בלוני חמצן בזירת חילוץ הילדים מהמערה בתאילנד, רויטרס

"חילוץ כל ילד מהמערה ייקח שעות, יש חלקים שחסומים לחלוטין"

לאחר 15 ימים החלו פעולות החילוץ במערה בתאילנד, ובמסגרתן כל ילד ילווה בשני צוללנים ויחבוש מסכת חמצן. "יש מרוץ נגד הזמן", אמר המחלץ חיליק מגנוס

חיליק מגנוס, בעל חברה לאיתור וחילוץ, סיפר הבוקר (ראשון) בתוכנית "בוקר אור" על תחילת מאמצי חילוץ 12 הילדים ומאמנם במערה בצפון תאילנד: "יש מרוץ נגד הזמן מהיום הראשון. הכוחות שואבים מים והשמים מאיימים לעלות את המפלס מחדש". מגנוס סיפר על ההתפתחות האחרונה שהובילה לתחילת מבצע החילוץ: "הם הצליחו להוריד את המפלס, דבר שמאפשר תנועה רגלית בתוך המים כשראשם בחוץ", עם זאת, הוסיף כי "יש חלקים שעדיין חסומים באופן מלא".

מגנוס הסביר כיצד צפויה להתנהל מלאכת החילוץ: "כל שני צוללנים יהיו אחראים על חילוץ של ילד אחד. הילדים יצטרכו ללכת עם וסת בפה שיאפשר להם לנשום ולשרוד את הדרך". עוד הוסיף כי "התנועה הלוך ושוב צפויה לקחת כעשר שעות גם לצוללנים מיומנים", וכי "נדרשת מהצוללנים מומחיות חדשה. הם לא רגילים לצלול במים עכורים עם ראות לקויה. מצב שבו לא ניתן לדעת אם אתה עולה או יורד, מתקדם או חוזר אחורה".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

דיווח: ארה"ב תתנה שיקום הרצועה בקיום מו"מ בין הרשות לישראל

כביש 6: הולך רגל בן 37 נהרג מפגיעת משאית

לאחר 15 ימים במערה: החל חילוץ הילדים הלכודים בתאילנד

כמו באירועים רבים הקשורים לחילוץ לכודים, גם במקרה זה הציעה מדינת ישראל את עזרתה. מגנוס סיפר כי "לישראל יש ניסיון ארוך בטיפול במקרים מסוג זה, ובנוסף לתושייה ולטכנולוגיה המתקדמת לישראל יש מה להציע גם במקרה הזה. לכן הגיע השגריר הישראלי למקום".

בנימה אישית אמר מגנוס כי שקל פעמים רבות להגיע למקום כדי לסייע, אך אמר כי "יש רגעים בחיים שצריך לדעת לא להידחף ולתת לכוחות לעבוד". על ההחלטה להוציא את התקשורת מהמקום אמר כי "למצלמות השפעה גדולה על קבל החלטות ועדיף לא לנהל פעולות מבצעיות באור הזרקורים התקשורתי".

 בלוני חמצן בזירת חילוץ הילדים מהמערה בתאילנד
 

בלוני חמצן בזירת חילוץ הילדים מהמערה בתאילנד (רויטרס)

 

מוקדם יותר החלו פעולות החילוץ בתאילנד, והממשלה פרסמה הסבר על תהליך הוצאת הילדים הנמצאים במערה זה 15 ימים: כל ילד ילווה בשני צוללנים ויחבוש מסכה המחוברת לבלון חמצן. "אנו נמצאים במוכנות שיא", אמר הבוקר מפקד משימת החילוץ. לדבריו, צוות הצוללנים התאמן מספר ימים לקראת פעולת החילוץ שהחלה ב-06:00 בבוקר (שעון ישראל).

