שביתות, הפסדים והדרת נשים: מה עובר על אל-על?

מלחמה מול הטייסים, ביטולי טיסות ונוסעים מאוכזבים הם רק חלק מהדברים שאיתם חברת התעופה מתמודדת. "על העובדים להבין שהם צריכים להירתם למען החברה"

תכירו את רנה רבינוביץ', ניצולת שואה בת 84 והפחד הכי גדול של נוסע חרדי שסירב לשבת לידה בטיסה של אל-על. שלוש שנים אחרי הטיסה ההיא מניו יורק, רבינוביץ' עדיין לא מבינה למה הגבר החרדי שישב לידה צריך היה להיות קדוש יותר מהאפיפיור שאותו פגשה. הוא אפילו לחץ את ידה. 


דבר אחד החברה שהייתה אחראית על הטיסה הזאת לא הבינה. רבינוביץ' היא לא מישהי שתעבור בשתיקה על אירוע כזה. היא הגישה תביעה נגד אל-על בגין סקסיזם. "אף אחד מהחברה לא צלצל להגיד שהוא מתנצל", אמרה רבינוביץ'. אפשר היה לצפות שאל-על תלמד משהו מהתביעה הזו, שבה הפסידה ותוצאותיה הופיעו על השער של "הניו יורק טיימס" אבל לאחרונה הודיע מנכ"ל "נייס" כי חברתו תפסיק לטוס עם אל-על בעקבות הפרסומים כי דיילי החברה ביקשו מנשים לזוז ממקומן משום שנוסעים חרדים סירבו לשבת לידן.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

ארבעה מעוכבים בהפגנת הורי הילדים האלרגיים מול ביתו של בנט

ניצחון אסד: הצבא שולט במעברי הגבול, העקורים חוזרים לבתיהם

אילת: נקבע מותו של גבר בן 60 שטבע בריף הדולפינים


האסון היח"צני הזה לא יכול היה ליפול על אל-על בתקופה גרועה יותר. המלחמה על הטייסים שוב מרימה את ראשה, טיסות מתבטלות, נוסעים מאוכזבים וגם הדוחות הכספיים מטרידים. במקביל, החברה הידרדרה למקום האחרון במדד דירוג חברות התעופה העולמיות כשרק 45 אחוזים מטיסותיה נחתו בזמן. "לפני עשור, אחד מכל שני נוסעים בנתב"ג היה נוסע אל-על, היום זה בערך אחד מכל ארבעה", אומר יואב לוי-סמולביץ', לשעבר סמנכ"ל מסחר וקשרי לקוחות באל-על.

"אל-על נכנסת לתהליך התייעלות שבמסגרתו יחול קיצוץ עמוק בכל סעיפי ההוצאה, כולל פיטורי עובדים", אומר יו"ר מועצת המנהלים של חברת התעופה הישראלית, אלי דפס, "על העובדים להבין שהם צריכים להירתם למען החברה. המציאות בענף התעופה השתנתה בעולם".

אלי דפס
 

"יהיה תהליך התייעלות". אלי דפס (חדשות עשר)

 


נכון שלא הכל תלוי בחברה עצמה, אבל בשביל לקבל דוגמה נוספת למצב של החברה צריך לעצור אצל אלה שמתחזקים אותה. השבוע זכתה קבוצת הכדורגל של אל-על באליפות אירופה לחברות תעופה. נכון, זה לא המונדיאל, אבל עדיין הישג יפה. בניגוד לשנים קודמות החברה סירבה לשלם מיסי נמל בסך כמה עשרות דולרים עבור כל אחד משחקני הנבחרת. השחקנים, שגם ככה מוציאים מכיסם כמה מאות יורו בגלל התחרות, החליטו במחאה לטוס בחברה אחרת. לא סיפור גדול, אבל דוגמה קטנה ליחסים הרעילים בין העובדים להנהלה. 


אז על איזה מסלול אל-על מתגלגלת? קשה לדעת, מה שברור הוא שהחודשים הקרובים קריטיים לעתיד החברה. בין תקנות תעופה חדשות שאמורות לשנות את מודל ההעסקה של הטייסים, לתרבות ארגונית רעילה שמתפשטת והמינוף האדיר על רכישת המטוסים החדשים, הרבה כדורים עולים באוויר. מספיק שאחד יתרסק וימשוך הכל למטה. 


מוועד הדיילים נמסר בתגובה: "שוב אנחנו רואים שהדיילים ושאר עובדי החברה הם אלה שנדרשים לשאת בעלות הקיצוצים, זאת בשעה שמנהלי החברה מושכים משכורות של מאות אלפי שקלים בחודש ואלפי עובדים מרוויחים שכר בסיס הנמוך משכר המינימום במשק ומחצית מהנהוג בתעשיית התעופה. תהליך ההתייעלות צריך להתחיל בהנהלת אל-על".