פומפאו: "הייתה התקדמות"; צפ'-קוריאה: "אלה היו שיחות מצערות"

מסרים סותרים בנוגע לשיחות רמות הדרג. שר החוץ האמריקני שידר אופטימיות אך במדינה המבודדת טענו כי הן "פוגעות בנחישות הקוריאנית להתפרק מנשק גרעיני"

שיחות מוצלחות או משבר? מסרים סותרים מוושינגטון ופיונגיאנג בנוגע לשיחות רמות הדרג שנערכו אתמול (שישי) במדינה המבודדת. טרם עזיבתו את פיונגיאנג, אמר שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, כי שיחותיו עם הבכיר הצפון-קוריאני קים יונג צ'ול היו "פרודקטיביות" ונערכו באווירה טובה ועם "אמון". עוד אמר פומפאו כי נעשתה "התקדמות רבה" בתחומים שונים. בתוך כך, משרד החוץ האמריקני אמר כי וושינגטון ופיונגיאנג הקימו קבוצות עבודה משותפות שיעסקו בסוגיות המהותיות, בהן תיקוף המאמצים להשגת פירוז גרעיני בחצי האי הקוריאני.

מנגד, ממשרד החוץ הצפון-קוריאני נמסר כי השיחות עם פומפאו היו "מצערות" וכי השיחות פוגעות בנחישות הקוריאנית להתפרק מנשק גרעיני. במשרד החוץ של המדינה המבודדת האשימו את ארה"ב בהצבת דרישות חד-צדדיות וטענו כי הדרישה לפירוק גרעיני היא "גנגסטרית". במהלך הדיונים, עזב פומפאו את החדר על מנת לשוחח בטלפון עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ולעדכנו בתוכן השיחות.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

דיווח: "בלאק קיוב" ריגלה אחר ארגוני שמאל בהונגריה

שוב: רעידת אדמה בעוצמה 3.4 הורגשה בצפון הארץ

הושב במסגרת המאמץ להחזרת הגופה: מידע חדש על שעונו של אלי כהן

פומפאו הגיע אתמול לפיונגיאנג לשיחות עם פקידים בנוגע לפירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני. פקידים אמריקנים מסרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי נוסף לדיונים בנוגע למתקני הגרעין של קוריאה הצפונית, מטרת ביקורו של פומפאו היא לדאוג להשבת גופותיהם של 200 חיילים אמריקנים שנעדרים מאז המלחמה בקוריאה. השיחות בין פומפאו ומקבילו קים יונג צ'ול היו השיחות הישירות הראשונות בדרג גבוה מאז הפסגה שנערכה בסינגפור ב-12 ביוני. במקביל, אתמול דווח כי לפי גורמים בקוריאה הדרומית, משטרו של קים מפתח צוללת שתהיה מסוגלת לשגר טילים בליסטיים גרעיניים. כמו כן, אתמול אמר טראמפ כי הוא "מאמין שקים ג'ונג און רואה עתיד אחר לארצו", במהלך תדרוך לעיתונאים על מדרגות המטוס הנשיאותי, בטרם המריא למונטנה. "אני גם כן מאמין שלקוריאה הצפונית צפוי עתיד אחר. אני מקווה שזה נכון", הוסיף.

 דונלד טראמפ וקים ז'ונג און לוחצים ידיים
 

דונלד טראמפ וקים ג'ונג און לוחצים ידיים (רויטרס )

 

בד בבד, דוברת מחלקת המדינה הת'ר נאוארט אמרה היום כי בניגוד לשמועות, פומפאו לא העניק לקים תקליטור של אלטון ג'ון שעליו השיר "איש הטיל". לדברי נאוארט, הדבר היחיד שפומפאו השאיר בפיונגיאנג הוא מכתב מהנשיא טראמפ. בתקשורת הדרום-קוריאנית דווח כי טראמפ חתם על תקליטור עם השיר לאחר שמנהיג המדינה המבודדת התעניין בו במהלך הפסגה ביניהם בחודש שעבר. כזכור, טראמפ כינה בשנה שעברה את קים "איש הטיל" לאור הניסויים הבליסטיים של קוריאה הצפונית. נאוארט הוסיפה כי פומפאו לא פגש את קים במהלך הביקור.

מוקדם יותר השבוע דווח באתר "אקסיוס" כי בכירים בממשל האמריקני אופטימיים לגבי המגעים עם מנהיג קוריאה הצפונית קים, וטוענים כי תיתכן פגישה נוספת בינו לבין הנשיא טראמפ בניו יורק, כשמנהיגי העולם יגיעו בספטמבר לעצרת הכללית של האו"ם. הבכירים בבית הלבן מסרו לאתר כי על קים להראות התקדמות בכדי שהפגישה תתקיים. לטענתם, ייתכן כי התמריץ להתקדמות מצד המדינה המבודדת יהיה פסגה נוספת עם קים.

יממה קודם לכן אמר היועץ לביטחון לאומי של הבית הלבן, ג'ון בולטון, כי הוא מאמין שמרביתה של תכנית הגרעין של קוריאה הצפונית יכולה להיות מפורקת תוך שנה. עם זאת, נדמה שהקוריאנים דווקא מרחיבים את יכולותיהם הצבאיות.

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי תמונות לוויין חדשות שנותחו על ידי מכון Planet Labs, מוכיחות כי פיונגיאנג משלימה הרחבה גדולה של מפעל לייצור טילים בליסטיים עם דלק מוצק. על פי הדיווח, ההרחבה הושלמה סמוך למועד פגישת הפסגה טראמפ לקים בחודש שעבר.

 תמונת לווין של הכור הגרעיני ביונגביון בה נראים מבנים חדשים
 

תמונת לווין של הכור הגרעיני ביונגביון בה נראים מבנים חדשים ( אתר 38north)

 

בסוף השבוע שעבר דיווחה רשת NBC מפי גורמי מודיעין כי קוריאה הצפונית הגבירה בחודשים האחרונים את העשרת האורניום המשמש לייצור נשק גרעיני. עוד עולה מהדיווח כי קוריאה הצפונית ממשיכה את פעילותה הגרעינית בכמה אתרים במדינה זאת על אף ההבנות שהושגו בפסגה בין הנשיא טראמפ לשליט קים, לפני כשבועיים. לפי הדיווח, בפיונגיאנג אף מסתירים מידע בנוגע לכמות הטילים שברשותה.

לפי גורמי המודיעין, קים אף מסתיר את המתקנים שבהם נערכת הפעילות הגרעינית וזאת על מנת לקבל הטבות נוספות במסגרת המגעים עם ארה"ב. "קוריאה הצפונית מנסה לרמות אותנו. היא ניסתה להסתיר דברים במשך זמן רב ואנו יודעים זאת", אמר אחד הגורמים. עוד דווח כי נוסף לפעילות במתקן הגרעיני ביונגביון, קוריאה הצפונית מתחזקת מתקן נוסף.