת עיתונאים, במהלכה קראו לראש הממשלה בנימין נתניהו להקים ועדת חקירה בלתי תלויה בראשות שופט בדימוס.

במהלך מסיבת העיתונאים עלו בזה אחר זו מספר הורים שאיבדו את ילדיהם באסון וחזרו על המשפט: "לא נשקוט עד שנוודא שאסון כזה לא יחזור עוד לעולם". איציק אור, אביה של אלה אור, פנה לרה"מ נתניהו: "היום ישלחו לך מכתבים מכל משפחה שיושבת כאן, במסגרתם נספר לך על בנותינו ובננו. אנו מבקשים שתיפגש איתנו ותיאתר לבקשתינו להקים ועדת חקירה". 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

לאחר שהופסקו בגלל מחסור בחמצן - חודשו פעולות החילוץ בתאילנד

משבר בממשלה הבריטית: התפטר השר לענייני עזיבת האיחוד האירופי

בניגוד לדעת המומחים: "ארה"ב התנגדה להחלטה המעודדת הנקה"

 יעל כהן, אמה של רומי כהן, שנספתה באסון השיטפון בערבה
 

יעל כהן, אמה של רומי כהן, שנספתה באסון השיטפון בערבה (חדשות עשר )

 

יעל כהן, אמה של רומי כהן, שהייתה הראשונה מבין ההורים במסיבת העיתונים שקראה להקמת ועדת חקירה, אמרה: "אנחנו דורשים בכל תוקף לחקור את האסון ואת מכלול הסיבות שהובילו אליו. אנחנו מבינים שיש מכלול רחב מאוד למה שקרה". כהן תהתה "איפה המדינה? איפה משרד החינוך? איפה משרד הביטחון? מי אחראי על הילדים שלנו שגידלנו באהבה במשך כמעט 18 שנים?". עוד הוסיפה כי "כל אחד מהגורמים המעורבים מגלגל את האחריות ממנו והלאה", והדגישה כי ההורים השכולים "לא יסכימו שזה יימשך".

שרית אור, אמה של אלה אור, אמרה: "באסון הזה מעורבים כל כך הרבה גורמים שצריכים לבצע בדק בית. כל אמירה שלהם קורעת אותנו מבפנים". דורית ברהום, אמה של מעיין ברהום, התייחסה לוועדת הבדיקה שהקים משרד החינוך לאחר האסון: "איך יכול להיות שהוועדה עומדת להגיש את המלצותיה מבלי שאף אחד מההורים השכולים לא נקרא כדי למסור את עדותו". עוד הוסיפה כי "עד היום לא קיבלנו התנצלות מאף גורם - הדבר היחיד שקיבלנו הם מכתבים תבניתיים עם טקסט דומה כשרק שם המשפחה שונה".

הזירה נחל צפית
 

הזירה נחל צפית (מד"א)

 

שרון סדן, אמה של יעל סדן, אמרה: "המערכת רקובה. יש משהו יהיר מאוד בהתנהלות המכינה. הילדים סמכו בעיניים עצומות על כל המערכת כי חשבו שהם בידיים טובות. לא ייתכן ששני גופים שחתומים על כל נער שנכנס למכינה - מתנערים. יש כאן משהו רקוב, מאוד לא ערכי, מאוד לא ציוני. הילדים הפקירו את חייהם בידי גוף ש'לא אחראי עליהם'".

סדן הוסיפה כי "ברגע שהילדים תורמים אז כולם שותפים, אך ברגע שקורה אסון אז כולם אומרים 'הם לא שלנו'. אני מאשימה את משרד החינוך, את משרד הביטחון, ואת היהירות של הנהלת המכינות". עוד אמרה כי "היו הרבה אסונות שכמעט קרו ולא פורסמו כי אף אחד לא מת. מדובר במערכת פושעת. יש כאן ניצול של ילדים טובים בדרך פושעת של הפקרות וזלזול בחיי אדם". סדן סיפרה על יום האסון "עד אחת בלילה לא ידענו אם הילדה שלנו שם או לא".

