סרג'יו קובנסקי, South Africa Jewish Report

ירי מול מפעל המזגנים: מה הביא לרצח יהודי בדרום אפריקה?

סרג'יו קובנסקי, נציג תנועת הליכוד העולמי ביוהנסבורג, נורה למוות השבוע במקום עבודתו. היורה נמלט - הרקע לא ברור. "ישראל - הכל בשבילו". הוא נקבר בבאר שבע

הרצח שמזעזע את הקהילה היהודית בדרום אפריקה: ב-2 ביולי, יום שני האחרון, נורה למוות סרג'יו קובנסקי, נציג תנועת הליכוד העולמי בדרום אפריקה מול מפעל המזגנים שבו עבד ביוהנסבורג. גופתו הושלכה בצד הכביש, והרוצח נמלט - בלי לקח ממנו כלום, רכב, ארנק או את מכשיר הנייד שברשותו.

העובדים שהיו במפעל שמעו את הירי, הגיעו ומצאו את הגופה של קובנסקי בן ה-67. המאבטח התקשר לבנו ג'וני בן ה-32, שהגיע מיד לזירה. על פי דיווחים בכלי תקשורת בדרום אפריקה, המניע לרצח לא ברור.

החשד הראשוני של אנשי הקהילה היה שמדובר ברצח על רקע אנטישמי או אנטי-ישראלי, בשל העובדה שקובנסקי אוהד ישראל ידוע, שמרבה לומר את דעתו בעד ישראל ובעד הליכוד וראש הממשלה נתניהו. אחרים טענו כי לא מן הנמנע כי מדובר ברצח על רקע פלילי, אירועים שכיחים ביוהנסבורג מוכת הפשע.

מהמשטרה המקומית נמסר שהרקע לרצח עדיין אינו ברור. "סרג'יו היה בחור נהדר", סיפר בכאב חברו, ארנולד גארבר, "הוא אהב ללכת לשיעורי תורה ולבית הכנסת". חבר אחר מתנועת הליכוד הוסיף: "ישראל הייתה הכל בשבילו".

גופתו הגיעה הבוקר לארץ, והוא נקבר בבית העלמין בבאר שבע. "אנחנו עוד לא יודעים את הפרטים, המשטרה עדיין חוקרת. כרגע אין תשובה רשמית, פרט לכך שזה כנראה היה קשור בעסק שלו. המשטרה אמרה שהם ממשיכים לחקור, ושהרוצחים הכירו אותו באופן אישי", סיפרו בני משפחתו שהגיעו להלווייה, לחדשות עשר, "לרצח אין קשר לפעילותו הציונית. הוא עבד באזור מפוקפק, הוא לו בעיות עם הצוות שלו, אולי היה שם סכסוך".