בתגובה לירי מרגמה באזור החיץ בגולן - צה"ל תקף מוצב סורי

מדובר צה"ל נמסר: "נמשיך לשמור על מרחב החיץ", בכיר סורי: "צה"ל תקף כפר ולא מוצב, אין נפגעים" • בצל הלחימה באזור - צבא אסד השיג שליטה על מעבר הגבול נסיב עם ירדן

צה״ל תקף היום (שישי) מוצב סורי בפתחת קוניטרה, שממנו בוצע מוקדם יותר ירי מרגמה שנפלה במרחב החיץ, מזרחית לגדר הגבול עם ישראל ובסמוך לה. הירי בוצע במסגרת לחימה פנימית המתבצעת בין משטר אסד לכוחות המורדים, כחלק ממלחמת האזרחים שמתנהלת במדינה בשבע השנים האחרונות.

תקיפת צה"ל מהווה איתות לצבא הסורי כי כל "זליגה" תיענה בתקיפה נוכח ההערכה כי מתקפת אסד לכיבוש מחדש של הגולן הסורי עשויה לגרום לנפילות נוספות בישראל בשבועות הקרובים. מדובר צה"ל נמסר בתגובה לתקיפת המוצב כי "צה"ל אינו מעורב בלחימה הפנימית בסוריה, ולצד זה, ימשיך לעמוד על מימוש הסכמי הפרדת הכוחות משנת 1974, ובתוכם שמירה על מרחב החיץ".

סוכנות הידיעות "רויטרס" מדווחת כי על פי מפקד בכיר בצבא אסד, התקיפה האווירית שביצע צה"ל פגעה דווקא בכפר חאן ארנבה במחוז קוניטרה שבגולן הסורי, ולא בבסיס צבאי. עוד אמר הבכיר הסורי כי לא ידוע על נפגעים.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

ישראל מחתה בפני פולין על קמפיין המודעות בעיתונות הישראלית

טרגדיה בירח דבש: ישראלי נהרג בתאונת אומגה; זוגתו נפצעה קשה

"חשבון פשוט": שליש מאוכלוסיית העולם חי בדמוקרטיה בדעיכה

 תקיפת חיל האוויר בסוריה
 

תקיפת חיל האוויר בסוריה(חדשות עשר)

 

בתוך כך, על פי דיווח שאושר על יד גורמים ביטחוניים בישראל,  צבא סוריה השיג שליטה על מעבר הגבול נסיב עם ירדן. עוד קודם לכן דווח ברשת "אוריינט ניוז" השייכת לאופוזיציה הסורית כי המורדים פתחו במערכה בעיר אל-בעת', אף היא באזור קוניטרה, וכי התקבלה הסכמה על הפסקת אש מיידית במחוז דרעא.

על פי הסכם הפסקת האש בדרום המדינה שהושג בין צבא רוסיה לנציגי המורדים, המורדים ימסרו את נשקם באופן הדרגתי, כוחות סורים ישלטו בכל מעברי הגבול עם ירדן, מורדים ובני משפחותיהם, כמו גם פליטים, יורשו לשוב לבתיהם, ומורדים שלא יקבלו את ההסכם יוכלו לעזוב לצפון המדינה לאזור שליטת המורדים. עם זאת, הסכם זה אינו כולל את רמת הגולן הסורית ואת אזור קונייטרה, שם צפויה מערכה בין הצדדים. אולם מקורות סוריים מסרו כי רוסיה מעדיפה להגיע להסכם הפסקת אש ולמנוע מערכה גם במחוז קונייטרה.

סוריה דחתה את בקשת האו"ם להציב מערכות התרעה בגבול

ביום רביעי דווח כי כוח פקחי האו"ם ברמת הגולן, אונדו"ף, פנה לפני כמה חודשים לישראל ולסוריה וביקש להכניס לשימוש באזור החיץ בגבול מערכות טכנולוגיות חדשות להתרעה מוקדמת - כמו מכ"ם קרקעי שנועד לזהות הסתננות של גורמים לא מורשים וכן מערכות שמזהות ומזהירות מפני מטעני חבלה.

