נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, רויטרס

פוטין, גולף והמלכה: טראמפ יוצא לביקור מתוח במיוחד באירופה

כשברקע המתיחות חסרת התקדים עם מנהיגי היבשת, ימריא הנשיא לפסגת נאט"ו ואחר כך יגיע לבריטניה, שם מבטיחים מתנגדיו להפגין נגדו - בכל מקום. שיא הביקור - פסגת הלסינקי

יורו-טראמפ: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ייצא בשבוע הבא לביקור חוץ מהותי ומתוח מאוד באירופה, שבסופו תתקיים הפסגה המתוקשרת בינו ובין נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בהלסינקי. קודם לכן יגיע הנשיא לפסגת מדינות נאט"ו בבריסל, ולאחר מכן ימריא לביקור בבריטניה.

עוד קודם לכן, ביום שני הקרוב, יקבל טראמפ החלטה דרמטית בנוגע לזהות מועמדו לבית המשפט העליון, במקום השופט אנתוני קנדי שפרש. הנשיא ראיין שישה מועמדים במהלך הימים האחרונים, וצפוי למסור את החלטתו ביום שני הקרוב. רבים מהאמריקנים הדמוקרטים-ליברלים חוששים שמחליפו של אנתוני, שהיה מתון יחסית, יהיה שופט שמרן כפי שדורש הגרעין הקשה במפלגה הרפובליקנית, ויפר את האיזון הקיים שם כעת.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר: 

"רוצים לשלוט בי-ם": המפלגה החדשה שתסעיר את הבחירות הבירה

המתח הפך להומור: המתנה המפתיעה של טראמפ לקים ז'ונג און

הלכודים בתאילנד: אחד המחלצים מת ממחסור בחמצן

 לאחר מכן כאמור ימריא טראמפ לפסגת נאט"ו בבריסל, על רקע המתיחות הרבה בינו לבין מדינות הברית. עוד בקמפיין הבחירות שלו, ולאחר מכן גם אחרי שנכנס לתפקידו, תקף טראמפ את הברית האירופית בין השאר בטענה לחוסר הוגנות בשל העובדה שארה"ב משלמת יותר מאשר בעלות הברית האחרות.

 בלון בייבי טראמפ בלונדון
 

"נפגין נגדו בכל מקום". בלון בדמות טראמפ (רויטרס)

 

גם ללא קשר ליחסו הצונן של הנשיא האמריקני לברית עצמה, תזמון הפסגה אינו נוח מבחינתו. שכן היחסים בין וושינגטון למדינות אירופה מזמן לא היו מתוחים יותר, כשברקע מלחמות הסחר שמוביל הבית הלבן, וכן יציאתה של ארה"ב מהסכם הגרעין בניגוד לדעתם של מנהיגי המערב; השבוע הגיעו נשיא איראן רוחאני ושר החוץ זריף לסבב פגישות קדחתני עם מנהיגי מדינות אירופה, בניסיון אחרון להציל את ההסכם שעליו חתמו ב-2015, ומעולם לא נראה רעוע יותר.

טענותיו של טראמפ נגד מדינות נאט"ו נשענת על העובדה לפיה רק שמונה מתוך 29 מדינות הברית צפויות למלא את ההתחייבות לפיה 2% מהתמ"ג יוקדש לתקציב הביטחון: ארה"ב, בריטניה, יוון, פולין, לטביה, אסטוניה, רומניה וליטא. ההחלטה על גובה ההשקעה התקבל ב-2014, ועל פי התחזית רק 15 מדינות ימלאו את ההתחייבות עד 2024. את טראמפ זה לא מספק, ובמהלך פסגת המדינות המתועשות האחרונה בקוויבק הוא אף אמר ש"ברית נאט"ו גרועה יותר מנפט"א (הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה)", הסכם שממנו הוא איים לא פעם לפרוש גם כן.

מבריסל טראמפ ימריא לביקור מתוח במיוחד בבריטניה, ביקור שנדחה כמה פעמים בשל המתיחות בין המנהיגים. בין השאר הוא צפוי להיפגש עם ראש הממשלה תרזה מיי, וגם עם המלכה אליזבת'. תושבי הממלכה המאוחדת, בעיקר מהצד השמאלי של המפה, הבטיחו להפגין בכל מקום אליו יגיע הנשיא, בין השאר באמצעות בלוני ענק בדמותו.

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ משחק גולף במועדון בבעלותו בסקוטלנד
 

טראמפ משחק גולף במועדון בבעלותו בסקוטלנד( רויטרס)

 

את סוף השבוע הבא יבלה טראמפ בסקוטלנד, באחד ממגרשי הגולף שבבעלותו. הביקור הנשיאותי כבר הביא למתיחות קלה בין הממשל המרכזי בלונדון לממשל הסקוטי, שדרשו מימון מלא של סידורי האבטחה לנשיא. הדרישה התקבלה, וסקוטלנד לא תידרש לשאת בהוצאות – יותר משישה מיליון דולרים.
 

גם ללא קשר להוצאות האבטחה, נראה שהסקוטים אינם נלהבים לקראת הביקור. תמיכתו הבלתי מסוייגת של טראמפ בברקזיט בניגוד לדעה הרווחת בחבל הארץ, יחד עם כעס על מדיניות ההגירה שלו, לא מוסיפים לו שם נקודות. בנוסף נטען כי טראמפ מפלה בין עובדיו לעובדותיו במגרשי הגולף שבבעלותו.

גולת הכותרת של הסיבוב האירופי של טראמפ תהיה כמובן פסגת הלסינקי בפינלנד, אז ייפגש טראמפ עם מקבילו הרוסי ויריבו, הנשיא פוטין. אתמול פורסם כי הפגישה הראשונה תהיה בארבע עיניים בין שני המנהיגים בלבד. מהבית הלבן נמסר כי המנהיגים ישוחחו בעיקר על מלחמת האזרחים בסוריה, המתיחות בקוריאה והטענות למעורבות רוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016.