אם מאכילה תינוק עם בקבוק, רויטרס

בניגוד לדעת המומחים: "ארה"ב התנגדה להחלטה המעודדת הנקה"

ה"ניו יורק טיימס" חשף כי האמריקנים נלחמו בהצעה שעלתה בעצרת של ארגון הבריאות העולמי, ואף איימו על מדינות שתמכו בה, תוך אימוץ האינטרסים של תעשיית מזון התינוקות

תחקיר ה"ניו יורק טיימס": בחודש מאי התכנסו צירים ממדינות מרחבי העולם בז'נבה, בעצרת של ארגון הבריאות העולמי, בכדי לדון בהחלטה בנושא עידוד הנקת תינוקות. ההחלטה קובעת, בהתבסס על עשרות שנים של קונצנזוס מדעי, כי חלב אם הוא הבריא ביותר עבור התינוק, וכי על מדינות ברחבי העולם לפעול למיגור מידע מטעה או שגוי של יצרניות תחליפי החלב. ההחלטה הייתה אמורה לעבור בגוף הבין-לאומי בקלות ובמהירות, אך המשלחת האמריקנית ניסתה לבלום אותה, תוך אימוץ האינטרסים של יצרניות תחליפי החלב לתינוקות.

לפי התחקיר, גורמים אמריקנים רשמיים ניסו לרוקן את ההצעה מתוכן, תוך דרישה להסיר ביטויים שקראו לממשלות "להגן, לקדם ולתמוך בהנקה", ובקטע אחר בהחלטה, שקרא להגביל את קידומם של מוצרי תזונה המזיקים לבריאות הילדים.

 עצרת ארגון הבריאות העולמי
 

עצרת ארגון הבריאות העולמי( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

נקבע מותה של האישה הבריטית שנחשפה לגז העצבים הרוסי

מ"אפולו 13" ועד הכורים הצ'יליאנים: מבצעי החילוץ הגדולים

"עושים צחוק": חוק הפונדקאות שיגיע היום לכנסת לא יחול על גייז

דיפלומטים וגורמי ממשל שנכחו בדיון אמרו ל"ניו יורק טיימס" שכשהניסיון נכשל, עברו הנציגים האמריקנים לאיומים. אקוודור, שאמורה הייתה להעלות את ההצעה בעצמה, הייתה הראשונה שהותקפה.

האמריקנים אמרו בבוטות: אם אקוודור תסרב לזנוח את ההצעה, וושינגטון תעניש אותה באמצעות מגבלות סחר ותסרב להעביר לה סיוע צבאי חיוני. ממשלת אקוודור נכנעה במהירות.

תומכי ההצעה ניסו למצוא נותנת חסות אחרת להחלטה, אך לפחות תריסר מדינות, רובן מדינות עניות מדרום אמריקה ואפריקה, נסוגו, מחשש לתגובת נגד אמריקנית. כך אמרו גורמים רשמיים מאורוגואי, מקסיקו וארה"ב.

 דונלד טראמפ
 

"המדיניות השתנתה מאז חילופי הממשל בארה"ב". דונלד טראמפ(רויטרס )

 

"אנו המומים, מזועזעים ועצובים" אמרה פאטי ראנדל, העומדת בראש ארגון התומך בהנקה, שהשתתפה בדיונים בעצרת מאז סוף שנות ה-80. "מה שקרה משול לסחיטה באיומים, כשארה"ב מחזיקה את העולם כולו כבן ערובה ומנסה לבטל 40 שנה של קונצנזוס על הדרך הטובה ביותר להגן על בריאותם של תינוקות ופעוטות".

בסופו של דבר, ארה"ב לא נחלה הצלחה רבה, שכן רוסיה החליטה להעלות את ההחלטה בעצמה. האמריקנים לא איימו על הרוסים.

במהלך הדיונים, נציגים האמריקנים אחדים הציעו, בניסיון לטרפד את ההחלטה, שארה"ב תקצץ מכספי הסיוע שלה לארגון הבריאות העולמי. כך סיפרו ל"ניו יורק טיימס" חלק מהמשתתפים בדיונים. וושינגטון היא התורמת המשמעותית ביותר לארגון, שכן היא מספקת לו 15 אחוזים מתקציבו, שהם 845 מיליון דולר, מדי שנה.

מחלקת הבריאות ושירותי האנוש האמריקנית, הסוכנות המובילה בניסיונות לשינוי ההחלטה, הסבירה את ההתנגדות לנוסח ההחלטה, אך הכחישה כי הייתה מעורבת באיומים כלפי אקוודור. "ההחלטה כפי שנוסחה בתחילה הערימה קשיים לא נחוצים על אימהות המעוניינות לספק מזון לילדיהן", מסר דובר הסוכנות. "יש נשים שלא יכולות להניק מסיבות שונות. לנשים הללו צריכה להיות זכות הבחירה והגישה לאפשרויות נוספות. זכותן לא לסבול מסטיגמה אם הן עושות כן.

שתדלנים מתעשיית מזון התינוקות השתתפו בפגישות בז'נבה, אולם תומכי ההחלטה אמרו שלא ראו קשר ישיר שלהם במעשי האמריקנים.

היקף תעשיית מזון התינוקות הוא 70 מיליארד דולר, והיא נשלטת על ידי מספר מצומצם של חברות אמריקניות ואירופאיות. בשנים האחרונות רווחי החברה הצטמצמו במדינות העשירות יותר, שכן יותר נשים מעדיפות להניק את ילדיהן. עם זאת, לפי "אירומוניטור", היקף המכירות בתעשייה צפוי לעלות בארבעה אחוזים בשנת 2018, כשרוב העלייה צפויה להתרחש במדינות המתפתחות.

גודל ההתנגדות של ממשל טראמפ להחלטה הפתיעה רבים. גורמים בשירות הבריאות הציבורי ודיפלומטים זרים, תיארו את המדיניות כניגוד למדיניות ממשל אובמה, שבאופן כללי תמך במדיניות עידוד ההנקה של ארגון הבריאות העולמי.