לפי הסכם הפרדת הכוחות משנת 1974 במסגרתו הוקם כוח פקחים האו"ם ברמת הגולן חייב האו"ם לקבל את אישור ישראל וסוריה לציוד שהוא מכניס לבסיסיו בצד הישראלי והסורי של רמת הגולן ולעמדותיו באזור החיץ בגבול בין המדינות. פקידים בכירים באו"ם וגורמי ביטחון ישראלים אמרו שישראל נתנה את הסכמתה לבקשת כוח אונדו"ף, אך סוריה דחתה את הבקשה על הסף.

בישראל מעריכים שהסיבה לעמדה הסורית היא חשש מכך שפקחי האו"ם יוכלו להשתמש במכ"מים כדי לעקוב אחרי פעילות הצבא הסורי כשזה יחזור לשלוט באזור הגבול או לעקוב אחרי פעילות של גורמים אחרים שמזוהים עם משטר אסד באזור הגבול. 

על רקע חזרת הצבא הסורי לגבול כחלק מהמבצע שהוא מנהל נגד המורדים, ישראל דורשת יישום מלא של הסכם הפרדת הכוחות מ-1974 כולל איוש מלא של עמדות פקחי האו"ם. במהלך מלחמת האזרחים פונו רוב הפקחים מאזור הגבול מסיבות ביטחוניות. האו"ם דורש לצייד את אנשיו באמצעי ההגנה החדשים כדי שאלה יחזרו לעמדות באופן מלא. בעוד שישראל סבורה כי חזרת הפקחים משרתת את האינטרס הביטחוני שלה, הסורים אינם ששים לחזק מחדש את כוח פקחי האו"ם.

 פליטים בדרום סוריה
 

פליטים בדרום סוריה (חדשות עשר)

 

בתוך כך, גורם ביטחוני בכיר העביר מסר במהלך השבוע למשטר אסד לפיו ישראל תקפיד על קוצו של יו"ד בהסכם ההפרדה בין ישראל לסוריה מ-1974. ההסכם הוא הבסיס לכל מציאות ביטחונית בעתיד לאחר חזרת אסד לגבול הצפון, וכוח סורי שיפר אותו - יותקף. צה"ל הציב כוחות ייעודיים, בין היתר מחיל האיסוף הקרבי, כדי לעקוב אחרי פעילות צבא אסד לכשיחזור לגבול הצפון. הסכם ההפרדה מתיר לצבא הסורי להחזיק בגבול 75 טנקים, 6,000 חיילים במרחק עשרה ק"מ מהגבול.

הארגון הסורי לזכויות אדם הודיע ביום רביעי כי התחדשו הפצצות מטוסי צבא רוסיה בעיירות טפס וסידא, באזור דרעא שבדרום סוריה, לאחר ארבעה ימים שבה ההפצצות הופסקו. זאת מיד לאחר כישלון המשא ומתן להפסקת אש בין המורדים לרוסיה. ההערכה היא כי יהיו סבבים נוספים של מגעים בין הצדדים. דובר מטעם המורדים טען כי השיחות הופסקו לאחר מתקפה של משטר אסד במקום.

במהלך השבוע ביקרו הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש אגף המבצעים, ראש אגף התכנון, וראש חטיבת המחקר בפיקוד הצפון וקיימו הערכת מצב בנושא הלחימה בסוריה ומוכנות הפיקוד. בדיון נשאו דברים מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, ומפקד עוצבת "הבשן", תת-אלוף עמית פישר. "אנו עוקבים אחר הנעשה בסוריה וערוכים למגוון תרחישים על מנת לשמור על מציאות הביטחונית במרחב הגבול", נמסר מצה"ל. "צה״ל ימשיך לסייע הומניטרית ל'בני המקום' בשטח סוריה, זאת לצד מניעת כניסת פליטים לשטח מדינת ישראל".