אינתיפאדה שלישית? לא אם שואלים את תושבי חברון

לאחר התקרית הקשה בשבוע שעבר, והעלייה התלולה במספר מקרי האלימות ביהודה ושומרון, יצאנו לבדוק האם הרחוב הפלסטיני מתכונן לסבב נוסף של מאבק אלים עם ישראל. "העם הפלסטיני ממש לא רוצה אינתיפאדה", טען תושב חברון

(2:28 דקות)

בשבועות האחרונים נרשמה עלייה של מאות אחוזים באירועים האלימים ביהודה ושומרון. בשבוע שעבר נקלע כוח צה"ל בחברון למצוקה לאחר שהתעמת עם שוטרים פלסטיניים, אולם ברחוב אף אחד לא מדבר על אינתיפאדה שלישית. "העם הפלסטיני ממש לא רוצה אינתיפאדה", טוען אחד התושבים.

 

למרות שהתשתית של חמאס בגדה פעילה וחזקה ביותר בעיר חברון, תושבי העיר אינם צופים ואינם מעוניינים בכל הדרדרות. "אם עכשיו ייכנס פה חייל בטח יזרקו עליו אבנים, אבל לא תהיה אינתיפאדה שלישית", מבטיח תושב נוסף.

 

הכלכלה הפלסטינית אמנם מקרטעת, אך הסוחרים בקניון של חברון, תומכי חמאס, בהחלט חוששים מהדרדרות במצב ומהסלמה. "מבחינה פטריוטית אני תומך באינתיפאדה שלישית, אבל מבחינה כלכלית לא", מספר אחד מבעלי החנויות.

"רואים בבנימין נתניהו אדם שאין לו מילה"

"ייחסו לעניין יותר מדי חשיבות", מתייחס אבו נור, בעל אטליז אליו נכנס כוח צה"ל באירוע הקשה בשבוע שעבר. "למה? חיילי צה"ל עוברים כל יום ברחוב הזה בשקט ולאנשים אין שום בעיה עם זה. איפה יש בעיות? איפה מתנכלים להם? בתקשורת הישראלית אומרים שיש אינתיפאדה שלישית, אבל אנחנו הפלסטינים מסתכלים ברחובות ולא רואים שהדבר הזה קיים".

 

"לממשלות ישראל יש כל שנתיים מלחמה", מנתח מנהל הקניון של חברון. "בואו תפתרו את הסוגיה המדינית. יש שותפים פלסטיניים לתהליך המדיני. רואים בבנימין נתניהו אדם שאין לו מילה". למרות התקרית האלימה בחברון השוטרים הפלסטיניים אומרים כי לא קיבלו כל הוראות חדשות, אלא קיבלו הוראות למנוע כל תקרית אלימה בין חיילי צה"ל לבין האזרחים.