מאבק נגד הזמן: הלכודים במערה בתאילנד "עוד לא ערוכים" לצלילה

מושל המחוז הכחיש דיווחים לפיהם הנערים יחולצו כבר הלילה, אולם הבהיר: אם יכו באזור גשמים עזים - לא תישאר ברירה • צפו בדיווח לחדשות עשר מפתח המנהרה בצפון המדינה

מושל המחוז בצפון תאילנד שמלווה את המאמצים לחילוץ הנערים הלכודים במערה הבהיר היום (שישי) כי "אין סיכוי" שהם יחולצו הלילה. במסיבת עיתונאים שכינס סמוך למערה, הכחיש המושל נרונגסק אוסטנקורן את הדיווחים לפיהם ינסו עוד הלילה להתחיל להוציא את 12 הילדים, חברי קבוצת כדורגל, ואת מאמנם, והבהיר: "הם עדיין לא ערוכים לזה".

הוא הוסיף כי לבסוף, על פי התכנון, הילדים יחולצו מאותו המקום שבו נכנסו למנהרה. "אם ירגישו שכמות הגשם מסכנת את הילדים, יתחילו להוציא אותם אבל זה עוד לא המצב", הבהיר. הילדים למדו כישורי צלילה בסיסיים בימים האחרונים, מאז הצליחו צוללנים להגיע אליהם. אולם המושל ציין כי אם גשמי מונסון עזים יכו באזור, לא תהיה ברירה אלא לפעול לחלצם בהקדם האפשרי, חרף הסיכון הרב שבדבר.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

"צעדות השיבה": מטען התפוצץ בשטח עזה ליד הגבול; הרוג מאש צה"ל

הנגידה פלוג הודיעה לרה"מ: "לא אתמודד על כהונה נוספת"

טרגדיה בירח דבש: ישראלי נהרג בתאונת אומגה; זוגתו נפצעה קשה

הלילה מת סמארן קונאן, ששירת בעבר ביחידת אריות הים בתאילנד, בזמן שהעביר בלוני חמצן לפתח יציאה פוטנציאלי. הצוללן הציב בלוני חמצן לאורך המערה, ומת כשנגמר החמצן בבלון החמצן שלו. גופתו נשלחה לנמל התעופה סוברנבהומי בבנגקוק, ומשם הועברה לעיר בה התגורר.

ביום רביעי החלו צוותי החילוץ בתאילנד להעביר שיעורי שחייה וצלילה לילדים הלכודים במערה, כחלק מההכנות לחילוצם. זאת, 11 ימים לאחר ש-12 חברי קבוצת הכדורגל ומאמנם, בן 25, נלכדו. כמו כן, צוללנים שהגיעו לקבוצה העניקו להם טיפול רפואי ראשוני והעבירו להם מזון.

"זרם המים חזק מאוד, והמרווח צר מאוד", הסביר סגן ראש הממשלה פרוויט וונגסואן לכלי התקשורת, בנוגע להכנות לחילוצם, "הוצאת הילדים תדרוש מעורבות של אנשים רבים". לדבריו, "אנחנו מלמדים אותם כעת לשחות ולצלול". הוא עוד הסביר כי אם מפלס המים ירד והזרם ייחלש, ניתן יהיה לחלץ את הילדים במהירות.

יחידת העילית של חיל הים התאי פרסמה סרטון שבו נראים שני מחלצים לצד הילדים הלכודים, כשאלה מכוסים בשמיכות תרמיות. בסרטון, הלכודים נראים במצב טוב, ואף צוחקים מדי פעם. טרם התברר מתי צולם הסרטון, שבו מציגים הילדים את עצמם ומברכים לשלום.

מוקדם יותר דווח כי הנעדרים שאותרו במערה עשויים להישאר בה עוד זמן רב. הסיבה לכך, כפי שהעריכו צוותי החילוץ, היא שהאזור בו נלכדה הקבוצה, טאם לואנג נאנג נון, מתפרש על פני צלע הר לאורך עשרה ק"מ. צוות החילוץ הבריטי העריך שהילדים נמצאים כשני ק"מ בתוך המערה ובין 800 לאלף מטרים מתחת לקו המים. יש הערכות לפיהן הילדים נמצאים 4 ק"מ בפנים המערה. נוסף על כך שהמערה נמצאת במקום שקשה להגיע אליו, היא מוצפת בחלקה וכעת, בתקופת הגשמים בתאילנד, אפילו אנשי הקומנדו הימי התאילנדי התקשו לנוע באזור.