עו"ד אלי זוהר, המייצג את המשפחות השכולות, אמר במהלך מסיבת העיתונאים כי "המדינה הזדעזעה מהאסון, אך הזעזוע נמשך יומיים ואז המדינה עברה לסדר היום. לא הייתה עבודת בדיקה או חקירה. גילינו שפרט לביקורי תנחומים ואמירות בנאליות לא נעשה דבר כדי להניח את דעת המשפחות". עוד הוסיף כי "האסון חשף את הדברים הבסיסיים ביותר של חוסר הפיקוח והאחריות. החוק מחייב את משרדי החינוך והביטחון לפקח על המכינות. לפקח זה לא רק להוציא אישורים לבעלי תפקידים, זה לפקח על האירועים, לחייב אותם ללכת לחדר המצב ולדווח על כל טיול, ואכן היו מכינות שביטלו טיולים דומים".

  הרוגי האסון השיטפון בערבה
 

הרוגי האסון השיטפון בערבה( חדשות עשר)

 

בחודש שעבר החליטה מועצת המכינות הקדם צבאיות שיש לסגור לשנה את מכינת "בני ציון". "אנו סבורים שאין לפתוח את המכינה לפני השלמת תהליך בנייה מחדש", נכתב בהודעת הוועד המנהל של המועצה. ברוב גדול הצביעו חברי הוועד כי יש לסגור את המכינה, זאת כדי להתארגן מחדש כאמור, להחליף את הצוות החברתי והמקצועי, ולהפיק לקחים. בהודעתה נמסר כי "המועצה רואה ערך גדול בהמשך קיומה של מכינת בני ציון כחלק ממפעל המכינות". 

לפני כחודש וחצי המליצה המשטרה להגיש כתבי אישום נגד מנהל המכינה, יובל כאהן, בגין גרימת מוות ברשלנות, ונגד המדריך אביב ברדיצ'ב, בגין הריגה. במהלך עימות שנערך במשטרה בין כאהן לברדיצ'ב, הטילו השניים את האחריות זה על זה. מנהל המכינה הטיח בברדיצ'ב: "לא יידעת אותי על כך שאנחנו משנים את המסלול, לא יידעת אותי על כך שקיבלת מייל מחברת 'מטאוטק' שמזהיר משטפונות בבוקר האסון". ברדיצ׳ב ענה לו: "ידעת הכל ולא רצית לבטל את הטיול". עוד עלה מהחקירה כי ב-30 עדויות שנגבו מגורמים עקיפים שקשורים לטיול, סתרו כולם, ללא יוצא מן הכלל, את טענותיהם של מנהל המכינה והמדריך.

זמן קצר לאחר האסון, כאהן הודיע על התפטרותו. "תפקיד ראש המכינה הוא בראש ובראשונה תפקיד חינוכי הדורש אמון מלא של החניכים, משפחותיהם וכל מי שהמכינה נוגעת בו", מסר בעת ההודעה, "אני יודע שבצילו של האסון האיום, אמון זה, שהוא היסוד ליכולת להוביל ולחנך, לא יכול להתקיים". הוא ציין כי "קרה אסון נורא ובלתי נתפס במכינה הקדם צבאית בני ציון שאני עומד בראשה. במהלך טיול שנועד לחנך לערכי החברות ואהבת הארץ, נהרגו הנערות יעל סדן, עדי רענן, אגם לוי, אילן בר שלום, אלה אור, גלי בללי, מעיין ברהום, רומי כהן ושני שמיר והנער צור אלפי זכרם לברכה". לדבריו, "מאז האסון אני קרוע ושבור. לעולם לא אוכל למצוא מילים שיוכלו לבטא את הצער שאני חש".

כזכור, ב-26 באפריל יצאה קבוצה של 25 אנשים, שבה 19 תלמידי י"ב שהיו מועמדים ללמוד במכינת "בני ציון". מנהל המכינה ומדריכי הטיול לא הקשיבו לאזהרות החזאים והחליטו לצאת לטיול בנחל צפית. בשלב מסוים החל גשם חזק שהוביל ליצירת שיטפון בזק שסחף את החניכים ששהו בתוואי הנחל. בעקבות הזרם החזק נספו תשע נערות ונער אחד.