עמותה ישראלית קיבלה מיליונים כדי לא לדווח על מיידוף?

במשך שנים העבירה עמותת הורוויץ מיליוני שקלים לאקדמיה הישראלית. אלא שחקירה אמריקנית גילתה שמקור הכספים, ככל הנראה, בממון שנגנב מלקוחותיו של ברני מיידוף - ובתמורה העלימו עין מהתרמית שניהל. עוד התגלה כי היועץ המשפטי של העמותה, יאיר גרין, שלשל לכיסו מיליונים מהכספים האלה. עכשיו העמותה נתבעת בארה"ב ובאין לה כל ממון, יתכן שהגבייה תהיה מהאוניברסיטאות הישראליות. גרין בתגובה: "פעלתי בתום לב וביושר"

  • פורסם ב:
  • 18/12/2012 23:04
  • |
  • עודכן ב:
  • 19/12/2012 00:08
  • |
  • כתבים:
  • איתי רום

מרכזי מחקר שונים בארץ, חוד החנית של המדע הישראלי, זוכים לתמיכה משמעותית לא מהמדינה, אלא מקור אחר לחלוטין. בשנות ה-2000 התבלטה עמותה ירושלמית בשם ישעיה הורוויץ שאולי אינה מוכרת בציבור, אולם באקדמיה הישראלית התפרסמה ככיס עמוק, ארגון שיושב על הר בלתי נדלה של מזומנים ומוכן לתרום ביד רחבה.


הכל נראה ורוד, עד שבחורף 2008 הברז נסגר ברגע. כל הכספים נעלמו כשנחשפה התרמית שניהל ברני מיידוף. האם יתכן שדווקא כאן, בירושלים, היו מי שידעו על ההונאה של מיידוף שנים לפני שנחשפה, שיתפו עמה פעולה והפיקו ממנה רווחים?

 

הניסיון להתחקות אחר העמותה מוביל לבניין בשכונת רחביה בירושלים, שם גרה איילה נהיר, גזברית העמותה. בחדר השינה היא מנהלת את העמותה. משרדו של היועץ המשפטי של העמותה, יאיר גרין, שוכן חמש דקות מהבית. במקביל לניהול משרדו, גרין אוחד בשלל תפקידים בכירים באקדמיה הישראלית ואף בעל קשר קרוב לבכירים במערכת הפוליטית, כמו נשיא המדינה שמעון פרס.


גרין הוביל את העמותה והשקעותיה. ביולי 2011 פונה רשם העמותות לגרין ומנסה להבין מהיכן הגיע הכסף הרב, אולם הוא מסרב להשיב בטענה שהתורם דרש לשמור על אנונימיות. התורם שהקים את העמותה הוא צרפתי יהודי בשם אלברט איגואין שנחשב לגאון כלכלי וקשר עצמו למיידוף כבר בשנות ה-70. בוועדת הביקורת של העמותה מספרים כי לא ידעו מאין מגיע הכסף הרב שהושקע באמצעותה באקדמיה הישראלית.


מקור הכסף הוא חשבונות בבית ההשקעות של מיידוף. הם נרשמו על שמה של חברה אותה רשם איגואין בפנמה - מגניפיי. מחברה עבר הכסף למיידוף וממנו לעמותה. בפברואר שעבר הטיל מיידוף פצצה כשטען שהיו חברות וארגונים ש"היו חייבים לדעת" על התרמית שניהל, אך סירב לנקוב בשמות הגופים שלטענתו ידעו, אך העלימו עין. את המידע המפורט, הוא אמר, העביר לעורך הדין שמונה כנאמן לחקירת התנהלות בית ההשקעות של מיידוף.

בשלב מסוים מגיע הנאמן לחשבונותיה של מגניפיי. כשאנשיו צוללים אל הפרטים, הם מגלים: בחשבונות בוצעה הפקדה אחת בלבד - שלושה מיליון שקלים בתחילת שנות ה-80. מיידוף מעולם לא השקיעם בבורסה, אך הסכומים תפחו בהתמדה, לעתים אף ב-175% בשנה. ב-2008 הם הגיעו לכדי קרוב ל-800 מיליון דולר. המסקנה: כמעט כל הכסף הוא, לכאורה, כסף גנוב.


הנאמן ואנשיו פצחו בחקירה חובקת עולם על מנת לגלות האם בעמותה ידעו על מקור הכספים. החקירה מתמקדת במשולש הקשרים: מיידוף-איגואין-עו"ד גרין. גרין, אומרים, היה מקורב ביותר לאיגואין. ב-95' כשהלך איגואין לעולמו, גרין מתחיל לנהל את חשבונות מגניפיי, ובמסגרת זו מבקר לעתים את מיידוף. בין לבין הם גם מתכתבים. בנוסף, בניגוד לדוחות אחרים, הדוחות התקופתיים ששולח מיידוף לגרין אין אזכור להשקעות וישנו רק דיווח על השורה התחתונה. העמותה גם החזיקה במניות מגנפיי כנאמנה של בתו של איגואין, שמעולם לא ידעה על קיום העמותה.

 

כשהגיעה החקירה לישראל עולה כי עד מותו של איגואן, נתרמו למוסדות בישראל כ-9 מיליון דולר בלבד, ולאחריה העמותה תורמת 116 מיליון דולר. בנוסף, עד מינוי גרין לוועד המנהל באוניברסיטת בן גוריון, נתרמו למוסד רק כחצי מיליון ב-13 שנה, לעומת 18 מיליון בשש שנים שלאחר מכן.


החקירה התגלתה שכספים הגיעו גם לחשבונות של גרין ומקורתיו, בין היתר 3.15 מיליון דולר הועברו לחשבונו של גרין ב-2002. ב-2005 קיבלו שלושת ילדיו 100 אלף דולר כל אחד מחשבון אחר של מגניפיי. בשנה שעברה הוגשה תביעה נגד העמותה וגרין.


בינתיים, הנאמן ואנשיו כבר פונים למוסדות האקדמיה הישראליים בניסיון לראות האם נותר משהו מהכסף ויתכן כי אם תהיה פסיקה נגד גרין והעמותה, יוכל הנאמן לגייס את כספי הפיצויים לקורבנותיו של מיידוף מהאוניברסיטאות הישראליות.

  • מהעמותה נמסר בתגובה: "איגואין הפקיד מאות מיליונים מכספו בחשבונות, לא ידענו דבר על התרמית".
  • עורך דין יאיר גרין מסר: "בכל ההיבטים של עבודתי כיועץ המשפטי של העמותה פעלתי בתום לב, ביושר, במסירות, בנאמנות וכמיטב יכולתי המקצועית. אינני מוכן להתראיין ולחשוף את לקוחותיי בכלל ועוד בטרם התבררה תביעת הסרק שהגיש הנאמן נגד העמותה, בפרט"