מפקד המשימה ציין כי המבצע "צפוי להימשך שלושה עד ארבעה ימים, בהתאם לתנאי מזג האוויר", וכי "הלכודים מוכנים מאוד לחילוץ". צוות החילוץ יכלול 13 צוללנים זרים, חמישה צוללנים תאילנדים וחמישה חיילים מיחידת "אריות הים" של צבא תאילנד. מוקדם יותר, השוטרים קראו "לכל הגורמים שלא מעורבים בחילוץ, בהם גם כלי התקשורת, לעזוב את האזור מיד - על מנת לפנות מקום לציוד פינוי והצלה".

 זירת חילוץ הילדים מהמערה בתאילנד
 

זירת חילוץ הילדים מהמערה בתאילנד (רויטרס)

 

בפייסבוק של יחידת "אריות הים", שמשתתפת בחילוץ הלכודים במערה, נכתב "אנו, הצוות התאילנדי בשיתוף הצוותים הבין-לאומיים, נחזיר את 'חזירי הבר' (שמה של קבוצת הכדורגל ש-12 שחקניה ומאמנה לכודים במערה) הביתה".

הפוסט של יחידת "אריות הים" התאילנדית:

אתמול פורסמו מכתבים שהעבירו הלכודים לבני משפחותיהם באמצעות צוות החילוץ, בהם הביעו געגוע משפחותיהם ומסרו ששלומם טוב. "המורה, אל תיתן לנו הרבה שיעורי בית", כתב אחד הילדים. " אני בסדר, קר מעט אבל אל תדאגו. אל תשכחו את יום ההולדת שלי", כתב דום בן ה-13. "אני מתגעגע לכולכם, אריות הים מתייחסים אלינו יפה", הבטיח מיקס בן ה-13. "קחו אותי לאכול עוף מטוגן כשאשוב", ביקש טיטאן בן ה-11.

המאמן, שהוביל את הילדים לאזור, הבטיח שכולם במצב טוב ושצוות החילוץ דואג להם, והתנצל בפני ההורים. "אני מבטיח שאדאג לילדים, תודה על התמיכה", אמר אק בן ה-25. "אני מתנצל בפני כל ההורים. לדודתי וסבתי, אני בסדר, אל תדאגו, שמרו על עצמכם. אמרו לסבתא להכין את האוכל שאני אוהב, ואני אוכל אותו כשאשוב".

הילדים שלחו את המכתבים לאחר שקיבלו מכתבים ממשפחותיהם. כאמור, מדובר בקשר הראשון עם העולם החיצון שיצרו הלכודים, שכן בתחילת השבוע הניסיון להתקין קו טלפון במערה נכשל.

 שגריר ישראל בתאילנד, מאיר שלמה, הגיע למערה שבה לכודים 13 אנשים
 

שגריר ישראל בתאילנד, מאיר שלמה, הגיע למערה שבה לכודים 13 אנשים (משרד החוץ הישראלי)

 

בתוך כך, שגריר ישראל בתאילנד, מאיר שלמה, הגיע אתמול למקום והציע סיוע ממדינת ישראל: "ראש ממשלת ישראל ביקש ממני להגיע ולראות כיצד נוכל לסייע לידידתנו תאילנד". בהמשך, אמר השגריר לחדשות עשר: "אנשי חיל הים שלנו בחנו את הנושא ובאמת נרתמו למאמץ ומצאו פיתרון אפשרי, אני שם את הדגש על אפשרי. שטחנו את הפיתרון בפני התאים והם יצטרכו להחליט האם הוא באמת מתאים לטופוגרפיה של המקום שהם מכירים יותר טוב מאיתנו".

לפי הרשויות ישנו חלון זמן של 4-3 ימים במהלכו ניתן לחלץ את הילדים בתנאים אופטימליים. אחר כך הגשמים יתחזקו ויהיה קשה יותר. צוותי החילוץ מתמקדים כעת בהכנסת כמה שיותר חמצן למערה ובמקביל בהמשך הכנתם של הנערים למסע בחזרה. כמובן שהכול יכול להשתנות ברגע אם יזהו התחזקות משמעותית של הגשמים או צניחה בחמצן.