רוסיה על הסנקציות: נמצא דרך לסחור עם איראן - חרף גחמת טראמפ

שר החוץ לברוב הבהיר בתום ועידת המדינות החברות בהסכם הגרעין כי הטלת הסנקציות המחודשת אינה חוקית. שר החוץ האיראני: "המדינות שנותרו בהסכם ימשיכו לרכוש נפט איראני"

שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב אמר היום (שישי) כי נציגי המדינות שנותרו בהסכם הגרעין עם איראן לאחר פרישת ארצות הברית הסכימו למצוא דרכים לסחור עם איראן, חרף "הגחמה", להגדרתו, של הממשל האמריקני תחת הנשיא דונלד טראמפ. הוא הוסיף כי הטלת הסנקציות המחודשת מצד ארה"ב אינה חוקית, והבהיר כי מוסקבה סומכת על איראן שלא תפרוש מההסכם בעתיד.

זאת, לאחר פגישה בין שרים מבריטניה, סין, צרפת, גרמניה ורוסיה נועדו היום עם בכירים איראנים בווינה, במאמץ משותף ראשון להגן על הסכם הגרעין מאז פרישת וושינגטון בחודש מאי. הפגישה נועדה להשיג הסכמה על חבילת תמריצים כלכלית, שתפצה את טהראן על הסנקציות האמריקניות שיוטלו עליה מחדש החל מחודש אוגוסט, אולם עד כה לא נרשמה התקדמות קונקרטית במגעים. לאחר פרישת ארה"ב מההסכם, וושינגטון דרשה ממדינות אחרות להפסיק לרכוש נפט מאיראן החל מ-4 בנובמבר, או להתמודד עם "השלכות כלכליות".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הנגידה פלוג הודיעה לרה"מ: "לא אתמודד על כהונה נוספת"

טורקיה: "אם ישראל רוצה יחסים נורמליים - שתפסיק לרצוח אנשים"

ישראל מחתה בפני פולין על קמפיין המודעות בעיתונות הישראלית

 שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב
 

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב (רויטרס)

 

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני הקריאה בתום הפגישה בווינה הצהרה משותפת, לפיה הצדדים מתחייבים לשמור על שיתוף פעולה כלכלי ומסחרי, ולאפשר לאיראן לייצא נפט. "המשתתפות הסכימו להתקדם תחת בחינה מדוקדקת, ולכנס מחדש את שרי המדינות, במטרה לקדם את המאמצים המשותפים", אמרה.

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף הכריז כי המדינות החברות בהסכם התחייבו להמשיך לרכוש נפט איראני, והבהיר: "יש ליישם את כל ההתחייבויות שהושגו היום לפני תאריך היעד באוגוסט". לדבריו, "ההנהגה בטהראן צריכה להחליט אם להישאר בהסכם, ההצעה שהוצגה אינה ספציפית או מלאה".

אתמול אמר שר החוץ הצרפתי ז'אן-איב לה דריאן כי איראן "חייבת להפסיק לאיים בשבירת ההתחייבות שלה להסכם הגרעין". הוא טען כי הצדדים מנסים להשיג חבילת תמריצים כלכלית "לפני הטלת הסנקציות בתחילת אוגוסט. לוח הזמנים נראה קצר למדי, אבל אנחנו מנסים להשיג זאת לפני נובמבר".

 טראמפ ורוחאני
 

טראמפ ורוחאני (רויטרס)

 

אתמול הגיבה ארה"ב לאיומי איראן כי תחסום את מצרי הורמוז ותפגע במשלוחי הנפט מהמדינות השכנות, והזהירה את טהראן כי במידה ותממש את איומיה – ארה"ב לא תהסס לפעול. "חיל הים מוכן להבטיח את חופש השיט והמסחר", אמר דובר פיקוג מרכז הצבא האמריקני, ביל אורבן, "ארה"ב והשותפות שלה יספקו ויקדמו את החופש באזור".

 

בד בבד, מפקד משמרות המהפכה, מוחמד עלי ג'עפרי, אמר כי כוחותיו מוכנים לחסימת המצרים. "אנחנו מקווים שהנשיא יממש את התוכנית לחסום את מצרי הורמוז במידה ויהיה צורך", אמר עלי ג'עפרי, "נגרום לאויב להבין - או שכולם יכולים להשתמש במצרים או שאף אחד לא ישתמש בהם".

כזכור, בכיר איראני באופ"ק, ארגון המדינות המייצאות נפט, אמר שלשום כי הלחץ של הנשיא אמריקני דונלד טראמפ על חברות שלא לקנות נפט איראני, יעלה את מחירי הנפט ויפגע בסופו של דבר בארה"ב. כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית "שאנא".

חוסיין קאזמפור ארדבילי אמר כי לא ראוי להשתמש בנפט ככלי נשק או כאמצעי לרווח פוליטי. "דרישתו של טראמפ לגרום לחברות אירופיות להימנע מרכישת נפט מאיתנו, בזמן שניגריה ולוב נמצאות במשבר, כשייצוא הנפט של ונצואלה קרס כתוצאה מסנקציות אמריקניות ובזמן שהצריכה המקומית בסעודיה עלתה, גורמת לו לפגוע במדינתו", אמר.

ביום שלישי, נשיא איראן, חסן רוחאני, איים לפגוע במשלוחי הנפט מהמדינות השכנות במידה והאמריקנים ימשיכו במדיניותם. בתגובה, קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה האיראניים אמר כי הארגון הצבאי מוכן ליישם מדיניות זו, במידה וארה"ב תמשיך למנוע ממדינות זרות לרכוש נפט איראני. "אני מנשק את ידו של רוחאני על האמירה החכמה", אמר. "אני עומד לשירותך ביישום המדיניות".