הגרעין הסעודי: הקווים האדומים שהציגה ישראל לארצות הברית

שר האנרגיה שטייניץ נפגש לפני שבועיים עם מקבילו האמריקני, במסגרת הניסיון בי-ם להגיע להבנות עם וושינגטון. בין היתר, ביקש נתניהו שקיפות מלאה ומניעת העשרת אורניום

הגרעין הסעודי: ישראל הציגה לאחרונה לממשל טראמפ את "הקווים האדומים" שלה לגבי עסקת הענק המתגבשת, למכירת כורים גרעיניים מארה"ב לסעודיה. פקיד ישראלי בכיר ציין כי בירושלים הבינו כי לא יוכלו לסכל את העסקה, שצפויה להכניס מיליארדי דולרים לארה"ב, ולכן החליטו לנסות ולהגיע להבנות עם האמריקנים לגבי אופי העסקה.

הגורם ציין כי שר האנרגיה, יובל שטייניץ, שאחראי גם על הוועדה לאנרגיה אטומית, נפגש לפני כשבועיים בוושינגטון עם שר האנרגיה האמריקני, ריק פרי, שמנהל את המו"מ עם הסעודים, והציג לו את הקווים האדומים של ישראל. בין היתר, ביקשה ישראל למנוע העשרת אורניום בסעודיה, להכיר את כל פרטי העסקה מראש ולקיים עמה התייעצות מוקדמת לגבי המיקום המתוכנן של הכורים הגרעיניים בסעודיה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
מת מפצעיו רוכב האופניים שנפגע מקרש באתר בנייה בחולון

"עד שהדר ואורון ישובו": לוחמי צוק איתן החזירו האותות לנתניהו

בת האישה מתל מונד שנעדרת בשבועיים האחרונים: "אנחנו בסרט רע"

יובל שטייניץ בראיון למטה המרכזי
 

השר יובל שטייניץ (חדשות עשר)

 

נוסף על כך, ביקשה ישראל תיאום ושקיפות מלאה לגבי המו"מ עם הסעודים, וכן שארה"ב היא שתספק את כל הדלק לכורים הגרעיניים בסעודיה. כמו כן, ביקשה ישראל כי האמריקנים יוציאו את כל הדלק הגרעיני שנעשה בו שימוש משטח סעודיה - כדי שלא יעובד מחדש.

פרי הבטיח לשטייניץ שארה"ב תיקח בחשבון את עמדת ישראל בנושא ותעדכן על התקדמות המו"מ עם הסעודים, כך לדברי הגורם הבכיר. השיחות בנושא צפויות להימשך בביקורו של פרי בישראל בחודש אוקטובר.

כזכור, לפני כארבעה חודשים נחשף בחדשות עשר כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע בפני הנשיא טראמפ התנגדות לעסקת מכירת כורים גרעיניים מארה"ב לסעודיה.

במהלך פגישתם בבית הלבן, שאירעה בתחילת חודש מארס, הביע נתניהו דאגה רבה מהמגעים שמנהל הממשל האמריקני עם סעודיה על עסקת הגרעין. נתניהו ביקש מטראמפ שלא לקדם את העסקה, אך טראמפ השיב כי אם במידה וארה"ב לא תבצע העסקה - מדינות אחרות, לדוגמה רוסיה או צרפת, יעשו זאת.