מכתבי הלכודים בתאילנד: "מתגעגע, אל תשכחו את יום ההולדת שלי"

שבועיים לאחר שנלכדו במערה, ילדי קבוצת הכדורגל העבירו לראשונה מסרים למשפחותיהם. המאמן: "אני מתנצל בפני ההורים" • שגריר ישראל בתאילנד ביקר במקום: "מציעים סיוע"

  • פורסם ב:
  • 07/07/2018 08:57
  • |
  • עודכן ב:
  • 07/07/2018 16:58
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

בווידאו: כתב CNN מדווח לחדשות עשר מחוץ למערה בצפון תאילנד

שבועיים לאחר שנלכדו בצפון תאילנד 12 הילדים מקבוצת הכדורגל ומאמנם, פורסמו היום (שבת) מכתבים שהעבירו הלכודים לבני משפחותיהם באמצעות צוות החילוץ, בהם הביעו געגוע משפחותיהם ומסרו ששלומם טוב. 

"המורה, אל תיתן לנו הרבה שיעורי בית", כתב אחד הילדים. " אני בסדר, קר מעט אבל אל תדאגו. אל תשכחו את יום ההולדת שלי", כתב דום בן ה-13. "אני מתגעגע לכולכם, אריות הים מתייחסים אלינו יפה", הבטיח מיקס בן ה-13. "קחו אותי לאכול עוף מטוגן כשאשוב", ביקש טיטאן בן ה-11.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תיעוד חדש: מה קרה לאיימן עודה בליל הפינוי של אום אל-חיראן?

בצל הפסקת האש: תיווך רוסי בין ישראל לאסד על אזורי החיץ בגולן

לאחר פרסום התיעוד: האם הכלואה עם ילדיה הסכימה לגירוש לניגריה

המאמן, שהוביל את הילדים לאזור, הבטיח שכולם במצב טוב ושצוות החילוץ דואג להם, והתנצל בפני ההורים. "אני מבטיח שאדאג לילדים, תודה על התמיכה", אמר אק בן ה-25. "אני מתנצל בפני כל ההורים. לדודתי וסבתי, אני בסדר, אל תדאגו, שמרו על עצמכם. אמרו לסבתא להכין את האוכל שאני אוהב, ואני אוכל אותו כשאשוב".

הילדים שלחו את המכתבים לאחר שקיבלו מכתבים ממשפחותיהם. כאמור, מדובר בקשר הראשון עם העולם החיצון שיצרו הלכודים, שכן בתחילת השבוע הניסיון להתקין קו טלפון במערה נכשל.

 שגריר ישראל בתאילנד, מאיר שלמה, הגיע לאזור המערה
 

שגריר ישראל בתאילנד, מאיר שלמה, באזור המערה( משרד החוץ הישראלי)

 

בתוך כך, שגריר ישראל בתאילנד, מאיר שלמה, הגיע למקום והציע סיוע ממדינת ישראל: "ראש ממשלת ישראל ביקש ממני להגיע ולראות כיצד נוכל לסייע לידידתנו תאילנד". בהמשך, אמר השגריר לחדשות עשר: "אנשי חיל הים שלנו בחנו את הנושא ובאמת נרתמו למאמץ ומצאו פיתרון אפשרי, אני שם את הדגש על אפשרי. שטחנו את הפיתרון בפני התאים והם יצטרכו להחליט האם הוא באמת מתאים לטופוגרפיה של המקום שהם מכירים יותר טוב מאיתנו".

לפי הרשויות ישנו חלון זמן של 4-3 ימים במהלכו ניתן לחלץ את הילדים בתנאים אופטימליים. אחר כך הגשמים יתחזקו ויהיה קשה יותר. צוותי החילוץ מתמקדים כעת בהכנסת כמה שיותר חמצן למערה ובמקביל בהמשך הכנתם של הנערים למסע בחזרה. כמובן שהכול יכול להשתנות ברגע אם יזהו התחזקות משמעותית של הגשמים או צניחה בחמצן.

