שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושלו, רויטרס

טורקיה: "אם ישראל רוצה יחסים נורמליים - שתפסיק לרצוח אנשים"

שר החוץ מבלוט צ'בושלו התייחס למתיחות ביחסים בין המדינות, שהתחדשה לאחר הרג המפגינים בעזה והעיסוק בשואה הארמנית: "נגיב לצעדים שמנסים להרתיע טורקים מביקור בי-ם"

שר החוץ הטורקי, מבוט צ'בושולו, התייחס היום (שישי) בנאומו ליחסים המתוחים של מדינתו עם ישראל, ואמר: "אם ישראל רוצה יחסים נורמליים איתנו – עליה להפסיק להתאכזר ולרצוח אנשים". עוד הוסיף כי "הממשל יגיב לצעדים ישראליים שמטרתם להרתיע את הטורקים מביקור במדינה, ובפרט ירושלים".

היחסים בין שתי המדינות הוחרפו בחודשים האחרונים נוכח צעידות השיבה של הפלסטינים תושבי רצועת עזה, שהגיעו לשיאן בהפגנות שאירעו בגדר הרצועה ביום העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ב-14 במאי. במהלך העימותים באותו יום נהרגו 62 פלסטינים ונפצעו כ-2,700. בעקבות מימדי האירוע תקף נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, את התנהלות ישראל והורה על גירוש השגריר הישראלי באנקרה, איתן נאה.

עוד כתבות בחדשות עשר >>

פוטין, גולף והמלכה: טראמפ יוצא לביקור מתוח במיוחד באירופה

"חשבון פשוט": שליש מאוכלוסיית העולם חי בדמוקרטיה בדעיכה

משבר באל על: "אנחנו נכנסים לתהליך התייעלות - שכולל פיטורים"

 נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, בעצרת באיסטנבול נגד ישראל
 

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, בעצרת באיסטנבול נגד ישראל (רויטרס )

 

יום לאחר ההודעה הטורקית על גירושו של נאה מהמדינה, המשיכו היחסים בין שתי המדינות להתדרדר. השגריר הישראלי הגיע לשדה התעופה באיסטנבול כדי לשוב לישראל, אך הרשויות עיכבו אותו לבידוק ביטחוני מחמיר בנוכחות כלי תקשורת. משרד החוץ הישראלי אמר בתגובה כי מדובר ב"יחס בלתי הולם", וכעבור מספר שעות קרא לסגן השגריר הטורקי, אומוט דניז, לשיחת נזיפה במשרד החוץ. בכניסה למקום ביקשו ממנו להציג תעודה מזהה כדי לנסות ולהשיב על השפלת השגריר הישראלי בטורקיה.

מלבד העיסוק בסוגיה הישראלית פלסטינית, המתיחות בין שתי המדינות מתנהלת גם בהקשר להכרה ברצח העם הארמני, שטרם אושר ע"י ממשלות ישראל. בחודש שעבר החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו להסיר מסדר היום ולדחות למועד לא ידוע את ההצעה להכיר רשמית ברצח העם, לאחר שהייתה אמורה לעלות לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה.

באותו יום נמסר ממשרד החוץ כי המשרד המליץ לרה"מ נתניהו לדחות את הדיון בחוק עד לאחר הבחירות בטורקיה, שנערכו בשבוע שעבר. ע"פ ממשרד החוץ, דיון מוקדם בנושא היה "עלול לסייע לארדואן בבחירות". יממה לפני דחיית הדיון, איים דובר משרד החוץ הטורקי, האמי אקסוי, כי "ישראל תפגע בעצמה אם תכיר בשואה הארמנית".