"חשבון פשוט": שליש מאוכלוסיית העולם חי בדמוקרטיה בדעיכה

מכון מחקר פרסם דוח על מצב הדמוקרטיות בעולם, וקבע כי במדינות רבות בעולם, ביניהן ישראל, המשטר הדמוקרטי בנסיגה. לצד זאת, יש מדינות בהן החופש התחזק

בואו נעבור לדבר על דמוקרטיה. V-DEM, מכון מחקר בינלאומי שבסיסו בשבדיה, פרסם השבוע את הדוח השנתי שלו לגבי מצב הדמוקרטיות בעולם. הוא מנתח 170 מדינות לפי מדדים כמו ליברליות, בחירות חופשיות ושוויון.

בסוף 2017 רוב האנשים בעולם חיו תחת שלטון דמוקרטי. עם זאת, כשליש מאוכלוסיית בעולם, 2.5 מיליארד איש, חיים במדינות שמתרחשים בהם תהליכים של הגבלת הזכויות הדמוקרטיות, וזה קורה בכל העולם, מאירופה ועד אמריקה. 

במקום הראשון בדירוג המדינות הדמוקרטיות ניצבת נורבגיה. אחריה נמצאות שוודיה, אסטוניה שווייץ ודנמרק. במקום האחרון קוריאה הצפונית  - לפניה אריתריאה, סוריה, ערב הסעודית ותימן.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

משבר באל על: "אנחנו נכנסים לתהליך התייעלות - שכולל פיטורים"

"אפליה מגדרית": תיירות לא הוכנסו לרכבל - לבקשת נוסעים חרדים

שברה את שיא הריצה ההיסטורי: "רציתי לעשות את זה דווקא בארץ"

ואיפה ישראל? במקום ה-53. בשנה שעברה ישראל הייתה במקום ה-48. לפי הדוח, ישראל הפכה השנה מדמוקרטיה ליברלית לדמוקרטיה אלקטורלית. כלומר, משטר סמי-דמוקרטי שנערכות בו בחירות, אבל הן חופשיות לכאורה. מניפולציות תקשורתיות וכוחניות גורמות לבחירות האלה לא להיות חופשיות באמת. אם כי השינוי בדמוקרטיה הישראלית עדיין לא משמעותי ומדאיג, כך לפי מחברי הדוח.

ישראל לא לבד, עשרים מדינות ירדו השנה קטגוריה - בהן הונגריה, פולין, ליטא ודרום אפריקה. פולין, בעלת בריתנו הקרובה, היא גם אחת המדינות שהציגו תהליכים שליליים משמעותיים בדעיכת הדמוקרטיה שלה. תהליכים פירושם חוקים אנטי דמוקרטיים וניסיונות להחליש את מערכת המשפט.

ומה עם בעלת בריתנו הכי קרובה? ארצות הברית צנחה משמעותית בדירוג הדמוקרטי שלה בשנתיים האחרונות. היא ירדה 24 מקומות, מהמקום השביעי ב-2015 ועד למקום ה-31 ב-2017. הסיבה לכך היא העובדה שההגבלות על הרשות המבצעת הולכות ונחלשות.

יש מדינות שהדמוקרטיה בהן מתחזקת - למשל נפאל ותוניסיה. מצטיינות לטובה הן האפריקניות בורקינה פאסו וגמביה, שהדיחו רודנים אחרי שנים בשלטון.