מושל המחוז בצפון תאילנד שמלווה את המאמצים לחילוץ הנערים הלכודים במערה הכחיש אתמול במסיבת עיתונאים שכינס סמוך למערה, את הדיווחים לפיהם ינסו בלילה להתחיל להוציא את 12 הילדים, חברי קבוצת כדורגל, ואת מאמנם, והבהיר: "הם עדיין לא ערוכים לזה".

הוא הוסיף כי לבסוף, על פי התכנון, הילדים יחולצו מאותו המקום שבו נכנסו למנהרה. "אם ירגישו שכמות הגשם מסכנת את הילדים, יתחילו להוציא אותם אבל זה עוד לא המצב", הבהיר. הילדים למדו כישורי צלילה בסיסיים בימים האחרונים, מאז הצליחו צוללנים להגיע אליהם. אולם המושל ציין כי אם גשמי מונסון עזים יכו באזור, לא תהיה ברירה אלא לפעול לחלצם בהקדם האפשרי, חרף הסיכון הרב שבדבר.

 ילדי קבוצת הכדורגל שנלכדו במערה בתאילנד
 

ילדי קבוצת הכדורגל שנלכדו במערה בתאילנד( חדשות עשר)

 

אתמול בלילה מת סמארן קונאן, ששירת בעבר ביחידת אריות הים בתאילנד, בזמן שהעביר בלוני חמצן לפתח יציאה פוטנציאלי. הצוללן הציב בלוני חמצן לאורך המערה, ומת כשנגמר החמצן בבלון החמצן שלו. גופתו נשלחה לנמל התעופה סוברנבהומי בבנגקוק, ומשם הועברה לעיר בה התגורר.

ביום רביעי החלו צוותי החילוץ בתאילנד להעביר שיעורי שחייה וצלילה לילדים הלכודים במערה, כחלק מההכנות לחילוצם. כמו כן, צוללנים שהגיעו לקבוצה העניקו להם טיפול רפואי ראשוני והעבירו להם מזון.

"זרם המים חזק מאוד, והמרווח צר מאוד", הסביר סגן ראש הממשלה פרוויט וונגסואן לכלי התקשורת, בנוגע להכנות לחילוצם, "הוצאת הילדים תדרוש מעורבות של אנשים רבים". לדבריו, "אנחנו מלמדים אותם כעת לשחות ולצלול". הוא עוד הסביר כי אם מפלס המים ירד והזרם ייחלש, ניתן יהיה לחלץ את הילדים במהירות.

 זירת החיפושים אחרי הילדים שנלכדו במערה בתאילנד
 

זירת החיפושים אחרי הילדים שנלכדו במערה בתאילנד(רויטרס )

 

יחידת העילית של חיל הים התאי פרסמה סרטון שבו נראים שני מחלצים לצד הילדים הלכודים, כשאלה מכוסים בשמיכות תרמיות. בסרטון, הלכודים נראים במצב טוב, ואף צוחקים מדי פעם. טרם התברר מתי צולם הסרטון, שבו מציגים הילדים את עצמם ומברכים לשלום.

מוקדם יותר דווח כי הנעדרים שאותרו במערה עשויים להישאר בה עוד זמן רב. הסיבה לכך, כפי שהעריכו צוותי החילוץ, היא שהאזור בו נלכדה הקבוצה, טאם לואנג נאנג נון, מתפרש על פני צלע הר לאורך עשרה ק"מ. צוות החילוץ הבריטי העריך שהילדים נמצאים כשני ק"מ בתוך המערה ובין 800 לאלף מטרים מתחת לקו המים. יש הערכות לפיהן הילדים נמצאים 4 ק"מ בפנים המערה. נוסף על כך שהמערה נמצאת במקום שקשה להגיע אליו, היא מוצפת בחלקה וכעת, בתקופת הגשמים בתאילנד, אפילו אנשי הקומנדו הימי התאילנדי התקשו לנוע באזור.