ה"ידיד" החדש במשרד ההגנה של ארה"ב: "ישראל - לא על חשבון העולם הערבי"

צ'אק הייגל מסתמן כמועמד הוודאי לתפקיד שר ההגנה הבא של ארצות הברית. למרות שהוא מגדיר עצמו ידיד ישראל, לאורך השנים השמיע התבטאויות שלא בטוח שאוזניים ישראליות יאהבו. הוא מאמין שפתרון הסכסוך עם הפלסטינים יפתור את כל הסכסוכים באזור ולא ממהר לתמוך בתקיפה באיראן. על טרור: "כשלאנשים אין תקווה, שום דבר אחר לא חשוב"

בעד משא ומתן עם חמאס, נגד תקיפה באיראן - המועמד המוביל לתפקיד שר ההגנה הבא של ארצות הברית מציג עצמו כידיד של מדינת ישראל, אולם שורת התבטאויות שהשמיע לאורך השנים כנראה שלא תהיה ערבה ללא מעט אוזניים ישראליות. בין היתר, חבר הקונגרס הרפובליקני, התנגד לבב סנקציות על איראן, רואה בסכסוך הישראלי-פלסטיני המפתח לפתרון המשבר במזרח התיכון ותוקף את השדולה היהודית בארצות הברית.

 

"הלובי היהודי מפחיד כאן הרבה אנשים. אני תמיד התנגדתי לכמה מהדברים המטופשים שהם עושים כי אני חושב שזה לא תואם את האינטרס של ישראל", אמר בעבר הייגל על הלובי היהודי, איפא"ק. ולמרות שתמיד הצביע בעד תקציב הסיוע לישראל, הוא קרא לחזק את הקשרים גם עם שכנותיה: "ארצות הברית מוכרחה להקשיב טוב לחברותיה, לשותפותיה באזור - ערב הסעודית, מצרים, ירדן ואחרות. מערכת היחסים שלנו עם ישראל מיוחדת והיסטורית, אבל אסור שהיא תבוא על חשבון מערכות היחסים שלנו עם העולם הערבי והמוסלמי".

 

בנוגע לסכסוך בין ישראל לפלסטינים, מאמין הייגל שהצלחה להגיע להסכם שלום בין הצדדים יביא לפתרון משברים וסכסוכים רבים במזרח התיכון כולו. "כישלון בטיפול בבעיה בסיסית זו", אמר על הניסיון לגבש הסדר בין ירושלים לרמאללה, "תאפשר לחיזבאללה, לחמאס ולארגוני טרור אחרים להמשיך לזכות בתמיכת העולם הערבי והמוסלמי".

 

הייגל אף הביע את תמיכתו במשא ומתן עם חמאס, על אף שהוא נכלל ברשימה השחורה האמריקנית של ארגוני הטרור. בעבר הוא גם הציג תמיכה מסוימת במניעים המובילים לפעולות טרור. "כשלאנשים אין תקווה, כששורר יאוש, שום דבר אחר לא חשוב", הוא אמר. "לא מדובר בטרוריסטים שלא אוהבים חופש. תגידו את זה לעם הפלסטיני, שידיהם כבולות שנים רבות".

 

מקורבים לסנטור טוענים כי יציב התנגדות לתקיפה צבאית על תוכנית הגרעין של איראן. על התנגדותו העתידית האפשרית אפשר ללמוד גם מהאופן בו התייחס למלחמת לבנון השנייה, אז אמר: "פעילות צבאית מתמשכת קורעת את לבנון לגזרים, גורמת להרג של אזרחים חפים מפשע, מחריבה את הכלכלה והתשתיות שלה ויוצרת אסון הומניטרי".